Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXXII NIEDZIEĘ ZWYKŁĄ .

 1. Nasila się kolejna fala epidemii Covid-19. Stosujmy się do zaleceń : dezynfekcja, dystans, maseczka. Nieustannie prośmy Bożą Opatrzność o oddalenie tej pandemii. Naszą wspólną modlitwą jest śpiew suplikacji śpiewanej na zakończenie Eucharystii: „Święty Boże, świętym mocny, …”.
 2. W ten czas listopadowych dni niech nie ustaje w naszych domach, a przede wszystkim, w naszych sercach modlitwa za tych, którzy wyprzedzili nas w pielgrzymce wiary do Domu Ojca, który jest w Niebie. Wspólnie polecamy naszych zmarłych wypisanych w wypominkach każdego dnia powszedniego.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury Gościa Niedzielnego , w którym między innymi polecamy szczególnie opowieść o niezwykłym małżeństwie – Józefinie i Emilu Mikach, którzy 80 lat temu za miłość do Polski zapłacili najwyższą cenę. Warto takich ludzi poznawać i naśladować.
 4. W czwartek, 11 listopada, przeżywać będziemy NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. W czwartek też zapraszamy na Mszę Świętą o godzinie 11.00, która zostanie odprawiona w intencji naszej Ojczyzny – Polski. Przybądźmy na nią ubrani
  w barwach narodowych. Na ten dzień niechaj nasze domy, samochody i stroje, zdobi polska, biało-czerwona flaga narodowa.
 5. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypadać będzie :
  – wtorek – święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. W IV w. po okresie prześladowań chrześcijan obok starożytnego pałacu Lateranów w Rzymie wzniesiono bazylikę. Została ona poświęcona 9 listopada 324 r. przez papieża Sylwestra I. Przez blisko tysiąc lat była siedzibą papieży, miejscem synodów rzymskich i soborów powszechnych. Do dzisiaj jest właściwym Kościołem Biskupa Rzymu, Matką i Głową wszystkich kościołów świata.
  – środa – wspomnienie świętego Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła. Żył w V w. Cechowała go szczególna gorliwość w obronie wiary. Wbrew wszelkim błędnym naukom bronił prawdy, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem
  i prawdziwym człowiekiem. Wskazywał także, że liturgia nie jest tylko wspomnieniem wydarzeń z przeszłości, ale sakramentalnym uobecnieniem niewidzialnych rzeczywistości. W pasterskiej posłudze potrafił być blisko ludzi oraz nieść pomoc
  i nadzieję potrzebującym. W 1754 r. papież Benedykt XIV ogłosił go doktorem Kościoła.
  – czwartek – wspomnienie świętego Marcina z Tours, biskupa. Pochodził z terenu dzisiejszych Węgier, a urodził się około 316 roku. Mając 15 lat, zaciągnął się do wojska. Napotkanemu żebrakowi proszącemu o jałmużnę ofiarował połowę płaszcza, który do niego należał. Następnej nocy zobaczył Chrystusa ubranego w ten płaszcz. Marcin porzucił karierę wojskową i wybrał życie mnisze. Został wybrany na biskupa w Tours i bardzo gorliwe oddawał się pracy duszpasterskiej. Umarł, wracają  z wyprawy misyjnej. Został pochowany w Tours 11 listopada 397 roku.
  – piątek – wspomnienie świętego Jozafata, biskupa i męczennika. Urodził się w 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. W celu przygotowania się do zawodu został przez rodziców wysłany do Wilna. Tam rozeznał swoje powołanie. Spędzał dużo czasu na modlitwach w cerkwiach. W 1604 r. wstąpił do monastyru. Jego głęboka duchowość, gorliwość apostolska i wrażliwość na potrzebujących promieniowały na cały zakon bazylianów oraz lokalną społeczność Kościoła. W krótkim czasie objął funkcję arcybiskupa w Połocku. Zatroszczył się o formację kapłanów i mnichów. Dużo wysiłku włożył na rzecz unii katolików
  z prawosławnymi. Niestety w konsekwencji padł ofiarą spisku i poniósł śmierć męczeńską.
  – sobota – wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. Benedykt i Jan byli benedyktynami – emiratami, złączonymi ze sobą więzami przyjaźni. Do Polski przybyli z Włoch, zachęceni do tego przez świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu. Wkrótce dołączyli do nich Polacy: Mateusz i Izaak, którzy byli rodzonymi braćmi, oraz Krystyn, który miał pełnić obowiązki sługi eremu. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali napadnięci
  i zamordowani przez pogańskich chłopów. Wkrótce rozwinął się ich kult, który później zatwierdziła Stolica Apostolska.
 1. Za tydzień druga niedziela miesiąca, w którą ofiary składane na tacę podczas wszystkich Mszy Świętych zostają przeznaczone na utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 1. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która rozpoczyna się o godzinie 10.30.
 1. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za złożone ofiary ubiegłej niedzieli na wsparcie syryjskich rodzin zamieszkałych w Aleppo, jak i na uchodźców wojennych przybywających w tymczasowych obozach w Libanie. Ofiary wyniosły 453 złotych.
 1. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 1. Wyrażamy wielkie podziękowanie wszystkim Panom, którzy wczoraj włączyli sięw MĘSKI RÓŻANIEC, który po raz pierwszy przeszedł ulicami naszego miasta. Różaniec ten będzie powtarzał się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
 1. Pan Jezus w czasie swojej publicznej działalności zachęcał do wiary i ufności tych, którzy zwracali się do niego o pomoc. Dzisiaj tę zachętę kieruje do nas, powtarzając: „nie bój się, tylko wierz’. Nie dar Jego błogosławieństwa umacnia naszą wiarę i ufność.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

     SZCZECINEK  ,  DNIA  07  LISTOPADA  2021  ROKU  .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *