Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w polskiej tradycji nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Ta nazwa pochodzi od przynoszonych i błogosławionych na Mszach Świętych w tym dniu ziół, kłosów i kwiatów oraz dożynkowych wieńców. Zwyczaj ten jest w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboże są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łaski, jakimi obdarzył Ją Bóg. Błogosławiąc, prosimy Boga, aby przyniesione zboża, kwiaty, kłosy i owoce służyły dobru człowieka i zwierząt.
 2. Jeszcze przez dwa tygodnie gdy Najświętsza Ofiara sprawowana jest o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września Eucharystia
  w dni powszednie będzie o godzinie 18.00, a w niedziele i święta o godzinie 9.00, 00 i 17.00.
 3. Po Mszy Świętej dzisiaj jest możliwość nabycia i ciekawej lektury Gościa Niedzielnego, w którym, między innymi, możemy przeczytać o tym, gdzie Maryja przebywała po wniebowstąpieniu Pana Jezusa i jak skończyło się jej ziemskie życie.
 4. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – czwartek – od godziny 18.30 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
  – piątek – po Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na świecie
 1. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Rocha. Żył w XV wieku. Jest przedstawiany z kijem pielgrzymim i psem, który liże jego rany. Można go określić jako „wiecznego pielgrzyma, bowiem jego życie było pielgrzymką do Rzymu i z powrotem do rodzinnej Francji. Pielgrzymowanie wielokrotnie przerywał, by pomagać spotykanym ludziom, zwłaszcza dotkniętym przez epidemię dżumy. Wzięty za szpiega na granicy Francji, zmarł w więzieniu po okrutnych torturach.
  – wtorek – wspomnienie świętego Jacka, prezbitera. Jest pierwszym polskim dominikaninem, żyjącym na przełomie XII i XIII wieku. Ten niestrudzony misjonarz kilkadziesiąt lat swojego życia spędził na wędrówkach apostolskich, przemierzając Polskę
  a także Ruś i Prusy. Założył wiele klasztorów dominikańskich, które przez długie wieki pozostawały centrami ewangelizacyjnej
  i misyjnej działalności zakonu kaznodziejów. Jako wybitny mówca docierał do ludzkich serc, kładąc nacisk między innymi na konieczność spowiedzi indywidualnej, jako drogi uświęcenia i budowania bliskiej relacji z Chrystusem.
  – środa – wspomnienie błogosławionej Sancji Szymkowiak, dziewicy. Prowadziła głębokie życie religijne, zanim jeszcze wybrała stan życia zakonnego. Później, jako siostra zakonna w zgromadzeniu Córek MB Bolesnej podejmowała zlecane jej zadania z pokorą i gorliwie wykonywała. W czasie II wojny światowej służyła jako tłumaczka jeńcom wojennym i zyskała przydomek „Anioła dobroci”. Jej pragnieniem było zostanie świętą. Zapisała w swoim dzienniczku: „Ja świętą muszę zostać za wszelką cenę”. Umierając na gruźlicę, obiecała siostrom: „polecajcie mi wasze sprawy, a ja przestawiać je będę Panu, bo umieram z miłości, a Miłość miłości niczego odmówić nie może”.
  – czwartek – wspomnienie świętego Jana Eudesa, prezbitera. Żył w XVII wieku we Francji. Zasłynął z rozpowszechnienia nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Jego Matki. Pod Ich opiekę oddał założone przez siebie zgromadzenie męskie i żeńskie. Ukazywał, że nabożeństwo to z powodów duszpastersko-ascetycznych ma wielkie znaczenie. Przez 44 lata był wędrownym kaznodzieją. W swojej pracy apostolskiej posługiwał się też książkami, bo wiedział, że słowo wypowiedziane przemija, a do wydrukowanego maże sięgnąć każdy, w każdym czasie.
  – piątek – wspomnienie świętego Bernarda, opata i doktora Kościoła. Był doradcą papieży, rozjemcą panujących, zakonodawcą, wielkim czcicielem Męki Pańskiej i Matki Bożej, mistykiem, autorem wielu pism z dziedziny mistyki i ascetyki oraz listów i kazań. Urodził się we Francji w 1090 roku. Kiedy miał 22 lata, wstąpił do zakonu cystersów w Citeaux wraz z 30 towarzyszami. Potem na polecenie przełożonych założył opactwo w Clairvaux, skąd kierował rozwojem zakonu w całej Europie. Zmarł 20 sierpnia 1153 roku. Za jego życia cystersi dotarli do Polski.
  – sobota – wspomnienie świętej Piusa X, papieża. Łacińskie słowo pius znaczy : łagodny, łaskawy, pobożny. Taką osobą był papież Pius X(1835-1914). Pochodził z ubogiej włoskiej rodziny. Dzięki stypendium ukończył seminarium w Padwie i został wyświęcony na kapłana w 1858 roku. W wieku 49 lat został biskupem Mantui, a osiem lat później kardynałem i patriarchą Wenecji. W 1903 roku został wybrany na papieża. Gorliwie zwalczał błędy modernizmu i z wielką miłością pochylał się nad każdym człowiekiem, a szczególnie troszczył się o dzieci. Wydał dekret umożliwiający dzieciom przystępowanie do wczesnej Komunii świętej.
 1. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej redakcja Gościa Niedzielnego przygotowuje specjalne wydanie, które ukaże się 05 września.

Proponowana tematyka to m.in.:
– Wywiad z kard. Kazimierzem Nyczem o kard. Wyszyńskim i Róży Czackiej i znaczeniu tej beatyfikacji dla Kościoła w Polsce i na świecie;
– Wielki prymas, pokorny i skromny człowiek – jaki był kard. Wyszyński prywatnie;
-Dlaczego Prymas Tysiąclecia?, czyli co zawdzięczamy kard. Wyszyńskiemu jako Kościół
w Polsce i naród;
– O ludziach, którzy kształtowali Prymasa w jego życiu i z nim współpracowali;
– Rola Wyszyńskiego w pracach soborowych, a szczególnie w ogłoszeniu przez Pawła VI Maryi Matką Kościoła;
– Zuzela – dom rodzinny Prymasa (rodzina, dzieciństwo, lata młodzieńcze);
– Stefan i Róża – o związkach prymasa Wyszyńskiego  z matką Czacką;
– Panna z bardzo dobrego domu – krótka biografia Róży Czackiej.

Cena egzemplarza wyniesie 10 zł. Jeszcze dzisiaj po Mszy Święte wszyscy chętni do jego nabycia proszeni są o zapisanie w zakrystii.

 1. W dniu 08 grudnia 2020 roku Ojciec Święty ogłosił bieżący rok – Rokiem Świętego Józefa. W tym wyjątkowym okresie, gdy Siostry Albertynki – które posługują w naszym hospicjum – przygotowują się do pięćdziesięciolecia istnienia Prowincji Poznańskiej, której patronuje Święty Józef poprzez peregrynację cudownego obrazu Świętego Józefa Kaliskiego. Od 22 do 29 sierpnia b.r., czyli od przyszłej niedzieli, w naszym kościele będzie przebywał ten cudami słynący obraz, który przybędzie
  z Narodowego Sanktuarium Opiekuna Świętej Rodziny i Oblubieńca NMP w Kaliszu.
  Bliższy program nawiedzenia zostanie podany za tydzień.
 2. W środę na naszym cmentarzu rozstaliśmy się ze świętej pamięci Wiesławem Trusewiczem, który mieszkał przy ulicy Brzozowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 3. Tradycyjne błogosławieństwo ziół i pierwocin zbiorów rolnych tego dnia niech będzie dla nas inspiracją: nasze wysiłki, osiągnięcia i owoce pracy możemy dedykować Panu Bogu, pamiętając o wdzięczności wobec Niego.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  15  SIERPNIA  2021  ROKU .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *