Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. W miesiącu sierpniu Episkopat Polski wzywa do dobrowolnej abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych w intencji trzeźwości polskiego narodu.
 2. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” znajdziemy, między innymi:
  – powtórne zawarcie małżeństwa w Kościele wydaje się mocno podejrzane. Można zasadnie zapytać: czy istnieją rozwody kościelne, czy nie istnieją? Czy Kościół odchodzi od nauki o nierozerwalności małżeństwa?
  – o gotyckich katedrach – czy umiemy czytać dziś tę księgę, którą jest katedra?
  – o polskich serafitkach z Teksasu, które ofiarnie opiekują się podopiecznymi
  z domu pomocy społecznej oraz zmagają się z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.
 3. W czwartek przeżywać będziemy święto Przemienienia Pańskiego. Jezus zaprowadził wybranych uczniów „na górę wysoką osobno”, wobec nich objawił swoje Bóstwo.  Święto Przemienienia Pańskiego było już obchodzone w VI wieku, ale jako obowiązujące dla całego Kościoła wprowadził je papież Kalikst III
  z podziękowaniem za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego nad Turkami pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456 roku. Całą obronę i bitwę przygotował święty Jan Kapistran.
 4. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie
  – wtorek – wspomnienie świętego Jana Marii Vianneya, prezbitera. Wzór kapłańskiej świętości. Żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Przepojony głęboką troską o powierzony lud, a nade wszystko dojrzałą pobożnością, przemieniała ludzkie serca. To wierność powołaniu i poświęcenie ludowi Bożemu sprawiły, że św. proboszcz z Ars stał się nie tylko narzędziem Dobrego Pasterza dla wiernych, ale także inspiracją dla pokoleń kapłanów, a zwłaszcza proboszczów, którym patronuje.
  – środa – rocznica poświęcenia rzymskiej bazyliki NMP – MB Śnieżnej. 5 sierpnia 352 roku, w okresie upałów, rzymskie Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem. Był to znak dany przez Maryję papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, gdzie mają wybudować kościół Jej poświęcony. Tak powstała bazylika MB Większej. Maryja jest tam czczona jako „Ocalenie Ludu Rzymskiego”.
  – piątek – wspomnienie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Żył w XIX wieku. Jego dzieciństwo upłynęło nieopodal sanktuarium NMP Świętogórskiej
  w Gostyniu, gdzie jako czteroletnie dziecko doznał cudownego uzdrowienia. Życiowym charyzmatem okazała się praca charytatywna i społeczna. Zakładał czytelnie dla ludu, pomagał ubogiej młodzieży w zdobywaniu wykształcenia, organizował ochronki dla dzieci i opieki nad chorymi. Jako człowiek świecki
  w 1850 roku założył Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej.
  – sobota – wspomnienie świętego Dominika, prezbitera. Żył na przełomie XII
  i XIII wieku. Jego troska o czystość wiary wzbudziła w nim pragnienie życia przepełnionego ewangelicznym radykalizmem. Wracając z misji, jako towarzysz biskupa, natknął się na nowo powstałą sektę albingensów, którzy w swych naukach zaprzeczali podstawowym prawdą wiary. Zauważając zgubne wpływy nowej nauki, podjął się reewangelizacji. Swoim przepowiadaniem Ewangelii i sposobem życia zachęcał innych do obrania podobnej drogi, dając w ten sposób początek zakonowi kaznodziejskiemu, czyli dominikanom.
 5. We wtorek po Mszy Świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 6. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek miesiąca:
  – czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza z naszej parafii
  – piątek – dzień oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i otoczenie szczególną troską modlitewną ludzi chorych na ciele i duszy. Ze względu na panującą pandemię nie będzie odwiedzin chorych.
 7. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, którą rozpoczynamy o godzinie 10.30.
 8. Za tydzień przypadać będzie druga niedziela miesiąca, w którą ofiary składane na tacę w czasie wszystkich Mszy Świętych przeznaczone zostają na utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 9. W przyszłą niedzielę w naszej parafii gościć będziemy pochodzącą z naszego miasta siostrę Szymonę Pankowską, niepokalankę. Siostra obecnie pracuje
  w Jazłowcu na Ukrainie. Na wszystkich Mszach Świętych wygłosi do nas przesłanie wsparcia dzieł, które im powierzono, a po Eucharystii będzie kwestowała na potrzeby dzieł misyjnych.
 10. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za ofiarność i wsparcie rodziny zamieszkałej 
  w syryjskim Aleppo. Ofiary złożone ubiegłej niedzieli to 555 złotych.
 11. Jeszcze w sierpniu Najświętsza Ofiara w naszym kościele będzie sprawowana, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie, o godzinie 19.00. Na zakończenie  każdej Mszy Świętej odśpiewana zostaje Suplikacja, jako nasze wołanie do miłosierdzia Bożego o ustanie pandemii koronawirusa w kraju i na świecie.
 12. Uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, wyznaliśmy naszą wiarę, a nasze serca zapałały gorliwością. Niech Boże błogosławieństwo pomoże nam codzienną postawą potwierdzać bliską relację z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby wypełnić warunki konieczne do uzyskanie dziś odpustu Porcjunkuli.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  02  SIERPNIA  2020  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *