Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Jeszcze przez dwa tygodnie gdy Najświętsza Ofiara sprawowana jest o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września Eucharystia w dni powszednie będzie o godzinie 18.00, a w niedziele i święta o godzinie 9.00,  11.00 i 17.00.
 2. Po Mszy Świętej dzisiaj jest możliwość nabycia i ciekawej lektury Gościa Niedzielnego, w którym, między innymi:
  – zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej ocaliło całą chrześcijańską cywilizację
  w Europie. Mija sto lat od Cudu nad Wisłą;
  – rozmowa z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o tym, czy Kościół w Polsce potrzebuje przewodnika;
  – w wakacyjnym cyklu: „Nie ma jak u Mamy” o najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce.
 3. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
 • wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 • czwartek – od godziny 18.30 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
 • piątek – po Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na świecie
  4. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Jacka, prezbitera. Jest pierwszym polskim dominikaninem, żyjącym na przełomie XII i XIII wieku. Ten niestrudzony misjonarz kilkadziesiąt lat swojego życia spędził na wędrówkach apostolskich, przemierzając Polskę a także Ruś i Prusy. Założył wiele klasztorów dominikańskich, które przez długie wieki pozostawały centrami ewangelizacyjnej
  i misyjnej działalności zakonu kaznodziejów. Jako wybitny mówca docierał do ludzkich serc, kładąc nacisk między innymi na konieczność spowiedzi indywidualnej, jako drogi uświęcenia i budowania bliskiej relacji z Chrystusem.
  – wtorek – wspomnienie błogosławionej Sancji Szymkowiak, dziewicy. Prowadziła głębokie życie religijne, zanim jeszcze wybrała stan życia zakonnego. Później, jako siostra zakonna w zgromadzeniu Córek MB Bolesnej podejmowała zlecane jej zadania z pokorą i gorliwie wykonywała. W czasie II wojny światowej służyła jako tłumaczka jeńcom wojennym i zyskała przydomek „Anioła dobroci”. Jej pragnieniem było zostanie świętą. Zapisała w swoim dzienniczku: „Ja świętą muszę zostać za wszelką cenę”. Umierając na gruźlicę, obiecała siostrom: „polecajcie mi wasze sprawy, a ja przestawiać je będę Panu, bo umieram z miłości, a Miłość miłości niczego odmówić nie może”.  
  – środa – wspomnienie świętego Jana Eudesa, prezbitera. Żył w XVII wieku we Francji. Zasłynął z rozpowszechnienia nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Jego Matki. Pod Ich opiekę oddał założone przez siebie zgromadzenie męskie i żeńskie. Ukazywał, że nabożeństwo to z powodów duszpastersko-ascetycznych ma wielkie znaczenie. Przez 44 lata był wędrownym kaznodzieją.
  W swojej pracy apostolskiej posługiwał się też książkami, bo wiedział, że słowo wypowiedziane przemija, a do wydrukowanego maże sięgnąć każdy, w każdym czasie.
  – czwartek – wspomnienie świętego Bernarda, opata i doktora Kościoła. Był doradcą papieży, rozjemcą panujących, zakonodawcą, wielkim czcicielem Męki Pańskiej  i Matki Bożej, mistykiem, autorem wielu pism z dziedziny mistyki
  i ascetyki oraz listów i kazań. Urodził się we Francji w 1090 roku. Kiedy miał 22 lata, wstąpił do zakonu cystersów w Citeaux wraz z 30 towarzyszami. Potem na polecenie przełożonych założył opactwo w Clairvaux, skąd kierował rozwojem zakonu w całej Europie. Zmarł 20 sierpnia 1153 roku. Za jego życia cystersi dotarli do Polski.
  – piątek – wspomnienie świętej Piusa X, papieża. Łacińskie słowo pius znaczy : łagodny, łaskawy, pobożny. Taką osobą był papież Pius X(1835-1914). Pochodził
  z ubogiej włoskiej rodziny. Dzięki stypendium ukończył seminarium w Padwie
  i został wyświęcony na kapłana w 1858 roku. W wieku 49 lat został biskupem Mantui, a osiem lat później kardynałem i patriarchą Wenecji. W 1903 roku został wybrany na papieża. Gorliwie zwalczał błędy modernizmu i z wielką miłością pochylał się nad każdym człowiekiem, a szczególnie troszczył się o dzieci. Wydał dekret umożliwiający dzieciom przystępowanie do wczesnej Komunii świętej.
  – sobota – wspomnienie NMP Królowej. Wspomnienie to wprowadził papież Pius X w 1954 roku, w stulecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Ogłoszenie tego tytułu i liturgicznego wspomnienie było odpowiedzią papieża na prośby wiernych, którzy w osobie Maryi widzieli nie tylko Matkę i Wspomożycielkę, ale także Królową swojego życia.
  5. Na dar nowego czasu, w którym mamy pomnażać doczesne i wieczne dobro, niech Pan udzieli nam hojnie swojego błogosławieństwa, płynącego z udziału Eucharystii.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  16  SIERPNIA  2020  ROKU .

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

O POMOC DLA MIESZKAŃCÓW BEJRUTU

We wtorek dnia 04 sierpnia br. cały świat obiegły wstrząsające relacje z Bejrutu,
w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – przerażająca. Ponad 200 ofiar śmiertelnych, ponad 6 tysięcy rannych i szkody materialne opiewające na miliardy dolarów.

Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritas Polska. Potrzebne są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości.

Zwracam się więc z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnie br.  stała się dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach
w Polsce, w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii. Proszę również, aby tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych.

Dziękuję wszystkim za pomoc już ofiarowaną, zwłaszcza polskim strażakom i medykom, którzy nazajutrz po tragedii udali się na miejsce wypadku, aby świadczyć doraźną pomoc
i walczyć o zdrowie i życie ofiar tragedii. Dziękuję już dzisiaj wszystkim, którzy solidarnie i dobrodusznie wesprą ofiary wydarzeń w Bejrucie.

Wszystkim z serca błogosławię

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *