Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Na progu maryjnego miesiąca sierpnia łączymy się duchowo i modlitewnie z pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie wierni tradycji naszych przodków, zanośmy do Matki Bożej Jasnogórskiej nasze sprawy narodowe, rodzinne i osobiste.
 2. Dzisiaj przypada 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, najkrótszego zrywu Polaków, bo trwające zaledwie 63 dni, ale najkrwawszego, gdyż oddało życie od 150 do 200 tysięcy naszych rodaków. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie
  w walce o wolną stolicę i Polskę – zwłaszcza harcerzach i bohaterskiej polskiej młodzieży, a dla żyjących powstańców prośmy
  o błogosławieństwo i dar jak najdłuższego życia. Dzisiaj w godzinę „W” – 17.00, gdy w naszej Ojczyźnie zawyją syreny
  i rozkołyszą się dzwony naszych świątyń zatrzymajmy się na chwilę, by oddać cześć tym, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny.
 3. Sierpień jest miesiącem wielkich wydarzeń patriotycznych: „Cud nad Wisłą” w 1920 roku; Powstanie Warszawskie w 1944 roku
  i wielki zryw narodowy i powstanie Solidarności w 1980 roku – to tylko niektóre z ważnych wydarzeń w historii Polski, które miały miejsce w sierpniu. Szczególnie w tym miesiącu pamiętajmy o naszej ojczyźnie i polecajmy ją w gorącej modlitwie.
 4. W miesiącu sierpniu Episkopat Polski wzywa do dobrowolnej abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych w intencji trzeźwości polskiego narodu.
 5. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” znajdziemy, między innymi: kto i czego może się nauczyć od świętego proboszcza z Ars – Jana Vianneya, o przyczynach odwracania się młodych od Kościoła, a w wakacyjnym cyklu rzymski kościół św. Andrzeja na Kwirynale – miejsce zakończenia ziemskiej wędrówki św. Stanisława Kostki.
 6. W piątek przeżywać będziemy święto Przemienienia Pańskiego. Jezus zaprowadził wybranych uczniów „na górę wysoką osobno”, wobec nich objawił swoje Bóstwo. Święto Przemienienia Pańskiego było już obchodzone w VI wieku, ale jako obowiązujące dla całego Kościoła wprowadził je papież Kalikst III z podziękowaniem za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego nad Turkami pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456 roku. Całą obronę i bitwę przygotował święty Jan Kapistran.
 7. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Augustyna Czartoryskiego, prezbitera. Pochodził z arystokratycznej rodziny. Jako najstarszy syn miał odziedziczył tytuł księcia i ogromny majątek. Jednak Bóg wybrał go dla siebie. Kiedy miał 25 lat, spotkał się z księdzem Janem Bosko i od tej chwili zaczęła dojrzewać w nim decyzja o wstąpieniu do salezjanów. Musiał pokonać opory własnego ojca i salezjanów, którzy obawiali się przyjąć księcia. Jednak trwał przy swoim powołaniu. W 1888 roku złożył śluby zakonne. Odznaczał się gorliwością w wypełnianiu zobowiązań wynikających ze ślubów. Jest szczególnym przykładem pójścia za głosem powołania.
  – środa – wspomnienie świętego Jana Marii Vianneya, prezbitera. Wzór kapłańskiej świętości. Żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Przepojony głęboką troską o powierzony lud, a nade wszystko dojrzałą pobożnością, przemieniała ludzkie serca. To wierność powołaniu i poświęcenie ludowi Bożemu sprawiły, że św. proboszcz z Ars stał się nie tylko narzędziem Dobrego Pasterza dla wiernych, ale także inspiracją dla pokoleń kapłanów, a zwłaszcza proboszczów, którym patronuje.
  – czwartek – rocznica poświęcenia rzymskiej bazyliki NMP – MB Śnieżnej. 5 sierpnia 352 roku, w okresie upałów, rzymskie Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem. Był to znak dany przez Maryję papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, gdzie mają wybudować kościół Jej poświęcony. Tak powstała bazylika MB Większej. Maryja jest tam czczona jako „Ocalenie Ludu Rzymskiego”.
  – sobota – wspomnienie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Żył w XIX wieku. Jego dzieciństwo upłynęło nieopodal sanktuarium NMP Świętogórskiej w Gostyniu, gdzie jako czteroletnie dziecko doznał cudownego uzdrowienia. Życiowym charyzmatem okazała się praca charytatywna i społeczna. Zakładał czytelnie dla ludu, pomagał ubogiej młodzieży w zdobywaniu wykształcenia, organizował ochronki dla dzieci i opieki nad chorymi. Jako człowiek świecki w 1850 roku założył Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej.
 8. We wtorek po Mszy Świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 9. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza z naszej parafii
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Eucharystii naszą modlitwą ogarniemy wszystkich chorych i cierpiących  w naszej wspólnocie
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 10. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, którą rozpoczynamy o godzinie 10.30.
 11. Za tydzień przypadać będzie druga niedziela miesiąca, w którą ofiary składane na tacę w czasie wszystkich Mszy Świętych przeznaczone zostają na utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 12. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za ofiarność i wsparcie rodziny zamieszkałej w syryjskim Aleppo. Ofiary złożone ubiegłej niedzieli to 497 złotych.
 13. Jeszcze w sierpniu Najświętsza Ofiara w naszym kościele będzie sprawowana, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie,
  o godzinie 19.00. Na zakończenie każdej Mszy Świętej odśpiewana zostaje Suplikacja, jako nasze wołanie do miłosierdzia Bożego o ustanie pandemii koronawirusa w kraju i na świecie.
 14. Niech udział w tej Mszy Świętej zaowocuje podjęciem dobrych postanowień modlitwy za Ojczyznę, za jej poległych obrońców,
  o zgodę w narodzie i jego trzeźwość. Niech Pan Bóg nam w tym błogosławi.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  01  SIERPNIA  2021  ROKU  .

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *