OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

 1. Jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca dzisiaj ofiarami składanymi do puszki możemy wesprzeć syryjską rodzinę zamieszkałą w Aleppo. Możemy to uczynić składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszego kościoła.
 2. Dobiega końca maryjny miesiąc październik. Zapraszamy jeszcze dzisiaj na nabożeństwo różańcowe, które zostanie odprawione o godzinie 16.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 18.00.  
 3. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionej Celiny Borzęckiej, zakonnicy. Była żoną, matką, wdową, emigrantką, zakonnicą, założycielką Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Jej życie przypadło na przełom XIX i XX wieku,
  w dużej części na okres rozbiorów Polski. Na wszystkich etapach usilnie i rzetelnie starała się rozpoznawać i wypełniać wolę Bożą.
  – środa – święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W ewangeliach nie znajdujemy o nich wielu wzmianek. Wymienieni są w „katalogu” dwunastu jako krewni Pana Jezusa. Szymonowi dodany jest przydomek „Gorliwy”, a Juda wspominany jest w czasie Ostatniej Wieczerzy, gdy podczas tzw. mowy pożegnalnej zadaje Jezusowi pytanie. Więcej informacji o ich życiu i działalności znajdujemy w Tradycji Kościoła, która mówi, że mieli oni razem głosić ewangelię
  i razem ponieść śmierć męczeńską. Judzie przypisywane jest autorstwo jednego
  z Listów w Nowym Testamencie oraz skuteczne wstawiennictwo w bardzo trudnych sprawach, które zwykło określać się beznadziejnymi.
 4. Na parapetach wyłożone są kartki wspominkowe, na których można wypisać naszych bliskich zmarłych, których będziemy wspominać we wspólnej modlitwie   w miesiącu listopadzie. Wypominki można składać bezpośrednio w kancelarii parafialnej lub zakrystii. W tym roku zwracam się z prośbą, aby na kartkach wypisać ulicę, na której mieszkają składający kartki z poleconymi, gdyż modlitwy będą za zmarłych: poniedziałek – ulica Miodowa, Fabryczna, Boczna, Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów ; wtorek – Pilska, Łukasiewicza, Sosnowa,    Wierzbowa, Leśna i Czarnobór ; środa – Klonowa i Bukowa ; czwartek – Jesionowa, Orzechowa i Kasztanowa ; piątek – Brzozowa i Dębowa.
 5. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 6. Za tydzień, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu  
  w naszej świątyni Najświętsza Ofiara będzie sprawowana jak w każdą niedzielę: 9.00, 11.00 i 17.00. W tym dniu na naszym szczecineckim cmentarzu ze względu na epidemię nie będzie celebrowana Eucharystia i nie będzie procesji do grobów naszych zmarłych.
 7. 1 listopada, pierwszy raz od powstania idei i budowy hospicjum nie odbędzie się kwesty na cmentarzach naszego powiatu. W związku z sytuacją epidemiczną nie będziemy ryzykować zdrowiem naszych darczyńców oraz wolontariuszy, którzy co roku włączają się w tę szlachetną akcję.
  Jednocześnie pragniemy poinformować, że wszyscy, którzy chcą wesprzeć nasze hospicjum mogą dokonać wpłat na konto hospicyjne: 48 8935 0009 1300 3704 2000 0010, za które już dzisiaj dziękujemy.
  Pragniemy także podziękować za dotychczasowe wsparcie finansowe, rzeczowe oraz wszelkie modlitwy i dobre słowo.
  Mimo reżimu sanitarnego, codziennych trudności nasi lekarze oraz cały zespół, jak zawsze z sercem i oddaniem, pracują na rzecz osób, których choroba dotyka wyjątkowo boleśnie.
 8. Doczesne troski nie powinny nam przesłaniać wieczności. Niech Boże błogosławieństwo ukierunkuje nasze dążenia na wieczne szczęście.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  25 PAŹDZIERNIKA  2020  ROKU 

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

     Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi wieczności. nie kończy się razem ze śmiercią. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość

      W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce
o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie
w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

      W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również
w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji. W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

 
✠ Stanisław Gądecki 
Arcybiskup Metropolita Poznański 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *