Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXVI  NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ  .

 1. Dzisiaj po Mszy Świętej jest możliwość wsparcia ofiarą złożoną do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni syryjskiej rodziny zamieszkałej
  w Aleppo, w którym nieustannie toczy się wojna.
 2. Od czwartku rozpoczniemy październikowe nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, prosimy Jej Syna
  o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej połączonej z tym nabożeństwem, a tym, którym trudniej dotrzeć na liturgię, prosimy o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis z roku 2002 napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitości łaski, otrzymuje ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela”. Nabożeństwa różańcowe odprawiane będą w naszym kościele
  w niedzielę o godzinie 16.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 18.00. Dzieciom uczestniczącym w nabożeństwach różańcowych codziennie będą rozdawane obrazki do wyklejanki październikowej. Natomiast dzieciom komunijnym zostaną poświęcone różańce. W soboty Najświętsza Ofiara jest sprawowana w hospicyjnej kaplicy pod wezwaniem świętego Jana Pawła II o godzinie 11.30, a po niej nabożeństwo różańcowe.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego katolickiego tygodnika – Gość Niedzielny,
  w którym między innymi
  – o tym, że stale powiększa się grupa bezwyznaniowców na świecie stanowi idealne warunki dla Kościoła, by skupić się na ewangelizacji;
  – żonaty mężczyzna, który nie rozumie, że kluczem do jego osobistego szczęścia jest rodzina, zachowuje się jak dziecko we mgle – o roli, jaką powinien odgrywać dojrzały mężczyzna w relacji z żoną i dziećmi, mówi Jacek Pulikowski;
  – rozmowa z siostrą opiekującą się niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi na temat miłości, poświęcenia oraz zgubnej gonitwy za pieniędzmi.
 4. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Wacława, męczennika. Był królem Czech, synem Wratysława. Urodził się ok. 907 r. Jako władca był pobożnym, życzliwy wobec wszystkich, dbał o ubogich. Pracował nad umocnieniem chrześcijańskiej wiary w kraju. Jednakże brat jego Bolesław planował go zabić. W 929 r. dokonał tego czynu przez zamachowców, gdy Wacław był w drodze do kościoła. Król, umierając w drzwiach kościoła, wypowiedział słowa: „W ręce Twoje, Panie, oddaję ducha mego”. Od razu uznano go za męczennika.
  – wtorek święto świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Jest o nich mowa w Piśmie świętym. Archanioł Michał nazwany jest jednym z przedniejszych książąt nieba. Z okrzykiem: „Któż jak Bóg!”, wypowiedział wojnę zbuntowanym aniołom. Jest uważany za anioła sprawiedliwości, sądu, łaski i zmiłowania. Archanioł Gabriel przynosi Dobrą Nowinę. Przekazał Zachariaszowi wiadomość
  o narodzinach syna Jana. Zwiastował Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Archanioł Rafał towarzyszył w podróży młodemu Tobiaszowi. Przedstawił się jako jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wysławiają majestat Pański. 
  – środa – wspomnienie świętego Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła. Prezbiter i doktor Kościoła. Urodził się w Dalmacji ok. 340 r. Studiował w Rzymie i tam przyjął chrzest. Prowadził ascetyczny tryb życia. Był sekretarzem papieża Damazego i wtedy rozpoczął prace nad łacińskim przekładem Biblii. Przez 35 lat przebywał w Betlejem. Czytał, tłumaczył i komentował z zaangażowaniem świętą Księgę. Studiował język łaciński i grecki, wyszukiwał i porównywał informacje pochodzące z wielu źródeł. Dokonany przez niego przekład Pisma świętego, zwany Wulgatą, jest do dzisiaj obowiązującym tłumaczeniem Biblii na język łaciński. Zmarł 30 września 420 roku w Betlejem.
  – czwartek – wspomnienie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła. Swoje krótkie, ale wypełnione miłością życie przeżyła we Francji w II połowie XIX wieku. Była karmelitanką bosą i czerpała ze skarbów duchowości tego zgromadzenia. Sama również wiele wniosła w to dziedzictwo. Zachęcała do podążania małą drogą świętości, która polegała na pielęgnowaniu poczucia naszego dziecięctwa przed Panem Bogiem. Według Teresy, Pan Jezus nie wymaga od nas wielkich dzieł, lecz pokornego poddania się Jego woli oraz wdzięczności.
  – piątek – wspomnienie świętych Aniołów Stróżów. Modlitwa do anioła stróża stanowi potwierdzenie faktu, że każdy z nas ma wiernego towarzysza, który jest przy nas, chroni nas i prowadzi do życia wiecznego.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza z naszej parafii
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a wieczorem Msza Święta w intencji wszystkich chorych i cierpiących na ciele i duszy w naszej wspólnocie. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa proszę o zgłoszenie do czwartku włącznie tych, które pragną przyjąć Najświętszy Sakrament w swoim domu.
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 6. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pojednania i Pokuty – Spowiedzi Św. Jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Mszą Świętą.
 7. W sobotę Najświętsza Ofiara w naszej świątyni zostanie odprawiona o godzinie 11.00, podczas której cztery dziewczynki po raz pierwszy przyjmą Komunię świętą.
 8. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 9. Apostolstwo Dobrej Śmierci parafii Ducha Świętego zaprasza na dzień skupienia
  w Górce Klasztornej. Bliższe informacje w gablocie ogłoszeń duszpasterskich.
 10. Za tydzień, w niedzielę, 04 października,  nasza wspólnota przeżywać będzie Odpust Parafialny, bowiem w tym dniu świat i my oddamy cześć Świętemu Franciszkowi z Asyżu. Chociaż Msze święte będą sprawowane o godzinie 9.00
  i 17.00 to centralnym punktem tego dnia będzie uroczysta Eucharystia odpustowa sprawowana o godzinie 11.00, gdzie oddamy również cześć relikwią świętego Patrona.
 11. Święty Franciszek z Asyżu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Żył w XIII wieku, w czasach kryzysu Kościoła. Przez swoje radykalne pójście za Chrystusem stał się znakiem czasu dla sobie współczesnych. Osobisty przykład świętości, apostolska gorliwość, życie pokutne i głęboka modlitwa cechowały Biedaczynę z Asyżu. Szczególnie głęboko rozważał mękę Pana Jezusa. Jego umiłowanie Chrystusa cierpiącego na krzyżu sprawiło, że na rękach, nogach i boku otrzymał stygmaty, czyli znamiona męki. Został ogłoszony świętym zaledwie dwa lata po swojej śmierci.
 12. Postępujmy sprawiedliwie wobec Pana Boga i siebie. Pielęgnujmy wiarę, nadzieję
  i miłość. Otwierajmy się na dar Ducha Świętego, który uzdalnia do wzajemnej miłości i jedności we wspólnocie rodzinnej i parafialnej.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA  27 WRZEŚNIA  2020  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *