OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Dzisiaj po raz dwudziesty w naszej Ojczyźnie przeżywamy Dzień Papieski, którego hasłem są słowa TOTUS TUUS, poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II. O godzinie 17.00 zostanie odprawiona Najświętsza Ofiara przez wstawiennictwo naszego świętego Rodaka, a po niej – po czteroletniej przerwie z powodu budowy szczecineckiej obwodnicy – wyruszymy nową trasą z modlitwą i procesją na Szlak Testamentu Jana Pawła II. Ten różaniec, jak wszystkie różańce październikowe oraz śpiewana suplikacja Święty Boże, święty mocny … na zakończenie niedzielnych Eucharystii odprawiane są w intencji ustania pandemii koronawirusa na świecie, jak
  i w naszej Ojczyźnie.
  Dla ludzi starszych i chorych będzie prowadzony różaniec w kościele.
  Po Mszy Świętej, jak co roku, do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni możemy złożyć ofiarę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera ubogą, ale zdolną młodzież w naszej Ojczyźnie.
 2. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj między innymi:
  – film na DVD „Ziemia Maryi” – piękny obraz o Matce Jezusa, który poruszy każdego widza; wzbogacony o 85 minut dodatkowych materiałów;
  – o nowej encyklice papieża Franciszka, która utwierdza w przekonaniu, że braterstwo to główny rys obecnego pontyfikatu;
  – „Mam nadzieję, że dzięki wierze Polaków obronimy się w jakiejś mierze przed dechrystianizacją, a wszystkie wilki w stadzie są szansą na oczyszczenie
  i doskonalenie naszej wiaty” – rozmowa z autorem kanału Teobańkologia.
 3. W środę Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, katechetom i pracownikom oświaty z okazji ich święta życzymy wiele satysfakcji z pracy, szacunku rodziców i uczniów oraz wiele Bożego błogosławieństwa w ich trudnym posługiwaniu. 
 4. W piątek przypadać będzie 41 rocznica wyboru Karola Kardynała Wojtyły na Jana        Pawła II, na Stolicę Piotrową. Decyzją Polskiego Parlamentu dzień 16 października jest Dniem Papieża Jana Pawła II. Nie ulega wątpliwości, że ten pontyfikat zmienił bieg dziejów świata. Panu Bogu dziękujmy za posługą Papieża – Polaka, za jego trwającą  w nas katechezę. Prośmy o jego wstawiennictwo, byśmy w wytyczonej przez niego drodze wytrwali.
 5. Również w piątek przypadać będzie trzynasta już rocznica powołania do Domu Ojca, który jest w Niebie świętej pamięci księdza kardynała nominata Ignacego Jeża, pierwszego ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Wypraszajmy u Bożej Opatrzności, by za swoją posługę wśród nas Pan Bóg wprowadził go do społeczności świętych i błogosławionych.
 6. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie :
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Jana Beyzyma, prezbitera. Miał blisko 50 lat gdy na przełomie XIX i XX wieku wyjeżdżał na Madagaskar jako misjonarz trędowatych, jego ojczyzna, Polska, była jeszcze pod zaborami. Dzięki gorliwej pracy tego misjonarza duchowa i materialna sytuacja trędowatych uległa znacznej poprawie, bo z „wdowich groszy – zwykle niewielkich ofiar swoich rodaków – wybudował nowoczesny szpital. Gdy włączy się wielka miłość, nawet niewielkie środki materialne pozwolą zbudować wielkie dobro.
  – wtorek – wspomnienie błogosławionego Honorata Koźmińskiego, prezbitera. Żył w XIX i na początku XX wieku, gdy Polska była pozbawiona niepodległości. Należał do zakonu kapucynów. Gdy wskutek decyzji zaborców zostały skasowane katolickie klasztory, on zaczął zakładać skryte, bezhabitowe zgromadzenia zakonne, które poprzez działalność religijną i charytatywną ożywiały polskiego ducha w czasach niewoli.
  – środa– wspomnienie świętej Małgorzaty Marii Alacogoue, dziewicy. Skromna francuska zakonnica, żyjąca w XVII wieku. Na podstawie jej wizji rozwinął się kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Istotnym elementem tego kultu jest wynagradzanie Bogu za grzechy i zniewagi, jakich doznaje od strony ludzi.
  – czwartek – wspomnienie świętej Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Żyła w XVI wieku w Hiszpanii. Była karmelitanką, oddaną modlitwie, którą Pan Bóg obdarzył przyjaźnią i mistycznymi darami. W swoich dziełach opisała bliską relację z Panem Bogiem, postrzegając ją jako zażyłość między przyjaciółmi. Życie modlitwy przekładało się w jej codziennym życiu na skuteczność w działaniach, które zaowocowało reformą zakony karmelitańskiego.
  – piątek – wspomnienie świętej Jadwigi Śląskiej. Odeszła z tego świata w 1243 roku, przeżywszy 60 lat. Jej życie było bogate w wydarzenia i sposoby służenia Panu Bogu i bliźniemu. Związana z księciem Henrykiem Brodatym była oddaną żoną i matką 17 dzieci. Jako księżna troszczyła się o dobre obyczaje na swoim dworze, wychodziła naprzeciw potrzebom ludzi biednych oraz potrzebom Kościoła. Po śmierci męża zamieszkała w klasztorze cysterek w Trzebnicy
  i rozpoczęła ubogie i pokorne życie mnisze. Swoją postawą pokazała, że bez względu na miejsce w społecznej hierarchii czy stan, można oddanym sercem służyć Bogu i zdobywać świętość.
  – sobota – wspomnienie świętego Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika. Był biskupem Antiochii. Napisał wiele listów do wspólnot chrześcijańskich, w których dał wyraz swojej miłości do Jezusa i do Kościoła.
  W Chrystusie widział prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka. Naśladując, Chrystusową mękę, pragnął zjednoczyć się z Tym, którego uważał za swojego Pana. Zjednoczenie z Chrystusem i jedność Kościoła były jego podstawową troską. Poniósł śmierć męczeńską w 107 roku.
 7. W przyszłą niedzielę Eucharystią sprawowaną o godzinie 11.00 rozpocznie się spotkanie rodziców i dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii św.
 8. Za tydzień, w niedzielę, przeżywać będziemy NIEDZIELĘ MISYJNĄ, gdzie naszymi modlitwami i ofiarami wesprzemy misjonarzy i misjonarki, którzy poszli w świat wypełniając nakaz Chrystusa Pana: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu udzielając im chrztu w imię Ojca, i Syna,
  i Ducha Świętego”.
 9. Bez lęku nieśmy Pana Boga do naszych domów, miejsc pracy i spotkań. On jest mocniejszy niż ludzkie opinie oraz przejściowe mody. Niech nie tylko dziś towarzyszy nam nasz święty rodak Jan Paweł II. Poznawajmy jego ciągle aktualne nauczanie.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 11 PAŹDZIERNIKA 2020  ROKU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *