Ogłoszenia duszpasterskie na 20 stycznia 2019 roku

Ogłoszenia duszpasterskie na 20 stycznia 2019 roku

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA II NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Trwamy w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego zakończenie w piątek. Mottem przewodnim tych dni są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa „Dąż do sprawiedliwości”. Natomiast w sobotę przeżywać będziemy XXI Dzień Judaizmu. Nieustannie o potrzebie tej modlitwy przypominał święty Jan Paweł II. Będąc we Wrocławiu powiedział: „Proszę o wspólne świadectwo składane przed światem Chrystusowi. W imię Jezusa proszę o wspólne chrześcijańskie świadectwo”. W to nawoływanie Kościoła włączmy także nasze osobiste modlitwy. Niech będą one skromnym wkładem w budowanie jedności, w dzieło ekumenizmu.
 2. Jutro przypada Dzień Babci, a we wtorek Dzień Dzidka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących, i tych, którzy już odeszli do Pana. Tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia święta i serdeczna pamięć.
 3. Po Eucharystii zachęcam do nabycia i lektury naszej prasy katolickiej: tygodnika – Gość Niedzielny i miesięcznika – Arka.
 4. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
 • Wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 • Czwartek – adoracja Najświętszego Sakramentu
 • Piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego
 1. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przeżywać będziemy:
 • poniedziałek – wspomnienie świętej Agnieszki, dziewicy i męczennicy. Urodziła się pod koniec III wieku. Według tradycji była bardzo odważna i ponad wszystko kochała Pana Jezusa. To ze względu na Niego poniosła męczeństwo i zachowała czystość. Zginęła ścięta mieczem około 305 r.
 • wtorek – wspomnienie świętego Wincentego Pallotiego, prezbitera. Żył na początku XIX wieku. Bardzo pragnął, by cały świat poznał naukę Kościoła. Chciał obudzić i pogłębić u wszystkich wiernych świadomość apostolskiego powołania i przygotować ich do aktywnego udziału w głoszeniu słowa Bożego. Założył zgromadzenia pallotynów i pallotynek.
 • środa – wspomnienie błogosławionych męczenników Wincentego Lewoniuka i towarzyszy, męczenników z Pratulina. Trzynastu, prostych unickich chłopów, zasłynęło niezwykłym męstwem i wielkim przywiązaniem do Kościoła podczas prześladowań ze strony rosyjskiego cara. Zginęli oni 24 stycznia 1874 roku, broniąc świątyni, co w ich rozumieniu oznaczało, po prostu obronę wiary. Przed śmiercią nie złorzeczyli, lecz umierali pełni pokoju, z modlitwą na ustach, śpiewając ”Święty Boże” i „Kto się w opiekę”.
 • czwartek – wspomnienie świętego Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła. Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Całą swoją działalność ukierunkował na zdobywanie nowych wyznawców dla Pana. Czynił to z wielką łagodnością , ale i konsekwencją. Troszczył się również o rozwój wiary osób mu powierzonych, dbając o przejrzysty i piękny przekaz tych prawd. Z tej racji został ogłoszony doktorem Kościoła. Jego pisma, czytane również i dziś, stanowią dla chrześcijan inspirację do pogłębienia życia wiary.
 • piątek – święto nawrócenia świętego Pawła apostoła. Jest jednym z kluczowych wydarzeń dla chrześcijaństwa. Z faryzeusza i prześladowcy Kościoła stał się gorliwym obrońcą i propagatorem Ewangelii. To on wyprowadził wspólnotę uczniów Chrystusa z ograniczeń judaizmu i zaniósł orędzie Jezusa do Europy. Jego listy zamieszczone w Piśmie Świętym stanowią niepodważalnym fundament całej teologii. Stał się on Apostołem Narodów.
 • sobota – wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, biskupa Efezu i Krety, współpracownicy świętego Pawła Apostoła. Obaj byli towarzyszami Apostoła Narodów w jego podróżach misyjnych, wypełniając gorliwie różne obowiązki i służąc mu pomocą. To sprawiło, że święty Paweł ustanowił ich biskupami nowych wspólnot. Do nich też skierował osobiste listy, pouczając, jak mają pełnić powierzoną im misję. Według tradycji ponieśli śmierć męczeńską pod koniec I wieku. Są dla nas przykładem poświęcenia się służbie głoszenia Ewangelii i odpowiedzialności za Kościół.
 1. W sobotę Mszą Świętą sprawowaną o godzinie 11.30 w naszym kościele rozpocznie się spotkanie z rodzinami, których najbliżsi zostali powołani do Domu Ojca, który jest w Niebie z naszego hospicjum.
 2. Za tydzień przypadać będzie ostatnia niedziela miesiąca, w którą ofiarą składaną do puszki będzie można wesprzeć syryjską rodzinę zamieszkałą w Aleppo.
 3. Za dziesięć dni, 31 stycznia, w ostatni czwartek miesiąca planowany jest wyjazd mężczyzn na diecezjalne spotkanie mężczyzn na Świętej Górze w Polanowie. Chętni panowie mogą się zapisać już dzisiaj lub w ciągu tygodnia.
 4. Parafia Ducha Świętego zaprasza na katechezy neokatechumenalne dla dorosłych.
 5. Pragnę wyrazić jeszcze raz ogromną wdzięczność za wszystkie domowe w rodzinnym gronie spotkania w czasie wizyty duszpasterskiej – kolędy, jak i złożone :

– ofiary, które pozwolą na funkcjonowanie parafii ;

– ofiary złożone na budowę hospicjum ;

– ofiary, jak i troskę o ministrantów.

 1. Przykład bezinteresownej ofiary Pana Jezusa przypomina nam, że człowiek w pełni realizuje się przez dawanie. Pamiętajmy o tym, ilekroć spotykamy ludzi ubogich, pozbawionych dachu nad głową, a nieraz swojej ojczyzny. Pomyślmy, jak skutecznie przyjść im z pomocą.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  , DNIA  20  STYCZNIA  2019  ROKU  .

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *