Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościółta prawda naszej wiary jakże staje się aktualna w obecnym czasie gdy przeżywanym okres wakacji i urlopów. Możemy zobaczyć jak nasz Kościół jest różnorodny i różnobarwny, ale wszędzie dawajmy świadectwo naszej przynależności do Jezusa Chrystusa, który jest naszym Panem i Bogiem.
 2. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi :
  – Oblaci z Kanady wyjaśniają, jaka jest prawda o odkrytych grobach indiańskich dzieci i jakie są przyczyny podpalania kościołów w tym kraju;
  – W wakacyjnym cyklu tama we Włocławku – miejsce związane z męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki.
 3. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:

– wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

– czwartek –  osobista adoracja Najświętszego Sakramentu

– piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

 1. Ponadto w liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – wtorek – wspomnienie błogosławionego Czesława, prezbitera. Żył na przełomie XII i XIII wieku. Zachwycił się postacią świętego Dominika, którego spotkał w Rzymie i wstąpił do założonego przez niego zakonu. Przyczynił się do rozwoju zakonu
  w Polsce i Czechach, jako założyciel wielu domów i pierwszy prowincjał zgromadzenia na naszych ziemiach. Wpłynął na poziom życia religijnego na Śląsku i we Wrocławiu, ale także odegrał aktywną rolę podczas najazdu Mongołów.
  – środa – wspomnienie świętego Apolinarego, biskupa i męczennika. Martyrologium Rzymskie wymienia go jako wyznawcę
  i prezbitera. Był pierwszym biskupem Rawenny we Włoszech. Żył na przełomie II i III wieku, czyli w czasie, gdy chrześcijaństwo nie było jeszcze oficjalnie uznane, a w Rawennie większość stanowili wyznawcy herezji Ariusza, negującej bóstwo Chrystusa. Być może właśnie ze względu na spory toczone z nimi i troskę o wierność nauce Kościoła Apolinary został uznany na męczennika.
  – czwartek – święto świętej Marii Magdaleny. Należała do niewiast, które towarzyszyły Panu Jezusowi, kiedy głosił On Dobrą Nowinę. Wraz z Maryją i świętym Janem wiernie trwała pod krzyżem Chrystusa. Dostąpiła szczególnej łaski w poranek wielkanocny, kiedy jako pierwsza ujrzała zmartwychwstałego Pana. Zaniosła tę radosną wiadomość apostołom, zyskując miano apostołki apostołów.
  – piątek – święto świętej Brygidy, zakonnicy, patronki Europy. Urodziła się  w 1302 roku w Finstad w Szwecji. Już jako dziecko pragnęła poświęcić swoje życie na wyłączną służbę Panu Bogu, jednak pod wpływem swoich rodziców wyszła za mąż. Wraz ze swoim mężem, z którym stanowili wzorowe małżeństwo, doczekali się ośmiorga dzieci, a ich życie było przepełnione modlitwą i troską o najuboższych. Po śmierci męża zamieszkała w klasztorze cystersów, a następnie sama powołała do istnienia Zakon Najświętszego Zbawiciela. Zmarła w Rzymie w 1373 roku, pozostawiając nam wzór świętości życia zarówno w małżeństwie, jak i życiu zakonnym, a także przykład żywej troski o jedność Kościoła i świata.
  – sobota– wspomnienie świętej Kingi, dziewicy. Była żoną Bolesława Wstydliwego, księżną Krakowa i Sandomierza. Wraz z mężem odegrała znaczącą rolę w sprawowaniu rządów w czasie odbudowy Polski południowej po tatarskich najazdach. Gdy Bolesław zajmował się odbudową wielkich miast księstw Krakowskiego i Sandomierskiego, oraz troszczyła się o sprawy duchowe i odbudowę kościołów i klasztorów. Hojnie wspierała katedrę krakowską, klasztory, fundowała nowe świątynie. Wraz z mężem złożyła ślub czystości, a po śmierci Bolesława wstąpiła do klasztoru klarysek. Zmarła w opinii świętości 24 lipca 1292 roku            w klasztorze w Starym Sączu.
 2. Za tydzień będzie można wesprzeć ofiarą złożoną do puszki syryjską rodzinę zamieszkałą w Aleppo, jak i ofiary wojny i epidemii na Bliskim Wschodzie.
 3. W przyszłą niedzielę zostanie odprawiona dodatkowa Eucharystia o godzinie 15.00, podczas której będzie pobłogosławiony sakrament małżeństwa.
 4. Za dwa tygodnie wyruszy z naszego sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu po raz 39 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
  W tym roku ze względu na stan epidemiczny jest ona ograniczona do małej grupy pątniczej. Jednak, ci którzy chcieliby przekazać modlitewne intencje na pielgrzymi szlak mogą to uczynić telefonicznie. Numer zamieszczony jest na tablicy ogłoszeń duszpasterskich oraz parafialnej stronie internetowej – 724 616 971.
 5. Chociaż mamy czas wakacji, urlopów i wypoczynku, to jednak ciągle trwamy w nieodwołanym stanie epidemicznym wywołanym koronawirusem. Dlatego w przestrzeni publicznej – sklepach, komunikacji miejskiej, kościołach, …– używajmy maseczki zakrywające usta i nos. Jest to wyraz bezpieczeństwa dla nas i dla innych. My natomiast modlimy się o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata śpiewając na zakończenie Eucharystii suplikację: „Święty Boże, Święty mocny, …”
 6. Eucharystia buduje wspólnotę ludzi z Bogiem. Umocnieni modlitwą braci i sióstr, ze wsparciem Pana Boga idźmy do świata, aby głosić jemu dobrą nowinę o zbawieniu. W tej wspólnocie pokazujmy wszystkim, że Pan Jezus żyje.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz 

SZCZECINEK  ,  DNIA  18  LIPCA  2021  ROKU  .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *