OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ.

 1. Dzisiaj po wszystkich Mszach Świętych jest możliwość wsparcia syryjskiej rodziny zamieszkałej w ogarniętym działaniami wojennymi Aleppo. Ofiarę można złożyć do skarbony przy głównym wejściu do świątyni.
 2. We wtorek, 01 września, przypada 81 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny na wszystkich frontach świata, w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i bolszewickich łagrach oraz o pomordowanych przez rodaków po skończonej wojnie
  w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
 3. Od wtorku nastąpi zmiana odprawiania Najświętszej Ofiary w naszej parafii. Msze święte w niedziele i święta będą odprawiane o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00, a w soboty w kaplicy hospicyjnej pod wezwaniem świętego Jana Pawła II o godzinie 11.30. Taki układ będzie do końca kwietnia.
 4. Na progu roku szkolnego Kościół apeluje, aby udział dzieci i młodzieży
  w katechezie szkolnej był pełen świadomego zaangażowania. Zapraszam na Mszę Świętą we wtorek na godzinę 18.00, podczas której będziemy prosić
  o błogosławieństwo Boże na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, a dla dzieci rozpoczynających edukację zostaną poświęcone przybory szkolne.
 5. Pragnę przypomnieć rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich troski. Podczas ślubowania małżonkowie zobowiązali się do katolickiego wychowania potomstwa. Nieustannie módlmy się, aby wszyscy rodzice temu podołali.
 6. Z początkiem września rozpoczynamy modlitwy o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Przypomnijmy słowa świętego Jana Pawła II z orędzia na XXVII Światowy Dzień Pokoju : „Osiągniemy pokój wychowując do pokoju. Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem”. Prośmy Chrystusa Pana, by nasze dzieci wzrastały w poczuciu harmonii i bezpieczeństwie, a Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.
 7. Po Mszy Świętej dzisiaj jest możliwość nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi:        
  – o potrzebie humanizowania medycyny, która zbyt często ogranicza się do karty choroby, recepty i zestawu zaleceń;
  – uniwersytet nie może być miejscem poglądów, ścierania się idei, szukania prawdy, bo nie byłby uniwersytetem;
  – komentarze dziennikarzy „Gościa” i Radia eM do wybranych myśli św. Augustyna.
 8. We wtorek po Mszy Świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic Różańca świętego.
 9. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień, w którym w szczególny sposób modlimy się w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwanie  w drodze za Chrystusem
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, ale tylko tych, którzy zgłoszą się do czwartku włącznie i nie obawiają się skutków pandemii. Wieczorem podczas Mszy świętej naszą modlitwą ogarniemy wszystkich chorych
  i cierpiących na ciele i duszy w naszej wspólnocie parafialnej
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 10. Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 11. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 12. W przyszłą niedzielę po Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie z dziećmi i rodzicami klas czwartych. Obecność obowiązkowa.
 13. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – wtorek – wspomnienie błogosławionej Bronisławy, dziewicy. Urodziła się 820 lat temu w bardzo pobożnej rodzinie Odrowążów. Ze Śląska podążyła do Krakowa, aby wstąpić do klasztoru norbertanek, który ufundował jej przodek, uczestnik wypraw krzyżowych. W młodym wieku została przełożoną, miała wizje mistyczne.
  – czwartek – wspomnienie świętego Grzegorz Wielkiego, papieża i doktora Kościoła. Żył w IV wieku. Pochodził z patrycjuszowskiego rodu. Po kilku latach znakomitej kariery urzędniczej wstąpił do zakonu benedyktynów. Kiedy miał 39 lat, ówczesny papież, Pelagiusz, uczynił go nuncjuszem w Konstantynopolu. Po śmieci tego papieża został jednogłośnie wybrany na jego następcę. Był pokornym człowiekiem, doskonałym i odważnym organizatorem, a także znakomitym dyplomatą. Pozostawił po sobie wiele dzieł.
  – piątek – wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Stelli   
  i towarzyszek. 1 sierpnia 1943 roku w Nowogródku (Białoruś) poniosło śmierć męczeńską z rąk nazistów 11 sióstr ze zgromadzenia nazaretanek. Była to ofiara
  z życia, której gotowość złożenia złożyły siostry w zamian za ocalenie 120 Polaków, wyznaczonych na rozstrzelanie, a aresztowanych kilka dni wcześniej.
  W tej grupie znalazł się również kapłan katolicki, jedyny, jaki był w tej okolicy. Siostry wyraziły przekonanie, że jest ona bardziej potrzebny ludziom niż one same. Najstarsza z nich – błogosławiona Maria Stella – miała 55 lat, najmłodsza 27.
 14. Jutro minie jak już trzy lata są z nami siostry albertynki, które głownie posługują wśród chorych w naszym hospicjum. Jednak jutro rozstaniemy się z siostrą Ismaelą oraz siostrą Kingą, którym dziękujemy za ich obecność i posługę życząc Bożego błogosławieństwa. Na ich miejsce przybędą siostry Stanisława i Anna.
 15. Niech codzienność całego naszego życia zostanie rozświetlona wreszcie blaskiem Ewangelii. Po wyznaniu wiary nic nie jest już takie, jak było przedtem. Na trud, ale
  i radość, przemiany naszego życia, na cały rok szkolny i katechetyczny przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA  31  SIERPNIA  2020  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *