OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ CHRZTU PAŃSKIEGO .

 1. Wspominając dzisiaj chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia.
  W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła świętego. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Święty Jan Paweł II
  w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” przypomniał: „Wylanie Ducha Świętego w chrzcie wszczepia wierzącego jako latorośl w krzew winny, którym jest Chrystus, czyni go członkiem Jego Mistycznego Ciała. Tej istniejącej od początku jedności musi jednak odpowiadać droga coraz większego upodobniania się do Niego, które winno coraz bardziej ukierunkowywać postępowanie ucznia zgodnie z logiką Chrystusa. To dążenie niech was ożywia – ono też było w Jezusie Chrystusie”.
 2. Dzisiejsza niedziela kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra
  w liturgii Kościoła świętego rozpoczyna się tak zwany okres zwykły. Jednak tradycyjnie wystrój kościołów i śpiew kolęd przedłużony jest do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże nas z Bożym Narodzeniem.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego :
  – specjalny dodatek na rozpoczynający się rok ze świętym Józefem – modlitwa do świętego Józefa, którą codziennie od 40 lat odmawia papież Franciszek;
  – „mnie opat tyniecki zabronił umierać w tym roku. Mam wyraźny zakaz”– ojciec Leon Knabit o wygranej walce z koronawirusem;
  – jak sprawnie zarządzać Kościołem i jednocześnie zachować jego wspólnotę – rozmowa z dominikaninem ojcem Michałem Paluchem.
 4. Kalendarz liturgiczny na bieżący tydzień wyznacza nam:
  – środa – wspomnienie świętego Hilarego i doktora Kościoła. Dzięki jego głębokiej wiedzy, męstwu w obronie wiary i złączonej z nimi świętości życia – Kościół otacza od wieków czcią, a Pius XI ogłosił doktorem Kościoła. Ten żyjący w IV wieku biskup jest dla nas przykładem, jak przeciwstawiać się temu wszystkiemu, co nie jest zgodne z naszą wiarą, a jednocześnie zabiegać o jedność w Kościele i między ludźmi.
 5. W tym tygodniu zapraszam na spotkania kolędowe, które rozpoczynają się Najświętszą Ofiarą sprawowaną o godzinie 18.00:
  – 11 stycznia – poniedziałek – ulica Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów
  – 12 stycznia – wtorek – ulica Boczna
  – 13 stycznia – środa – ulica Pilska i Łukasiewicza
  – 14 stycznia – czwartek – ulica Kasztanowa i Orzechowa
  – 15 stycznia – piątek – ulica Jesionowa i Dębowa
 6. W piątek na naszym cmentarzu zakończyła ziemską pielgrzymkę świętej pamięci Krystyna Dolak, która mieszkała przy ulicy Bukowej. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 7. Chrzest Jezusa z rąk Jana to wielkie uniżenie Boga. Przyjął ludzkie grzechy
  i słabości po to, by pokonać je na krzyżu. Niech ten wielki dar Bożej miłości stale owocuje w naszym życiu, a Boże błogosławieństwo doda sił do walki z grzechem w naszej codzienności.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 10  STYCZNIA 2021 ROKU.

K O L Ę D A     2 0 2 1    R O K U 

     W tym roku, w trudnym czasie pandemii, stajemy w Kościele przed nowymi wyzwaniami duszpasterskimi, które chcemy rozwiązywać jak najlepiej, dbając o nasze zdrowie w rodzinach, szczególnie osób starszych, samotnych, chorych, a także pragniemy, aby nie zatracić ducha wiary i pobożności; chcemy zachować tradycje i zwyczaje naszych przodków. Zbliża się czas wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, odwiedzin duszpasterzy
w naszych domach. W obecnej sytuacji, idąc za myślą księdza biskupa diecezjalnego, wsłuchując się w głos parafian, pragnę przedstawić w jakiej formie kolęda odbędzie się
w tym roku kościelnym.Przez 22 lata jak powstała parafia pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu, to kapłan szedł z Bożym błogosławieństwem domów i wszystkich mieszkańców. W tym wyjątkowym czasie, to my przyjdźmy do naszego wspólnego domu jakim jest nasz kościół parafialny w wyznaczonym dniu – tak by zachować wszelkie wskazania sanitarne. Spotkanie rozpocznie się zawsze Eucharystią sprawowaną
o godzinie 18.00, w której ogarniemy modlitwą mieszkańców poszczególnych ulic, pobłogosławimy przyniesioną wodę, którą sami poświęcicie wasze domy i mieszkańców, zostaną rozdane specjalne rytuały i modlitwy oraz obrazek na pamiątkę tej wyjątkowej kolędy.

Porządek spotkań kolędowych:
– 07 stycznia – ulica Bukowa, numery nieparzyste
– 08 stycznia – ulica Fabryczna i Miodowa
– 11 stycznia – ulica Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów
– 12 stycznia – ulica Boczna
– 13 stycznia – ulica Pilska i Łukasiewicza
– 14 stycznia – ulica Kasztanowa i Orzechowa
– 15 stycznia – ulica Jesionowa i Dębowa
– 18 stycznia – ulica Brzozowa
– 19 stycznia – ulica Bukowa numery parzyste i Klonowa
– 20 stycznia – ulica Leśna, Czarnobór, Sosnowa i Wierzbowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *