OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  NIEDZIELĘ  PALMOWĄ  . 

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas w WIELKI TYDZIEŃ. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak: że stoimy w tym tłumie, który dzisiaj woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie krzyczał: „Na krzyż z Nim”. Na progu Wielkiego Tygodnia prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, by przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, którą ofiaruje nam Chrystus Zmartwychwstały.
 2. Od wczoraj obowiązują w naszej Ojczyźnie nowe przepisy związane z epidemią koronawirusa. Stosujmy się do zaleceń rządu, szczególnie do DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. W związku z tym w naszej świątyni w liturgii może uczestniczyć tylko 20 osób, nie licząc służby liturgicznej ołtarza. Miejsca te wyznaczone są odpowiednimi karteczkami. Eucharystia będzie sprawowana przy otwartych drzwiach, tak by można uczestniczyć w liturgii również na zewnątrz świątyni, ale zachowując odpowiedni dystans. Bądźmy odpowiedzialni !
 3. Ostatnie już w tym roku nabożeństwo wielkopostne Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o Męce Pańskiej zostanie odprawione dzisiaj o godzinie 16.15.
 4. Po Mszy Świętej mamy szczególną okazję do złożenia jałmużny wielkopostnej. Bowiem jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca składając ofiarę do skarbony przy głównych drzwiach naszej świątyni wspieramy mieszkających w ogarniętym działaniami wojennymi syryjskim Aleppo.
 5. Jutro na godzinę 16.00 zapraszam Panów z pomocą w ustawieniu dekoracji świątecznej: Ciemnicy i Grobu Pańskiego, natomiast w środę zapraszam Panie do posprzątania kościoła na czas świąt.
 6. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pojednania i Pokuty – Spowiedzi Świętej jest do środy włącznie. Wykorzystajmy tę okazję, tak by czas świąteczny był czasem, w którym zwycięża Chrystus Zmartwychwstały, a nie trwanie w grzechu.
 7. Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 imienia Księdza Stanisława Staszica w Szczecinku w ramach projektu „Akademia Lidera – INNYM SIEBIE DAJ W WIELKANOC” – podjęli kolejny już raz akcje charytatywną na rzecz naszego hospicjum. Inicjatywa ma na celu uświadomienie lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży szkolnej potrzeby pomagania i dzielenia się z bliźnimi. W ramach projektu zorganizowane będą wielkanocne warsztaty cukiernictwa oraz kwesta na ulicach Szczecinka, podczas której za datki na rzecz hospicjum rozdawane będą wielkanocne „babeczki”, wcześniej upieczone przez uczniów szkoły.

Kwesta zaplanowana jest na czwartek i piątek.

 1. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwanie w kroczeniu za Chrystusem
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą- sobota – dzień powierzenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 1. W piątek, 02 kwietnia, minie już szesnasta rocznica powołania do Domu Ojca, który jest w Niebie świętego Jana Pawła II.
 2. Przed nami Wielki Tydzień, wielki wydarzeniami, w których dokonało się nasze Zbawienie. Przeżyjmy je jak najpełniej i najgłębiej duchowo.

O B C H O D Y       T R I D U U M       P A S C H A L N E G O

     WIELKI  CZWARTEK   –  w Katedrze Koszalińskiej księża biskupi z tylko zaproszonymi kapłanami  z naszej diecezji uczestniczyć będą we Mszy Świętej Krzyżma o godzinie 9.00, w czasie której zostaną odnowione przyrzeczenia kapłańskie i zostaną poświęcone oleje do sakramentów świętych: Chrztu, Bierzmowania, Namaszczenia Chorych i Kapłaństwa.
O godzinie 18.00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Po Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu  do Ciemnicy i adoracja Pana Jezusa do godziny 21.00.

WIELKI  PIĄTEK   –   W tym dniu obowiązuje nas wszystkich post ścisły, ilościowy i jakościowy, to znaczy, trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.. Obowiązuje nas wszystkich powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych.
W ciągu dnia nie będzie prowadzona adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy, a kto będzie chciał przybyć na osobistą modlitwę ma taką możliwość, bowiem świątynia nasza otwarta jest od wczesnego poranka do późnego wieczora.
W godzinę śmierci naszego Zbawiciela, czyli o godzinie 15.00, zapraszamy na wspólną modlitwę na Koronce do Miłosierdzia Bożego.
Dzień Wielkiego Piątku to dzień wyciszenia. W tym dniu milkną we wszystkich świątyniach dzwony kościelne, od wieczoru Wielkiego Czwartku do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, a w świątyniach sprawowane są nabożeństwa Męki Pańskiej: liturgię słowa Bożego, adorację Krzyża świętego, obrzęd Komunii świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego – rozpoczniemy o godzinie 18.00.
Adoracja Chrystusa Pana w Grobie Pańskim będzie trwała do godziny 21.00.

WIELKA  SOBOTA   –   adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim będzie tylko w czasie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Poświęcenie pokarmów nastąpi o godzinie 11.00, 11.30  i  12.00, a w Czarnoborze przy Krzyżu o godzinie 12.30.. Wraz z pokarmami do poświęcenia przynieśmy puszki z jałmużną postną, którą wzięliśmy do naszych domów na początku Wielkiego Postu. W tym roku z troski o nasze zdrowie poświęcenie pokarmów nie będzie w kościele lecz na zewnątrz kościoła, na parkingu między świątynią a garażem. Zwracam się z wielką prośbą aby do poświęcenia nie przychodzić całymi rodzinami lecz wyznaczyć tylko jedną osobę z domu, tak by zachować warunki bezpieczeństwa. Koszyczki niech każdy ma przy sobie. Po modlitwie zostaną poświęcone.
Msza Święta Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszej Eucharystii w ciągu całego roku, rozpocznie się o godzinie 20.00 od poświęcenia ognia i liturgii światła, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i po raz pierwszy po okresie Wielkiego Postu wyśpiewaniem Panu Bogu i całemu światu radosnego ALLELUJA.

NIEDZIELA  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO –  niech rozpocznie się w naszych domach wspólnym świątecznym śniadaniem w rodzinnym gronie, gdzie złożymy sobie nawzajem życzenia, dzieląc się poświęconym jajkiem, symbolem nowego życia i poświęconym pokarmem.
Niechaj później zjednoczy nas Zmartwychwstały Pan wokół ołtarza na Mszy Świętej. Ze względów epidemicznych Eucharystie będą odprawione w porządku niedzielnym czyli
o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00.
W drugi  dzień świąt Msze Święte zostaną odprawione jak w każdą niedzielę.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

  SZCZECINEK  ,  DNIA  28 MARCA  2021  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *