Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXVI  NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ  .

 1. Dzisiaj po Mszy Świętej jest możliwość wsparcia ofiarą złożoną do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni syryjskich rodziny zamieszkałych w Syrii oraz, tych którzy żyją w obozach uchodźców w Libanie.
 2. Od piątku rozpoczniemy październikowe nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, prosimy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej połączonej z tym nabożeństwem, a tym, którym trudniej dotrzeć na liturgię, prosimy o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis z roku 2002 napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitości łaski, otrzymuje ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela”.

Nabożeństwa różańcowe odprawiane będą w naszym kościele w niedzielę o godzinie 16.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 18.00.W soboty Najświętsza Ofiara jest sprawowana w hospicyjnej kaplicy pod wezwaniem świętego Jana Pawła II o godzinie 11.30, a po niej nabożeństwo różańcowe.

 1. Zachęcam do nabycia i lektury naszego katolickiego tygodnika – Gość Niedzielny, w którym między innymi: bardzo ważna, szczera rozmowa z prowincjałem polskich dominikanów ojcem Pawłem Kozackim oraz reportaż o Romach, z którymi spotkał się papież Franciszek w czasie swojej pielgrzymki na Słowację.
 2. Jeszcze dzisiaj po Mszy Świętej chętni Panowie mogą zapisać się na wyjazd na Diecezjalne Spotkanie Mężczyzn na Świętej Górze w Polanowie. Gościem spotkania będzie profesor Jan Grosfeld, który jest autorem książek o tematyce żydowskiej, m.in. „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów” oraz członkiem Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Wyjazd byłby w czwartek o godzinie 16.00.
 3. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Wincentego a Paulo, prezbitera. Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Zasłynął jako opiekun sierot i ubogich, pionier misji ludowych oraz założyciel zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia. Ponadto powołał do istnienia wiele stowarzyszeń osób świeckich, które pod jego kierunkiem starały się zaradzić wielorakim potrzebom społecznym. Troszczył się również o rozwój życia duchowego kapłanów, zakładał seminaria duchowne i wspomagał zarówno duchownych, jak i świeckich w osiągnięciu właściwej danemu stanowi formacji. Papież Leon XIII ogłosił Wincentego patronem dzieł miłosierdzia na całym świecie.
  – wtorek – wspomnienie świętego Wacława, męczennika. Był królem Czech, synem Wratysława. Urodził się ok. 907 r. Jako władca był pobożnym, życzliwy wobec wszystkich, dbał o ubogich. Pracował nad umocnieniem chrześcijańskiej wiary w kraju. Jednakże brat jego Bolesław planował go zabić. W 929 r. dokonał tego czynu przez zamachowców, gdy Wacław był w drodze do kościoła. Król, umierając w drzwiach kościoła, wypowiedział słowa: „W ręce Twoje, Panie, oddaję ducha mego”. Od razu uznano go za męczennika.
  – środa święto świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Jest o nich mowa w Piśmie świętym. Archanioł Michał nazwany jest jednym z przedniejszych książąt nieba. Z okrzykiem: „Któż jak Bóg!”, wypowiedział wojnę zbuntowanym aniołom. Jest uważany za anioła sprawiedliwości, sądu, łaski i zmiłowania. Archanioł Gabriel przynosi Dobrą Nowinę. Przekazał Zachariaszowi wiadomość o narodzinach syna Jana. Zwiastował Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Archanioł Rafał towarzyszył w podróży młodemu Tobiaszowi. Przedstawił się jako jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wysławiają majestat Pański.
  – czwartek – wspomnienie świętego Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła. Prezbiter i doktor Kościoła. Urodził się
  w Dalmacji ok. 340 r. Studiował w Rzymie i tam przyjął chrzest. Prowadził ascetyczny tryb życia. Był sekretarzem papieża Damazego i wtedy rozpoczął prace nad łacińskim przekładem Biblii. Przez 35 lat przebywał w Betlejem. Czytał, tłumaczył
  i komentował z zaangażowaniem świętą Księgę. Studiował język łaciński i grecki, wyszukiwał i porównywał informacje pochodzące z wielu źródeł. Dokonany przez niego przekład Pisma świętego, zwany Wulgatą, jest do dzisiaj obowiązującym tłumaczeniem Biblii na język łaciński. Zmarł 30 września 420 roku w Betlejem.
  – piątek – wspomnienie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła. Swoje krótkie, ale wypełnione miłością życie przeżyła we Francji w II połowie XIX wieku. Była karmelitanką bosą i czerpała ze skarbów duchowości tego zgromadzenia. Sama również wiele wniosła w to dziedzictwo. Zachęcała do podążania małą drogą świętości, która polegała na pielęgnowaniu poczucia naszego dziecięctwa przed Panem Bogiem. Według Teresy, Pan Jezus nie wymaga od nas wielkich dzieł, lecz pokornego poddania się Jego woli oraz wdzięczności.
  – sobota – wspomnienie świętych Aniołów Stróżów. Modlitwa do anioła stróża stanowi potwierdzenie faktu, że każdy z nas ma wiernego towarzysza, który jest przy nas, chroni nas i prowadzi do życia wiecznego.
 1. We wtorek o godzinie 16,30 spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do Pierwszej Komunii świętej.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a wieczorem Msza Święta w intencji wszystkich chorych
  i cierpiących na ciele i duszy w naszej wspólnocie.
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 1. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pojednania i Pokuty – Spowiedzi Św. Jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Mszą Świętą.
 2. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 3. W przyszły poniedziałek, 04 października, nasza wspólnota przeżywać będzie Odpust Parafialny, bowiem w tym dniu świat i my oddamy cześć Świętemu Franciszkowi z Asyżu. Centralnym punktem tego dnia będzie Eucharystia odpustowa sprawowana
  o godzinie 18.00.

Święty Franciszek z Asyżu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Żył w XIII wieku, w czasach kryzysu Kościoła. Przez swoje radykalne pójście za Chrystusem stał się znakiem czasu dla sobie współczesnych. Osobisty przykład świętości, apostolska gorliwość, życie pokutne i głęboka modlitwa cechowały Biedaczynę z Asyżu. Szczególnie głęboko rozważał mękę Pana Jezusa. Jego umiłowanie Chrystusa cierpiącego na krzyżu sprawiło, że na rękach, nogach i boku otrzymał stygmaty, czyli znamiona męki. Został ogłoszony świętym zaledwie dwa lata po swojej śmierci.

 1. Jutro nie będzie Eucharystii o godzinie 18.00. Bowiem Mszą Świętą sprawowaną o godzinie 13.30 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe świętej pamięci Marka Owsiaka, który mieszkał przy ulicy Klonowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niech mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 2. Słowa rozesłania: „Idźcie w pokoju Chrystusa” mamy odczytywać jako zaproszenie Pana Jezusa, abyśmy wyruszyli w drogę i dawali świadectwo o Nim wobec spotkanych ludzi. Niech każdy z nas stanie się siewcą Dobrej Nowiny, która jest skierowana do wszystkich ludów i narodów.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA  26 WRZEŚNIA 2021 ROKU.

 

KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA,                                                                                DOTYCZĄCY NOMINACJI BISKUPA KRZYSZTOFA WŁODARCZYKA

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

W dniu 21 września 2021 roku, Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem bydgoskim, biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Krzysztofa Włodarczyka.

Biskup Krzysztof Włodarczyk zapisał się w naszej diecezji jako doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup, człowiek głębokiej wiary i modlitwy. Za dewizę biskupią obrał sobie słowa św. Pawła Apostoła: „Łaska, miłosierdzie, pokój” trafnie, oddające styl posługi, którą sprawował w naszej diecezji.

Decyzję Ojca Świętego przyjmujemy z wiarą i wdzięcznością, choć po ludzku jest nam przykro, gdyż odchodzi od nas biskup pomocniczy, znający doskonale diecezję i jej sprawy. Z drugiej strony cieszymy się, że nasz Kościół koszalińsko-kołobrzeski wydał pasterza dla diecezji bydgoskiej. To szczególne wyróżnienie dla naszej diecezji.

Biskupa Krzysztofa pożegnamy uroczystą Mszą św., która zostanie odprawiona w koszalińskiej katedrze, w czwartek, 30 września br., o godz. 19:00. Serdecznie Was, Siostry i Bracia na tę Mszę św. zapraszam. Wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć
w Eucharystii, zachęcam do wspólnej modlitwy i duchowej łączności, poprzez transmisję w „Dobrych Mediach”.

Kanoniczne objęcie diecezji bydgoskiej przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka, dokona się 28 września br. o godz. 16:00,
w katedrze bydgoskiej, podczas uroczystych nieszporów, natomiast uroczysty ingres do katedry nastąpi 13 listopada br. o godz. 11:00.

Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy za nowego biskupa bydgoskiego i jego diecezję. Biskupowi Krzysztofowi gratuluję
i życzę błogosławieństwa Bożego w posłudze.

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *