Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXXIII  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. Dzisiaj cały Kościół katolicki na świecie przeżywa już XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a szczególnie
  w tym roku SOLIDARNI Z LIBANEM, w którym bezrobocie sięga 70%; przyjął w swoje granice 2,5 miliona uchodźców
  z Syrii, Palestyny i Iraku; tysiące bezdomnych rodzin-ofiar po wybuchu w porcie; przeżywa wielki kryzys ekonomiczny;
  Ponadto warto wiedzieć, że:
  – w 62 krajach łamana jest wolność religijna,
  – w 26 krajach chrześcijanie doświadczają krwawych prześladowań (to 51 % ludności świata),
  – 40,3 miliona ludzi rocznie staje się ofiarami handlu ludźmi
  – więcej na www. pkwp.org.
 2. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym”, w którym przeczytamy między innymi o tym, dlaczego papież ustanowił Dzień Ubogich i co
  z tego wynika, oraz o czczonym nie tylko w Wilnie wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej.
 3. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przeżywać będziemy :
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła. „Mało wiedzy oddala od Boga, wiele do Boga przybliża” – to jego motto życiowe. Żył w XIII wieku. Działał na terenie dzisiejszych Niemiec, Francji i Włoch. W swoim nauczaniu umiał dobrze godzić rozum i wiarę. Był mistrzem świętego Tomasza z Akwinu.
  – wtorek – wspomnienie świętej Gertrudy, dziewicy. Urodziła się w Turyngii w 1256 roku. Osiągnęła głębokie zjednoczenie
  z Bogiem przez studium nauk humanistycznych i filozofii oraz przez oddanie modlitwie i kontemplacji.
  – środa – wspomnienie świętej Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy. Urodziła się w 1207 roku i była córką króla Węgier. W wieku 14 lat została żoną Ludwika IV, władcy Turyngii. Urodziła trójkę dzieci, szybko została wdową. Po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, podejmowała surową pokutę i uczynki miłosierdzia. W wieku 21 lat przyjęła habit tercjarski Św. Franciszka
  i wyrzekła się dóbr świata. W ostatnich latach życia oddała się pracy na rzecz chorych i ubogich. Zmarła w 1231 roku mając zaledwie 24 lata.
  – czwartek – wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówney, dziewicy i męczennicy. Oddała swoje życie w obronie cnoty czystości na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku. Przyszła na świat we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem, jako czwarte dziecko z jedenaściorga dzieci ubogich rodziców. Wzrastała w atmosferze żywej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie i częstym przystępowaniu do sakramentów świętych. Stała się apostołką wiary. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, chętnie odwiedzała chorych  i starszych, ofiarując im pomoc. Zginęła, mając zaledwie 17 lat. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc, propagującego wśród młodzieży idee zachowania czystości do czasu zawarcia małżeństwa.
  – piątek – wspomnienie błogosławionej Salomei, zakonnicy. Urodziła się na początku XIII wieku jako córka księcia Leszka Białego z dynastii Piastów i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Salomea, będąc książęcym dzieckiem, nie uniknęła włączenia swej osoby w sprawy politycznej. W młodym wieku została wydana za mąż za księcia węgierskiego Kolomana. Książę jednak uszanował złożony w dzieciństwie przez Salomeę ślub dziewictwa. Po śmierci męża niedoszła królowa Węgier wróciła do Polski
  i poświęciła się życiu zakonnemu. Została pierwszą polską klaryską. Przeniknięta duchem Ewangelii szukała ciszy i samotności, modląc się za Ojczyznę i swoją wspólnotę. Zmarła 17 listopada 1268 roku, a w 1673 roku została ogłoszona błogosławioną.
  – sobota – wspomnienie świętego Rafała Kalinowskiego, prezbitera. Żył w latach 1835-1907. W młodości przeżył głęboki kryzys wiary. Starannie wykształcony, z zawodu inżynier wojskowy, żołnierz carski, jeden z przewódców powstania styczniowego 1863 roku, zesłaniec syberyjski, potem wychowawca błogosławionego Augusty Czartoryskiego, poświęcił się Panu Bogu w życiu zakonnym i kapłańskim. Do Zakonu Karmelitów Bosych wstąpił w 1877 roku i dokonał jego odnowy w Polsce.
 4. W tym tygodniu w parafiach naszego szczecineckiego dekanatu będzie peregrynował SYMBOL DUCHA ŚWIĘTEGO. Jest to znak trzeciej Osoby Trójcy Świętej, który zostanie umieszczony w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Obecność tego widzialnego znaku ma nam przypomnieć o potrzebie wzywania Ducha Świętego
  i Jego pomocy. W naszej parafii będziemy mieli w środę. Na środową Eucharystię zapraszam bardzo serdecznie wszystkich parafian, a szczególnie tych, którzy przyjmują w swoich domach pielgrzymującą kapliczkę Matki Bożej Trzykroćprzedziwnej.
 5. W tym tygodniu odbędzie się spotkanie duszpasterskie z dziećmi komunijnymi w czwartek o godzinie 16.30.
 6. Zapraszam do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartek od godziny 17.30.
 7. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w którą obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTISA, KRÓLA WSZECHŚWIATA. Po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego.
 8. Natomiast już za dwa tygodnie, 28 listopada, rozpocznie się czas ADWENTU, czas oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa.
 9. Za dziesięć dni przypadać będzie ostatni czwartek miesiąca i ostatnie w tym roku Diecezjalne Spotkanie Mężczyzn na Świętej Górze w Polanowie. Chętni Panowie mogą się zapisać już dzisiaj bądź w ciągu tygodnia.
 10. W piątek na naszym cmentarzu pożegnaliśmy świętej pamięci Ryszarda Cisa, który mieszkał przy ulicy Dębowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 11. Każdego dnia spotykamy ludzi, którzy potrzebują różnego wsparcia: dobrego słowa czy przyjaznego gestu. Niech Boże błogosławieństwo pomaga nam stawać się siewcami dobroci, miłości i życzliwości.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 14 LISTOPADA 2021 ROKU.

 

MODLITWA  ZA KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie

Twej miłości,

pozwoliłeś swemu Kościołowi

uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna,

wzmocnij nasze Siostry i Braci,

którzy z powodu swej wiary

są prześladowani.

Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,

aby w każdym ucisku

pokładali w Tobie całą swą ufność,

a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.

Podaruj im radość z uczestnictwa

w ofierze Chrystusa

i obdarz pewnością, że ich imiona

są zapisane w Księdze Życia.

Daj im siłę do naśladowania Chrystusa,

która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża

a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.

Przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *