OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXXII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Od wczoraj obowiązują nowe zaostrzenia epidemiczne w naszej Ojczyźnie. Dotyczy to również naszej świątyni, w której może uczestniczyć jednocześnie 25 osób. Mimo tego, że obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, to chociaż w ciągu tygodnia przyjdźmy na Ofiarę Pańską, gdy jest mniejsza frekwencja, tak aby nie zrywać kontaktu z Chrystusem eucharystycznym.
 2. Dzisiaj w Kościele katolickim na świecie przeżywamy XII Dzień Solidarności    
  z Kościołem prześladowanym, a w dniu dzisiejszym szczególnie
  z Kościołem w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie 50% ludzi głoduje, prawie 5-milionowego kraju; wyzysk 60% dzieci do pracy w kopalniach uranu, diamentów i na plantacjach; 80% powierzchni kraju opanowane przez rebeliantów; 600 tysięcy uchodźców wewnętrznych i ponad 500 tysięcy poza granicami kraju. Dlatego dzisiaj składane ofiary przeznaczone są dla tych ludzi.
  Ponadto, czy wiesz, że …
  105 tysięcy chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa ?
  co 5 minut ginie 1 chrześcijanin ?
  200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych?
  w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej?
  350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji?więcej informacji na www. pkwp. org.
 3. W ten czas listopadowych dni niech nie ustaje w naszych domach, a przede wszystkim, w naszych sercach modlitwa za tych, którzy wyprzedzili nas
  w pielgrzymce do Domu Ojca, który jest w Niebie. Wspólnie polecamy naszych zmarłych wypisanych w wypominkach każdego dnia powszedniego.
 4. Zachęcam do nabycia i lektury Gościa Niedzielnego , w którym między innymi:
  – chaos informacyjny, emocje i zbiorowa histeria utrudniają merytoryczną dyskusję w sprawie aborcji eugenicznej; co dokładnie oznacza orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego?
  – czy polska gospodarka przeżyje drugie zamrożenie? – rozmowa z ekonomistą dr. Andrzejem Sadowskim;
  – o kapucynie, który od 40 lat głosi rekolekcje kolejnym papieżom, a teraz został ogłoszony nowym kardynałem.
 5. W środę przeżywać będziemy NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
  W środę też zapraszamy na Mszę Świętą o godzinie 11.00, która zostanie odprawiona w intencji naszej Ojczyzny – Polski. Przybądźmy na nią ubrani w barwach narodowych. Na ten dzień niechaj nasze domy, samochody i stroje, zdobi polska, biało-czerwona flaga narodowa.
 6. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypadać będzie :
  – poniedziałek – święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. W IV w. po okresie prześladowań chrześcijan obok starożytnego pałacu Lateranów w Rzymie wzniesiono bazylikę. Została ona poświęcona 9 listopada 324 r. przez papieża Sylwestra I. Przez blisko tysiąc lat była siedzibą papieży, miejscem synodów rzymskich i soborów powszechnych. Do dzisiaj jest właściwym Kościołem Biskupa Rzymu, Matką i Głową wszystkich kościołów świata.
  – wtorek – wspomnienie świętego Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła. Żył w V w. Cechowała go szczególna gorliwość w obronie wiary. Wbrew wszelkim błędnym naukom bronił prawdy, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem
  i prawdziwym człowiekiem. Wskazywał także, że liturgia nie jest tylko wspomnieniem wydarzeń z przeszłości, ale sakramentalnym uobecnieniem niewidzialnych rzeczywistości. W pasterskiej posłudze potrafił być blisko ludzi oraz nieść pomoc i nadzieję potrzebującym. W 1754 r. papież Benedykt XIV ogłosił go doktorem Kościoła.
  – środa – wspomnienie świętego Marcina z Tours, biskupa. Pochodził z terenu dzisiejszych Węgier, a urodził się około 316 roku. Mając 15 lat, zaciągnął się do wojska. Napotkanemu żebrakowi proszącemu o jałmużnę ofiarował połowę płaszcza, który do niego należał. Następnej nocy zobaczył Chrystusa ubranego
  w ten płaszcz. Marcin porzucił karierę wojskową i wybrał życie mnisze. Został wybrany na biskupa w Tours i bardzo gorliwe oddawał się pracy duszpasterskiej. Umarł, wracają  z wyprawy misyjnej. Został pochowany w Tours 11 listopada 397 roku.
  – czwartek – wspomnienie świętego Jozafata, biskupa i męczennika. Urodził się  
  w 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. W celu przygotowania się do zawodu został przez rodziców wysłany do Wilna. Tam rozeznał swoje powołanie. Spędzał dużo czasu na modlitwach w cerkwiach. W 1604 r. wstąpił do monastyru. Jego głęboka duchowość, gorliwość apostolska i wrażliwość na potrzebujących promieniowały na cały zakon bazylianów oraz lokalną społeczność Kościoła.
  W krótkim czasie objął funkcję arcybiskupa w Połocku. Zatroszczył się o formację kapłanów i mnichów. Dużo wysiłku włożył na rzecz unii katolików
  z prawosławnymi. Niestety w konsekwencji padł ofiarą spisku i poniósł śmierć męczeńską.
  – piątek – wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. Benedykt i Jan byli benedyktynami – emiratami, złączonymi ze sobą więzami przyjaźni. Do Polski przybyli z Włoch, zachęceni do tego przez świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu. Wkrótce dołączyli do nich Polacy: Mateusz i Izaak, którzy byli rodzonymi braćmi, oraz Krystyn, który miał pełnić obowiązki sługi eremu. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali napadnięci i zamordowani przez pogańskich chłopów. Wkrótce rozwinął się ich kult, który później zatwierdziła Stolica Apostolska.
  – sobota – wspomnienie błogosławionej Marii Luizy Merkert, dziewicy. Była człowiekiem wiary i miłości miłosiernej. Urodziła się w Nysie w 1817 r., późniejsza współzałożycielka i przełożona Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety. Zainicjowane przez nią na Śląsku dzieła bardzo szybko się rozrastały. Śląska Samarytanka nadal inspiruje, jak we współczesnym świecie dotrzeć do ubogich
  z ulic i kanałów, poddaszy, piwnic i klatek schodowych. Wskazuje na ludzkie potrzeby i uczy miłości ofiarnej, gotowej na poświęcenie posunięte do granic heroizmu
 7. Jutro Mszą Świętą sprawowaną o godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego młodzieńca, 22 lata, świętej pamięci Janusza Kozłowskiego, który mieszkał przy ulicy Pilskiej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 8. Przypowieść o pannach mądrych i nieroztropnych to przypomnienie
  o przygotowaniu na przyjście Pana. Niech Boża łaska oraz dary sakramentalne pomagają nam trwać w gotowości na spotkanie z Panem w każdej chwili naszego życia.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  08  LISTOPADA  2020  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *