Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU .

 1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu, zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Do dzisiaj towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Pan Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej.
 2. Zawsze w pierwszy wtorek miesiąca następuje zmiana tajemnic różańcowych. W obecnym czasie trwajmy przy tych tajemnicach, które mamy i prośmy w modlitwie różańcowej przez orędownictwo Matki Bożej o łaskę zakończenia epidemii koronawirusa.
 3. W czwartek, 02 kwietnia o godzinie 21.37, minie już piętnaście lat od powołania do Domu Ojca, który jest w Niebie świętego Jana Pawła II. Wielokrotnie prosił swoich rodaków i wielu ludzi na świecie: „módlcie się za mnie teraz i po śmierci”.
  Z chwilą wyniesienia jego do godności świętych i błogosławionych jest wielkim orędownikiem przed obliczem Boga. Po tylu latach ile w nas zostało jeszcze z nauki Papieża-Polaka? Czy tylko szpitale, szkoły, ulice, pomniki i …? Niech ziarno pasterskiego nauczania w jego ukochanym narodzie wydaje błogosławione owoce.
 4. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  • czwartek – dzień modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii
  • piątek – dzień troski o chorych i cierpiących w naszej parafii. Jednak ze względu na stan epidemii w tym dniu nie będzie odwiedzin chorych z Komunią świętą
  • sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 5. Najbliższa niedziela Wielkiego Postu będzie już Niedzielą Palmową, rozpoczynającą uroczystości WIELKIEGO TYGODNIA. Uczyńmy palmy
  w naszych domach i chociaż nie mamy możliwości uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii i poświęcania ich to niech one zdobią nasze posesje i będą oznaką naszej chrześcijańskiej wiary.
 6. SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA – SPOWIEDŹ ŚWIĘTA tylko
  w nagłych przypadkach i po uprzednim umówieniu się. Jednak starajmy się
  w obecnym czasie przeżywać Komunię duchowo i wzbudzać w sobie akt żalu doskonałego.
 7. Do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1 % naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy o przekazanie 1 % należnego podatku na powstałe przy naszej świątyni hospicjum stacjonarne.
 8. Miłosierdzie Boże zaskakuje nas swoim ogromem i niezgłębioną krynicą łask. Weźmy sobie głęboko do serca Boże zaproszenie do wspólnoty z Nim. Niech nas ogarnia Boża łaska i błogosławieństwo.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 29 MARCA 2020 ROKU .

BISKUP KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKI
EDWARD DAJCZAK

 Sprawowanie Eucharystii i uczestnictwo wiernych świeckich             w sprawowanych liturgiach – kierując się troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, a także celem uniknięcia różnych sytuacji konfliktowych, które pojawiły się już w minionych dniach zarządzam, że od marca b.r. do 11 kwietnia b.r. celebrowanie wszystkich Mszy świętych          i Triduum Paschalnego będzie odbywało się bez obecności wiernych przy zamkniętych drzwiach kościołów.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH
(Błogosławieństwo pokarmów w domu niech dokona senior przed śniadaniem wielkanocnym, gdy wszyscy domownicy zgromadzeni są przy stole. Zapewne w każdym domu jest kropidło i woda święcona. Jeżeli nie ma wody, będzie ją można wziąć
z kościoła w Wielkim Tygodniu).

Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Panie Jezu Chryste,
Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę,
w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do apostołów, aby spożyć z nimi posiłek, prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu; pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów; pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego
i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze; pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemni radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *