Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

 1. Od wczoraj, czyli 19 czerwca, odwołana jest dyspensa ogólna od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Odwołanie ogólne oznacza, że wierni są ponownie zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane.
 2. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą„ . Jeszcze dzisiaj o godzinie 18.15, a w dni powszednie po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 19.00  nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, jako dodatek tekst Litanii do świętego Józefa z nowymi wezwaniami.
 4. Dzisiaj jeszcze po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00 spotkanie duszpasterskie z rodzicami i młodzieżą, która ma przystąpić do sakramentu bierzmowania.
 5. W środę obchodzić będziemy Dzień Ojca. Modlitwą obejmijmy wszystkich ojców, by godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny. Dla ojców powołanych do wieczności, którzy nas wyprzedzili w pielgrzymce wiary, wypraszajmy miłosierdzie Boże.
 6. W czwartek przeżywać będziemy uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Ta uroczystość prowadzi nas bezpośrednio do najważniejszej tajemnicy naszej wiary – do wcielenia Syna Bożego. Przyjście syna Elżbiety, było jednym
  z pierwszych wydarzeń, które zapowiadały narodzenie Zbawiciela. Potwierdziło prawdę, że dla Pana Boga nie ma nic niemożliwego. Całe jego życie było przygotowaniem drogi dla Chrystusa. Jan jest dla nas przykładem rezygnacji ze swoich ambicji i oddania się służbie królestwu Bożemu.
 7. Ponadto w liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie :
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Alojzego Gonzagi, zakonnika. Żył w XVI wieku. Od najmłodszych lat wiele czasu poświęcał na modlitwę. Wcześnie złożył ślub dozgonnej czystości przed ołtarzem Matki Bożej we Florencji. Porzucił dworską karierę i wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Oddany modlitwie, pokucie i studiom przygotowywał się do kapłaństwa. Podczas epidemii dżumy pielęgnował chorych. Zaraził się i zmarł wycieńczony chorobą w Rzymie. Jest patronem młodzieży studiującej.
  – wtorek – wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza Morea. Pozostali wierni Bogu pośród tego świata. Św. Tomasz dzięki prawości i pracowitości osiągnął najwyższe stanowiska w średniowiecznej Anglii. Unikał ostentacyjnych umartwień i pokut, swoje powołanie widział w służbie państwowej. Cierpliwie znosił codzienne kłopoty, rzetelnie wypełniał swoje obowiązki oraz zachowywał Boże przykazania. Podobnie jak biskup Jan odmówił poparcia dla odłączenia Kościoła angielskiego od Rzymu i uznania króla Henryka VIII za zwierzchnika Kościoła, co uznano za zdradę stanu. Obaj zostali ścięci w 1535 roku. Są dla nas wzorem prawości i wierności własnym przykazaniom.
  – piątek – wspomnienie błogosławionej Doroty z Mątów. Żyła w XIV wieku. Wydawać, by się mogło, że przykład jej życia nie jest już dzisiaj aktualny. Tymczasem zachwyca nas swoją doskonałą wiernością w życiu małżeńskim, mimo że jej mąż był człowiekiem porywczym i nadpobudliwym. Doświadczyła też ogromnego bólu, bo z dziewięciorga ich dzieci przeżyło tylko jedno. Pod wpływem cierpliwości i łagodności oraz dzięki jej głębokiego życiu eucharystycznemu jej mąż się nawrócił. Po jego śmierci postanowiła oddać się pokucie i uzyskała zgodę na zamurowanie się w wieży kościelnej. Jest patronką kobiet i matek.
  – sobota – wspomnienie świętego Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera. Żył na przełomie XIX i XX wieku, zwany był ojcem ubogich i księdzem dziadów. Jego jedynym pragnieniem było „być wszystkim dla wszystkich, aby zbawić choć jednego”. W swojej posłudze angażował się w pracę charytatywną, wydawniczą i katechetyczną. W pamięci wiernych pozostał jako apostoł miłosierdzia. We Lwowie założył między innymi dom pracy dobrowolnej dla bezdomnych żebraków, wśród których znajdowały się także dzieci. Z jego inicjatywy rozpoczęła swoją działalność tania Kuchnia Ludowa.
 8. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca, będziemy mieli możliwość wsparcia ofiarą składaną do skarbony rodziny syryjskiej zamieszkałej w ogarniętym nieustannie wojną Aleppo.
 9. W tym tygodniu na naszym cmentarzu rozstaliśmy się ze świętej pamięci Marianem Ptaszyńskim, który mieszkał przy ulicy Leśnej oraz Romanem Przybylskim, który mieszkał przy ulicy Dębowej. W ich intencji: wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niech im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 10. Otwierajmy się na światło Bożej prawdy i mocy, abyśmy mogli realizować swoje chrzcielne powołanie do bycia świadkami Chrystusa w świecie. Niech towarzyszy nam w tym Boża opieka.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 

SZCZECINEK , DNIA 20 CZERWCA 2021 ROKU .

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *