Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA I  NIEDZIELĘ  ADWENTU  2021  ROKU  .

 1. Ostatnia niedziela miesiąca, to szczególny dzień wsparcia jeszcze bardziej potrzebujących. Można złożyć ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni. Tymi ofiarami szczególnie pomagamy ofiarą wojny w Syrii, a zwłaszcza mieszkańców Aleppo oraz uchodźców w Libanie.
 2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, którego mottem przewodnim dla wszystkich ludzi wierzących są słowa: „POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA”.
 3. Wkroczyliśmy w okres Adwentu, czasu oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela. Do 16 grudnia będziemy rozważać zapowiedź paruzji, eschatologicznego przyjścia Jezusa Chrystusa na końcu czasów. Natomiast od 17 grudnia będziemy przygotowywać się do Bożego Narodzenia.
 4. Najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Pana jest Maryja. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom. Wyrazem tego niech będzie nasz udział w rekolekcjach, roratach i dniach skupienia. Niech nie zabraknie dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od udziału w hucznych zabawach.
 5. Na wszystkich Mszach Świętych rozpoczynamy dzisiaj PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. Nauki rekolekcyjne trwać będą do wtorku włącznie na Eucharystii sprawowanej o godzinie 9.00 i 18.00. Szczególnym dniem niech stanie się ostatni dzień, w którym będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, gdzie z posługą sakramentalną przybędą także inni kapłani. Przewodnikiem duchowym jest ksiądz Jarosław Zieliński, proboszcz parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski
  w Białym Borze.
 6. Od środy w dni powszednie Adwentu rozpoczniemy MSZE ŚWIĘTE RORATNIE ku czci Najświętszej Maryi Panny, które będą odprawiane o godzinie 6.00. W roku jubileuszu 50-lecia naszej diecezji będziemy podczas rorat będziemy poznawali jej dzieje, jej historię, szczególne miejsca, jej patronów.
 7. W piątek od godziny 19.00 rozpocznie się w kościele mariacki odbędzie się ADWENTOWE CZUWANIE MŁODYCH, które jest kontynuacją skrzatuskich spotkań młodzieży z księdzem biskupem. Myślą przewodnią tego czuwania to słowa: „Miłość przychodzi”.
 8. Natomiast w sobotę, po raz drugi w naszym mieście, o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego do parafii Miłosierdzia Bożego przejdzie Męski Różaniec, który zakończy się Eucharystią.
 9. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – wtorek – święto świętego Andrzeja, apostoła. Pochodził z Betsaidy, był rybakiem i młodszym bratem św. Piotra, którego przyprowadził do Pana Jezusa. Jako jeden z pierwszych został powołany na apostoła. Po Zesłaniu Ducha Świętego głosił Ewangelię w Azji Mniejszej, Tracji, Syrii, Grecji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Zginął śmiercią męczeńską 30 listopada ok. 65 roku w mieście Petras na Peloponezie. Został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X. Wyrok ten przyjął z radością, gdyż litera ta jest pierwszą literą imienia Chrystusa w języku greckim – Christos, co znaczy Pomazaniec.
  – czwartek – wspomnienie błogosławionego Rafała Chylińskiego, prezbitera. Franciszkanin, który przeżył w klasztorze św. Antoniego z Padwy w Łodzi-Łagiewnikach ostatnie lata swojego życia, aż do śmierci w grudniu 1741 roku. Jego rodzice już
  w młodości zaszczepili w nim nie tylko ziarno wiary i miłości do Pana Boga, ale także szacunek dla pracy i drugiego człowieka, nawet najuboższego. Wydało to piękne owoce w jego życiu. Ojciec Rafał odznaczał się tak wielką troską o biednych i potrzebujących, że nazywany był „biskupem ubogich”. Ci, którzy prosili go o pomoc, nigdy nie odeszli zawiedzeni.
  – piątek – wspomnienie świętego Franciszka Ksawerego, prezbitera, który urodził się w 1506 roku w kraju Basków (dziś
  w Hiszpanii). Wraz ze świętym Ignacym Loyolą założył zakon jezuitów. Na wezwanie Kościoła zostawił karierę naukową i wyruszył do nowych kolonii portugalskich w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, by służyć jako kapłan Portugalczykom i nawracać miejscową ludność. Żarem swojej wiary przełamywał nieufność i zakładał nowe wspólnoty. To zachęciło do wyruszenia do Chin i Japonii, gdzie Europejczycy nie mieli wówczas wstępu. Tam też dla Chrystusa pozyskał kilka tysięcy ludzi. Zmarł 3 grudnia 1552 roku.
  – sobota – wspomnienie świętej Barbary, dziewicy i męczennicy. Pozostała wierna Chrystusowi aż do śmierci męczeńskiej. Żyła na przełomie III i IV wieku. Odznaczała się niezwykłą urodą i inteligencją. Należała do bogatej i sytuowanej rodziny, która niestety nie podzielała jej wiary, a nawet stała się przyczyną jej śmierci. Miłość do Boga pozwoliła jej znieść zadawane przez oprawców tortury. Przed śmiercią, którą poniosła w skalnej grocie, Pan Bóg wysłał do niej anioła, aby mogła przyjąć Komunię św.. Od wieków pod jej opiekę uciekają się ci, którym najbardziej zagraża nagła i niespodziewana śmierć, w tym górnicy i hutnicy.
 10. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz sobota miesiąca:
  – czwartek, w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwanie na Chrystusowej drodze
  – piątek, w który od godziny 8.30 nastąpią odwiedziny chorych w naszej parafii z Komunią świętą, dla tych, którzy w tym czasie nie lękają się wirusa
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 11. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi Świętej jest w każdy dzień powszedni na kwadrans przed Ofiarą Pańską.
 12. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 13. Za tydzień, w II Niedzielę Adwentu, przeżywać będziemy dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, ale także będzie możliwość wsparcia i pomocy materialnej. Dlatego w całej naszej Ojczyźnie odbywać się będzie zbiórka do puszek na rzecz Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 14. Od dzisiaj po Mszy Świętej, oprócz Gościa Niedzielnego jest możliwość nabycia, między innymi:
  – poświęconych opłatków wigilijnych
  – świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
  – sianka na stół wigilijny
  – kalendarzy na przyszły rok
 15. Rozpoczęliśmy kolejny Adwent w naszym życiu. Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy nam w tym czasie czuwania i umocni poczynione przez nas dobre postanowienia. Niech pomoże nam również owocnie przygotować się na przyjście Chrystusa.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  28 LISTOPADA  2021  ROKU  .

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *