Ogłoszenia duszpasterskie na 03.03.2019 roku

Ogłoszenia duszpasterskie na 03.03.2019 roku

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA VIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ . 

1.MŁODZI – TRZEŹWI – WOLNI – pod takim hasłem rozpoczynamy dzisiaj w całym Kościele katolickim w naszej ojczyźnie 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

2.Po Mszy Świętej nie zapomnijmy o nabyciu i lekturze naszej prasie katolickiej:

– tygodniku „Gość Niedzielny”,

– miesięczniku „Arka”.

3.Jutro przeżywać będziemy święto świętego Kazimierza, królewicza. Był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w Krakowie w 1456 roku. „Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu” – napisał jego nauczyciel Jan Długosz. Królewicz bardzo angażował się w pomoc królowi i życie polityczne. Obowiązki państwowe nie przeszkadzały jemu w prowadzeniu bogatego życia duchowego. Czcił Najświętszy Sakrament i Matkę Bożą. Prawdopodobnie złożył Panu Bogu ślub czystości. Zmarł 4 marca 1484 roku. Jego relikwie spoczywają w Wilnie.

4.We wtorek po Mszy Świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic różańca świętego.

5.W tym tygodniu rozpoczynamy święty czas WIELKIEGO POSTU. Pierwszym dniem tego okresu jest ŚRODA POPIELCOWA, w którą Msze Święte zostaną odprawione o godzinie 9.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znowu obróci się w proch. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

6.Pamiętajmy, że w POPIELEC obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożycia jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych też zachęcamy do włączenia się w ten wielki akt pokuty, na miarę ich możliwości.

7.Podobnie jak w latach ubiegłych w środę będzie można wziąć z naszej świątyni puszkę na jałmużnę wielkopostną, tak by ofiary Wielkiego Postu stały się osobistym wsparciem jeszcze bardziej potrzebujących. W tym roku mottem przewodnim jest hasło: „Dar juniora dla seniora”.

8.W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek miesiąca. Jest to dzień modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, a dla powołanych o wytrwanie w Chrystusowym powołaniu.

9.Już od najbliższego piątku i przez wszystkie piątki Wielkiego Postu, od godziny 17.30 rozważać będziemy wraz z Jezusem Chrystusem i Jego Matką wydarzenia jakie miały miejsce na DRODZE KRZYŻOWEJ. Natomiast w niedzielę o godzinie 16.15 będą odprawiane nabożeństwa  GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym o męce, cierpieniu i śmierci naszego Zbawiciela. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci, którym będzie rozdawana układanka wielkopostna.

W ten piątek będziemy rozważali Drogę Krzyżową w Dniu Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich.

10.W piątek będziemy obchodzić  Międzynarodowy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, to jednak w naszych modlitwach pamiętajmy o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

11.Pragnę wyrazić wielką wdzięczność wszystkim, którzy ubiegłej niedzieli udzieli wsparcia rodzinie zamieszkałej w ogarniętym nieustanną wojną syryjskim Aleppo. Ofiara w wysokości 719 złotych została przekazana na konto Caritas Polska.

12.W czwartek na naszym cmentarzu pożegnaliśmy świętej pamięci Aleksandra Sitkiewicza, który mieszkał przy ulicy Klonowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie, a światłość wiekuisty niechaj mu świeci; niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

13.Umocnieni słowem Bożym oraz Ciałem i Krwią Chrystusa trwajmy mocno przy Ewangelii – słowie życia. Bądźmy jak źródła światła w świecie, niosąc dobro płynące ze skarbca szlachetnego serca. Dawajmy świadectwo życia oddanego Panu Jezusowi.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 03 MARCA 2019 ROKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *