Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. …Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół… ta prawda naszej wiary jakże staje się aktualna w obecnym czasie gdy przeżywanym okres wakacji i urlopów. Możemy zobaczyć jak nasz Kościół jest różnorodny i różnobarwny, ale wszędzie dawajmy świadectwo naszej przynależności do Jezusa Chrystusa, który jest naszym Panem i Bogiem.
 2. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi :
  – o górze Karmel, na którą można wejść nie tylko w fizycznie;
  – zmarł Ennio Morricone, ale jest pewne, że jego muzyka nie umrze;
  – cuda matki Speranzy, o której Jan Paweł II powiedział, że jej serce żyło w niebie, ale stopy miała na ziemi.
 3. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  czwartek –  osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
  piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego
 4. W sobotę przypada wspomnienie świętego Krzysztofa, który jest patronem wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Już w piątek po Mszy Świętej będzie możliwość poświęcenia wszelkich pojazdów oraz będzie możliwość złożenia ofiary
  1 grosza za szczęśliwe przejechanie 1000 kilometrów jako wsparcie dla polskich misjonarzy, którzy poszli w świat głosić Dobrą Nowinę
 5. Ponadto w liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Czesława, prezbitera. Żył na przełomie XII i XIII wieku. Zachwycił się postacią świętego Dominika, którego spotkał w Rzymie i wstąpił do założonego przez niego zakonu. Przyczynił się do rozwoju zakonu w Polsce i Czechach, jako założyciel wielu domów i pierwszy prowincjał zgromadzenia na naszych ziemiach. Wpłynął na poziom życia religijnego na Śląsku i we Wrocławiu, ale także odegrał aktywną rolę podczas najazdu Mongołów.
  – wtorek – wspomnienie świętego Apolinarego, biskupa męczennika. Martyrologium Rzymskie wymienia go jako wyznawcę i prezbitera. Był pierwszym biskupem Rawenny we Włoszech. Żył na przełomie II i III wieku, czyli w czasie, gdy chrześcijaństwo nie było jeszcze oficjalnie uznane, a w Rawennie większość stanowili wyznawcy herezji Ariusza, negującej bóstwo Chrystusa. Być może właśnie ze względu na spory toczone z nimi i troskę o wierność nauce Kościoła Apolinary został uznany na męczennika.
  – środa – święto świętej Marii Magdaleny. Należała do niewiast, które towarzyszyły Panu Jezusowi, kiedy głosił On Dobrą Nowinę. Wraz z Maryją i świętym Janem wiernie trwała pod krzyżem Chrystusa. Dostąpiła szczególnej łaski w poranek wielkanocny, kiedy jako pierwsza ujrzała zmartwychwstałego Pana. Zaniosła tę radosną wiadomość apostołom, zyskując miano apostołki apostołów.
  – czwartek – święto świętej Brygidy, zakonnicy, patronki Europy. Urodziła się       w 1302 roku w Finstad w Szwecji. Już jako dziecko pragnęła poświęcić swoje życie na wyłączną służbę Panu Bogu, jednak pod wpływem swoich rodziców wyszła za mąż. Wraz ze swoim mężem, z którym stanowili wzorowe małżeństwo, doczekali się ośmiorga dzieci, a ich życie było przepełnione modlitwą i troską
  o najuboższych. Po śmierci męża zamieszkała w klasztorze cystersów, a następnie sama powołała do istnienia Zakon Najświętszego Zbawiciela. Zmarła w Rzymie
  w 1373 roku, pozostawiając nam wzór świętości życia zarówno w małżeństwie, jak i życiu zakonnym, a także przykład żywej troski o jedność Kościoła i świata.
  – piątek – wspomnienie świętej Kingi, dziewicy. Była żoną Bolesława Wstydliwego, księżną Krakowa i Sandomierza. Wraz z mężem odegrała znaczącą rolę w sprawowaniu rządów w czasie odbudowy Polski południowej po tatarskich najazdach. Gdy Bolesław zajmował się odbudową wielkich miast księstw Krakowskiego i Sandomierskiego, oraz troszczyła się o sprawy duchowe
  i odbudowę kościołów i klasztorów. Hojnie wspierała katedrę krakowską, klasztory, fundowała nowe świątynie. Wraz z mężem złożyła ślub czystości, a po śmierci Bolesława wstąpiła do klasztoru klarysek. Zmarła w opinii świętości 24 lipca 1292 roku w klasztorze w Starym Sączu.
  – sobota – święto świętego Jakuba, apostoła. Był bratem świętego Jana. Pochodził  z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Należał do najbliższej Jezusowi grupy uczniów, gdyż był świadkiem takich wydarzeń jak wskrzeszenie córki Jaira, przemienienia na górze Tabor czy modlitwy w Ogrójcu. Zginął śmiercią męczeńską, jako pierwszy z grona apostołów, ok. 44 roku. Tradycja podaje, że przed śmiercią miał ucałować swego kata, który poruszony taką postawą sam stał się chrześcijaninem. Relikwie św. Jakuba znajdują się w Santiago de Compostela
  w Hiszpanii, dokąd zostały sprowadzone z Jerozolimy w VII wieku.
 6. Za tydzień będzie można wesprzeć ofiarą złożoną do puszki syryjską rodzinę zamieszkałą w Aleppo.
 7. Za dwa tygodnie wyruszy z naszego sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu po raz
  38 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku ze względu na stan epidemiczny jest ona ograniczona do bardzo małej grupy pątniczej. Jednak, ci którzy chcieliby przekazać modlitewne intencje na pielgrzymi szlak mogą to uczynić telefonicznie. Numer zamieszczony jest na tablicy ogłoszeń duszpasterskich oraz parafialnej stronie internetowej – 724 616 971.
 8. Chociaż mamy czas wakacji, urlopów i wypoczynku, to jednak ciągle trwamy
  w nieodwołanym stanie epidemicznym wywołanym koronawirusem. Dlatego 
  w przestrzeni publicznej – sklepach, komunikacji miejskiej, kościołach, …
   – używajmy maseczki zakrywające usta i nos. Jest to wyraz bezpieczeństwa dla nas i dla innych. My natomiast modlimy się o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata śpiewając na zakończenie Eucharystii suplikację: „Święty Boże, Święty mocny, …”
 9. Dobry Bóg zasiał w każdym ziarna swojego królestwa. Naszym zadaniem jest je pielęgnować i chronić. Niech wspomaga nas w tym przyjęta Eucharystia i Boże błogosławieństwo.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  19  LIPCA  2020  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *