Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

 

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

  1. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym między innymi, w 800 rocznicę śmierci świętego Dominika przeczytamy o historii życia założyciela Zakonu Kaznodziejskiego oraz o tym, jakie nowe wyzwania stoją przed głosicielami słowa Bożego.
  2. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:

– we wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

– w środę – adoracja Najświętszego Sakramentu

– w piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

  1. W tym tygodniu ponadto w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:

– poniedziałek – święto świętej Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy. Urodziła się jako Edyta Stein w 1891 we Wrocławiu, w pobożnej żydowskiej rodzinie. Od dziecka uzdolniona osiągnęła coraz lepsze wyniki w nauce. Szukając prawdy, odrzuciła na pewnym etapie swego życia wiarę w Pana Boga. Jako ateistka zgłębiała fenomenologię, modny wówczas prąd filozofii. Jednak źródło prawdy odkryła dopiero w katolicyzmie. Przełomową lekturą okazała się dla nie autobiografia świętej Teresy Wielkiej. Po przyjęciu chrztu św., idąc w jej ślady, wstąpiła do Karmelu i poświęciła swoje życie  zgłębianiu tajemnicy Chrystusowego krzyża. Otrzymała w nim udział, ginąc – jako Żydówka – w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady
w Auschwitz.

– wtorek – święto świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Stanowi wzór troski o ubogich i sprawy Kościoła, a ostatecznie męczennik za wyznawaną wiarę. Żył w III wieku. Choć kult sięga IV wieku, pozostawiony przez niego ponadczasowy przykład niezachwianej wierności Ewangelii nada winien pociągać naśladowców.

– środa – wspomnienie świętej Klary, dziewicy. Urodziła się w 1193 lub w 1194 roku w Asyżu. Pochodziła z rycerskiego
i zamożnego rodu, jednak pod wpływem działalności św. Franciszka pozostawiła dobra tego świata i postanowiła żyć w ubóstwie.
W ten sposób dała początek nowej gałęzi zakonnej o nazwie Panien Ubogich, a popularnie zwanej klaryskami. Św. Klara swoimi modlitwami i surowymi pokutami wspierała gromadzących się wokół św. Franciszka. Miała też głęboki kult Eucharystii. Wyczerpujące posty, umartwienia i czuwania spowodowały, że zmarła 11 sierpnia 1253 roku.

– czwartek – wspomnienie świętej Joanny Frnaciszki de Chantal. Żyła we Francji pod koniec XVI wieku. Po tragicznej śmierci męża, zabitego przypadkowo podczas polowania, poświęciła się wychowaniu dzieci i służbie Bożej. Kidy poznała św. Franciszka Salezego, poddała się jego kierownictwu duchowemu. Razem założyli kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia NMP, w Polsce nazywany zakonem wizytek. Jest autorką wielu pism poświęconych ascezie i duchowości.

– piątek– wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera. Poncjan został biskupem Rzymu w 230 roku. Jego pontyfikat przypadł na czas konfliktu w Kościele, spowodowany wyborem antypapieża Hipolita. W 234 roku, kiedy ponownie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, obaj, papież Poncjan antypapież Hipolit, wraz z innymi duchownymi zostali zesłani do kamieniołomów na Sardynię. Tam święty Poncjan abdykował, aby umożliwić wybór swojego następcy. Zmarł w październiku 235 roku pogodzony z Hipolitem. Poncjan wprowadził do liturgii formułę spowiedzi powszechnej, pozdrowienie: Pan
z wami
oraz śpiew psalmów.

– sobota – wspomnienie świętego Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Urodził się w 1894 roku w rodzinie, która zaszczepiła w nim głęboką pobożność i rycerskość. Zafascynowany tymi ideami wstąpił do zakonu franciszkanów i rozpoczął wielkie dzieło pod opieką Maryi. Założył klasztor w Niepokalanowie i misję w Japonii, w Nagasaki. W Polsce utworzył Rycerstwo Niepokalanej, z powodzeniem wydawał miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. Rozwój tych licznych dzieł przerwał wybuch II wojny światowej. Maksymilian dobrowolnie oddał życie za jednego ze współwięźniów w obozie w Oświęcimiu. Papież Paweł VI beatyfikował go w 1971 roku, a Jan Paweł II kanonizował w 1982 roku.

  1. Za tydzień przeżywać będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w polskiej tradycji nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Ta nazwa pochodzi od przynoszonych i błogosławionych na Mszach Świętych w tym dniu ziół, kłosów i kwiatów oraz dożynkowych wieńców. Zwyczaj ten jest w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty
    i zboże są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łaski, jakimi obdarzył Ją Bóg. Błogosławiąc, prosimy Boga, aby przyniesione zboża, kwiaty, kłosy i owoce służyły dobru człowieka i zwierząt.
  2. Jeszcze przez trzy niedziele będzie odprawiana Msza Święta o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września nastąpi zmiana sparowania Eucharystii – w niedzielę będzie to o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00, a w dni powszednie o godzinie 18.00 z wyjątkiem soboty, bowiem w tym dniu Eucharystia sprawowana jest o godzinie 11.30  w hospicyjnej kaplicy pod wezwaniem świętego Jana Pawła II.
  3. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej redakcja Gościa Niedzielnego przygotowuje specjalne wydanie, które ukaże się 05 września.

Proponowana tematyka to m.in.:
– Wywiad z kard. Kazimierzem Nyczem o kard. Wyszyńskim i Róży Czackiej i znaczeniu tej beatyfikacji dla Kościoła w Polsce
i na świecie;
– Wielki prymas, pokorny i skromny człowiek – jaki był kard. Wyszyński prywatnie;
-Dlaczego Prymas Tysiąclecia?, czyli co zawdzięczamy kard. Wyszyńskiemu jako Kościół
w Polsce i naród;
– O ludziach, którzy kształtowali Prymasa w jego życiu i z nim współpracowali;
– Rola Wyszyńskiego w pracach soborowych, a szczególnie w ogłoszeniu przez Pawła VI Maryi Matką Kościoła;
– Zuzela – dom rodzinny Prymasa (rodzina, dzieciństwo, lata młodzieńcze);
– Stefan i Róża – o związkach prymasa Wyszyńskiego  z matką Czacką;
– Panna z bardzo dobrego domu – krótka biografia Róży Czackiej.

Cena egzemplarza wyniesie 10 zł. Chętni do jego nabycia proszeni są o zapisanie w zakrystii.

  1. Nakarmieni słowem Bożym i umocnieni Pokarmem nieśmiertelności idźmy z Bożym błogosławieństwem w nowy tydzień naszych spraw, obowiązków i odpoczynku.

                                                                                   ks.Marek Kowalewski, proboszcz

 

SZCZECINEK  ,  DNIA  08  SIERPNIA  2021  ROKU  .

 

KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA

ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN
DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ
NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

Już dziś pragnę Was z serca zaprosić na nasze wspólne spotkanie rodzin, na Górę Chełmską w Koszalinie.

Papież Franciszek w swoich katechezach o rodzinie głosi, że Rodzina uratuje świat. Wzywa nas również do dbałości o rodziny, ponieważ one są prawdziwymi szkołami jutra, są przestrzenią wolności, są ośrodkami człowieczeństwa. W tym papieskim wezwaniu widać bardzo konkretnie, że o rodzinę trzeba się troszczyć.

Właśnie dlatego, co roku chcemy się spotykać u Matki Bożej na Górze Chełmskiej, aby każdy z nas mógł poczuć się wspierany przez wspólnotę braci i sióstr i doświadczyć piękna miłości rodzinnej.

Zapraszam wszystkie małżeństwa i rodziny, a także osoby samotne na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy tam wspólnie trwać na modlitwie
w intencji nas wszystkich.

Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 1100 nabożeństwem różańcowym, natomiast o godz. 1200 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, którą wraz z biskupami i kapłanami ofiaruję Bogu, prosząc we wszystkich sprawach, które nosicie Siostry i Bracia w swoich sercach.

Na trud pielgrzymowania i na radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *