Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA UROCZYSTOŚĆ

WNIEBOWSTĄPIENIA  PAŃSKIEGO.

 1. Dzisiaj UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO. W Kościele jest to uroczystość obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza, wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc tej wędrówki czerpiemy od samego Chrystusa obecnego w Eucharystii,, odwagę i siły – od Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.
 2. Zapraszam jeszcze dzisiaj na godzinę 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 19.00 na nabożeństwo majowe ku czci NMP, które łączymy z Nowenną do Ducha Świętego, która ma nas przygotować na przyjście Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym między innymi, o tym, że 15 maja w Rzymie beatyfikowany zostanie Franciszek Maria od Krzyża Jordan – założyciel salwatorianów. Dlaczego ten żyjący ponad 150 lat temu kapłan jest dobrym patronem na dzisiejsze czasy?
  W numerze także rozmowa z rodzicami Livii Marii, uzdrowionej w łonie matki za jego wstawiennictwem.
 4. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – święto świętego Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika. Był jezuitą zamordowanym w 1657 roku. Chrystus był dla niego wzorem życia. Duszpasterskie trudy wzbudziły nienawiść wśród wrogów katolickiej wiary. Ta nienawiść doprowadziła do niesłychanie brutalnych tortur, którym został poddany przed męczeńską śmiercią. Nawet w tak dramatycznych okolicznościach wzywał oprawców do nawrócenia, dając heroiczne świadectwo naśladowania Pasji Chrystusa.
  – wtorek – wspomnienie świętego Jana I, papieża i męczennika. Jego pontyfikat był krótki, bo trwał zaledwie trzy lata. Mimo to obfitował w przeciwności i trudy, które zakończyło uwięzienie i umęczenie w 526 roku za sprawą króla Gotów. Kościół wskazuje na szczególne męstwo papieża.
  – środa – wspomnienie świętego Bernardyna ze Sieny, prezbitera. Żył w XV wieku. Urodził się w Italii, ale przewędrował niemal całą Europę. Zasłynął jako porywający kaznodzieja. Wzywał do pokuty, modlitwy i dzieł miłosierdzia. Także Polska zawdzięcza jemu odnowę życia religijnego. W naszym kraju z jego imieniem kojarzy się jedna z gałęzi rodziny franciszkańskiej – bernardyni.
  – piątek – wspomnienie świętego Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika. Żył on w XIV wieku. Był człowiekiem mężnym, który nie bał się publicznie napominać króla. Bezkompromisowa postawa wobec zła i nadużyć władcy doprowadziła do uwięzienia go, torturowania i uśmiercenia. Nawet podczas uwięzienia nie wyjawił tajemnicy spowiedzi i pozostał wierny sakramentalnym zobowiązaniom, pozostawiając po sobie świetlany przykład kapłańskiej niezłomności. Śmierć męczeńską poniósł w Pradze, gdzie po torturach został wrzucony do Wełtawy.
  wspomnienie świętej Rity z Cascii, zakonnicy. Była doświadczona cierpieniem jako żona, matka, a później pokornej wdowie, a w końcu naznaczonej stygmatem zakonnicy. Przeżyła wiele dramatów i doświadczeń. Wyjście z trudnych sytuacji widziała
  w ufnej modlitwie. Jest skuteczną orędowniczką w trudnych sprawach życiowych, tych, które nazywamy nawet beznadziejnymi. Uczy nas, że wszystko można pokonać w pokorze i miłości do Zbawiciela.
 5. We wtorek, 18 maja, przypadać będzie 101 rocznica urodzin Karola Wojtyły oraz 16 rocznica jedynego w Polsce utworzenia Szlaku Testamentu Jana Pawła II. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność wszystkim, którzy troszczą się o piękno leśnych kapliczek na papieskim szlaku. W tym dniu Najświętsza Ofiara zostanie odprawiona o godzinie 19.00 wraz z nabożeństwem majowym przy nowej kapliczce, która powstała z inicjatywy naszych sióstr albertynek poświęconej świętemu Janowi Pawłowi II i świętemu Bratu Albertowi Chmielowskiemu.
 6. W sobotę młodzież naszej parafii przygotowująca się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Koszalinie przeżywać będzie młodzieżowy dzień skupienia.
 7. W przyszłą niedzielę przypada UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu Spowiedź i Komunię Świętą.
  W tym dniu parafia prowadzona przez Ojców Redemptorystów przeżywa odpust parafialny.
 8. Męska Grupa Modlitewna ELIASZ działająca przy parafii Narodzenia NMP w Szczecinku zaprasza mężczyzn na spotkanie formacyjne w najbliższy piątek na godzinę 19.30 do kościoła mariackiego. W programie katecheza pt. „Ojcostwo Boga” oraz nieszpory i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 9. Ruch Światło – Życie” zaprasza na rekolekcje oazowe, organizowane na terenie naszej diecezji. Jest to forma wypoczynku
  z Panem Bogiem, przeznaczona dla dzieci ze szkół podstawowych przynajmniej po Pierwszej Komunii świętej (III klasa), oraz młodzieży ze szkół średnich. Każda oaza jest zgłaszana do kuratorium i odbywa się w ramach obostrzeń epidemicznych. Terminy, zapisy i więcej informacji znajdziemy na stronie rekolekcjeoaza.pl .
 10. Pan Jezus chce towarzyszyć nam zawsze i wszędzie. Nie bójmy się Go zapraszać do naszej codzienności, bo On chce nas umacniać swoim błogosławieństwem w doświadczeniach i pomnażać radość w szczęściu.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  16 MAJA  2021  ROKU  .

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *