Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Dzisiaj w naszej parafii gościmy pochodzącą z naszego miasta siostrę Szymonę Pankowską, niepokalankę. Siostra obecnie pracuje w Jazłowcu na Ukrainie. Na wszystkich Mszach Świętych głosi do nas przesłanie wsparcia dzieł, które im powierzono, a po Eucharystii będzie kwestowała na potrzeby dzieł misyjnych.
 2. W sobotę przeżywać będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w polskiej tradycji nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Ta nazwa pochodzi od przynoszonych i błogosławionych na Mszach Świętych
  w tym dniu ziół, kłosów i kwiatów oraz dożynkowych wieńców. Zwyczaj ten jest
  w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboże są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łaski, jakimi obdarzył Ją Bóg. Błogosławiąc, prosimy Boga, aby przyniesione zboża, kwiaty, kłosy i owoce służyły dobru człowieka i zwierząt. W sobotę Msze Święte zostaną odprawione jak w niedzielę – 9.00 i 11.00. Nie będzie Eucharystii o godziny 19.00.
 3. W tym tygodniu ponadto w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – święto świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Stanowi wzór troski o ubogich i sprawy Kościoła, a ostatecznie męczennik za wyznawaną wiarę. Żył w III wieku. Choć kult sięga IV wieku, pozostawiony przez niego ponadczasowy przykład niezachwianej wierności Ewangelii nada winien pociągać naśladowców.
  – wtorek – wspomnienie świętej Klary, dziewicy. Urodziła się w 1193 lub w 1194 roku w Asyżu. Pochodziła z rycerskiego i zamożnego rodu, jednak pod wpływem działalności św. Franciszka pozostawiła dobra tego świata i postanowiła żyć
  w ubóstwie. W ten sposób dała początek nowej gałęzi zakonnej o nazwie Panien Ubogich, a popularnie zwanej klaryskami. Św. Klara swoimi modlitwami i surowymi pokutami wspierała gromadzących się wokół św. Franciszka. Miała też głęboki kult Eucharystii. Wyczerpujące posty, umartwienia i czuwania spowodowały, że zmarła 11 sierpnia 1253 roku.
  – środa – wspomnienie świętej Joanny Frnaciszki de Chantal. Żyła we Francji pod koniec XVI wieku. Po tragicznej śmierci męża, zabitego przypadkowo podczas polowania, poświęciła się wychowaniu dzieci i służbie Bożej. Kidy poznała św. Franciszka Salezego, poddała się jego kierownictwu duchowemu. Razem założyli kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia NMP, w Polsce nazywany zakonem wizytek. Jest autorką wielu pism poświęconych ascezie i duchowości.
  – czwartek– wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera. Poncjan został biskupem Rzymu w 230 roku. Jego pontyfikat przypadł na czas konfliktu w Kościele, spowodowany wyborem antypapieża Hipolita. W 234 roku, kiedy ponownie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, obaj, papież Poncjan antypapież Hipolit, wraz z innymi duchownymi zostali zesłani do kamieniołomów na Sardynię. Tam święty Poncjan abdykował, aby umożliwić wybór swojego następcy. Zmarł w październiku 235 roku pogodzony z Hipolitem. Poncjan wprowadził do liturgii formułę spowiedzi powszechnej, pozdrowienie: Pan z wami oraz śpiew psalmów.
  – piątek – wspomnienie świętego Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Urodził się w 1894 roku w rodzinie, która zaszczepiła w nim głęboką pobożność i rycerskość. Zafascynowany tymi ideami wstąpił do zakonu franciszkanów i rozpoczął wielkie dzieło pod opieką Maryi. Założył klasztor w Niepokalanowie i misję w Japonii, w Nagasaki. W Polsce utworzył Rycerstwo Niepokalanej, z powodzeniem wydawał miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. Rozwój tych licznych dzieł przerwał wybuch II wojny światowej. Maksymilian dobrowolnie oddał życie za jednego ze współwięźniów w obozie w Oświęcimiu. Papież Paweł VI beatyfikował go w 1971 roku, a Jan Paweł II kanonizował w 1982 roku. 
 4. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym między innymi:
  – z przemocą trzeba walczyć, jednak Polska rozważa wypowiedzenie tak zwanej konwencji przemocowej. Czy powinniśmy ją wypowiadać? Jeśli tak, to dlaczego?
  – prezydenta, własną firmę, bezpieczeństwo kraju, sportowców – podczas uroczystości w Niepokalanowie można zawierzyć Sercu Maryi wszystko, co określa się jako „moje”;
  – w wakacyjnym cyklu „Gościa” o rywaldzkim sanktuarium Matki szukających pocieszenia i pokoju ducha.
 5. Pani wiceminister Małgorzata Golińska serdecznie zaprasza na uroczystości 15 sierpnia. Msza Święta za Ojczyznę zostanie odprawiona o godzinie 9.30 w kościele Narodzenia NMP z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Oficjalne uroczystości pod pomnikiem rozpoczną się o godzinie 10.45 również z asystą honorową Kompanii Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej. Szczegóły na plakacie.
 6. W tym roku kolejny raz miała wyruszyć Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia
  z Koszalina do Myśliborza. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało charakter duchowy. Od 16 do 23 sierpnia w parafii pw. świętego Wojciecha w Koszalinie będą odbywały się spotkania pielgrzymkowe. 16 i 23 sierpnia o godzinie 15.00 zostanie odprawiona Msza Święta. Natomiast od 17 do 22 sierpnia spotkania pielgrzymkowe rozpoczną się o godzinie 19.30. 24 sierpnia planowana jest pielgrzymka autokarowa i samochodowa do sanktuarium w Myśliborzu. Tam
  o godzinie 14.00zostanie odprawiona Msza Święta, a po niej o godzinie 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wszelkie informacje można uzyskać u dyrektora pielgrzymki – ks. Grzegorza Szymanowskiego – tel. 500 728 813; e-mail: grzegorz.szymanowski2@wp.pl,  oraz pod adresem: www.facebook.com/pielgrzymkamysliborska
 7. Jeszcze przez trzy niedziele będzie odprawiana Msza Święta o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września nastąpi zmiana sparowania Eucharystii – w niedzielę będzie to o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00, a w dni powszednie o godzinie 18.00
  z wyjątkiem soboty, bowiem w tym dniu Eucharystia sprawowana jest o godzinie 11.30 w hospicyjnej kaplicy pod wezwaniem świętego Jana Pawła II.
 8. Dar Bożej obecności i błogosławieństwa, które stały się naszym udziałem, pozwolą nam z nowej perspektywy widzieć codzienne sprawy i nas samych. Niech to spojrzenie przez pryzmat wiary towarzyszy nam zwłaszcza w tych momentach,
  w których słabną nasze ludzkie siły, a zwątpienie wkrada się do serc.    

                                                                                    ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  09  SIERPNIA  2020  ROKU  .

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

O PRZESTRZEGANIE ZALECEŃ SANITARNYCH

     W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

     W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza
o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

    Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według przepisów diecezjalnych.

    Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach dzięki czemu parafie – choć w  trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

    Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie
o wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych.

     Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący KEP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *