Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA II NIEDZIELĘ

PO NARODZENIU PAŃSKIM

 1. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 1. We wtorek po Eucharystii i Nowennie nastąpi zmiana tajemnic różańca świętego.
 2. W czwartek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas nazywana uroczystością Trzech Króli, którą Kościół obchodzi już od IV wieku. Głosi ona, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd jaki składają Jemu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że poganie zostali powołani do wiary, a w serce każdego wierzącego ten liturgiczny obchód przynosi prawdziwy pokój, ponieważ podkreśla pojednanie z Bogiem i wzywa do pojednania z ludźmi. Zostaną poświęcone kadzidło i kreda – nie będzie poświęcenia wody. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak Mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Ten znak stanowi też wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego zwyczaju!
 3. W dzień Objawienia Pańskiego szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania misyjne, może także z naszej parafii, by Dobra Nowina o zbawieniu przyniesionym przez Pana Jezusa – Wcielone Słowo Boże skutecznie dotarła na wszystkie krańce świata, do wszystkich narodów i wszystkich ludzi spragnionych i poszukujących Boga. Zebrane w tym dniu ofiary zostaną przekazane na Krajowy Fundusz Misyjny.
 4. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – Najświętszego Imienia Jezus. W świecie biblijnym imię ma szczególne znaczenie. Najczęściej związane jest
  z misją, którą Pan Bóg zleca człowiekowi. Bóg Ojciec nadał swojemu Synowi imię Jezus, które oznacza „Bóg zbawia”. Jednocześnie stanowi określenie Jego misji wśród ludzi.
  – środa – wspomnienie błogosławionej Marceliny Darowskiej, zakonnicy. Żyła w XIX wieku, urodziła się w ziemiańskiej rodzinie na Kresach. Po powstaniu listopadowym wiele lat spędziła w Paryżu wśród Polaków – emigrantów. Założyła rodzinę, ale po śmierci męża i syna wybrała życie zakonne w zgromadzeniu sióstr niepokalanek, którego była współzałożycielką. Jej celem stało się kształcenie dziewcząt w duchu chrześcijańskim i patriotycznym.
  – piątek – wspomnienie świętego Rajmunda z Penyafort, prezbitera. Już jako znany i ceniony kapłan porzucił zaszczyty
  i wstąpił do bardzo biednego wówczas, ale gorliwego zakonu dominikanów. Tam, doceniają jego mądrość, wybrano go przełożonym generalnym. Wsławił się jako uczony prawnik i moralista, który nie szczędził trudu, by jak najlepiej przygotować zakonników do posługi jednania grzeszników z Bogiem.
 1. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek miesiąca:
  – czwartek – modlimy się w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii
  – piątek – naszą modlitwą otaczamy wszystkich chorych i cierpiących na ciele i duszy w naszej wspólnocie parafialnej. W tym miesiącu nie będzie odwiedzin z Komunią świętą.
 1. W przyszłą niedzielę, 09 stycznia, przypadać będzie Niedziela Chrztu Pańskiego, która zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego – będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa.
 2. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, którą rozpoczynamy o godzinie 10.30.
 3. Za tydzień przypadać będzie druga niedziela miesiąca, w którą wszelkie ofiary składane na tacę, w czasie wszystkich Mszy Świętych, przeznaczone są na utrzymanie naszej parafii, a w tym okresie szczególnie na opłatę ogrzewania.
 4. Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie za wsparcie ubiegłej niedzieli rodziny zamieszkałej w syryjskim Aleppo. Bowiem ofiary wyniosły aż 549 złotych.
 5. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Panom z naszej parafii, którzy wczoraj dali wspaniałe świadectwo przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła, włączając się w kolejny męski różaniec.
 6. Wracajmy do naszych domów wrażliwi na natchnienia Ducha Świętego. Jezus – Słowo Wcielone – jest stale przy nas. Trwajmy
  w doświadczeniu Jego obecności.

 ks.Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 02 STYCZNIA 2022 ROKU.

 K O L Ę D A     2 0 2 2    R O K U 

     W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w trudnym czasie pandemii, stajemy w Kościele przed nowymi wyzwaniami duszpasterskimi, które chcemy rozwiązywać jak najlepiej, dbając o nasze zdrowie w rodzinach, szczególnie osób starszych, samotnych, chorych, a także pragniemy, aby nie zatracić ducha wiary i pobożności; chcemy zachować tradycje i zwyczaje naszych przodków. Zbliża się czas wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, odwiedzin duszpasterzy w naszych domach. W obecnej sytuacji, idąc za myślą księdza biskupa diecezjalnego, wsłuchując się w głos parafian, pragnę przedstawić w jakiej formie kolęda odbędzie się
w tym roku kościelnym. Przez 22 lata jak powstała parafia pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu, to kapłan szedł z Bożym błogosławieństwem domów i wszystkich mieszkańców. W tym wyjątkowym czasie, to my przyjdźmy do naszego wspólnego domu jakim jest nasz kościół parafialny w wyznaczonym dniu – tak by zachować wszelkie wskazania sanitarne. Spotkanie rozpocznie się zawsze Eucharystią sprawowaną o godzinie 18.00, w której ogarniemy modlitwą mieszkańców poszczególnych ulic, pobłogosławimy przyniesioną wodę, którą sami poświęcicie wasze domy i mieszkańców, zostaną rozdane specjalne rytuały i modlitwy oraz obrazek na pamiątkę tej wyjątkowej kolędy.

Porządek spotkań kolędowych:

– 10 stycznia – ulica Brzozowa i Dębowa
– 11 stycznia – ulica Miodowa, Fabryczna, Boczna, Obrońców Westerplatte
i Szarych Szeregów
– 12 stycznia – ulica Pilska, Łukasiewicza, Sosnowa, Wierzbowa, Leśna
i Czarnobór
– 13 stycznia – ulica Bukowa i Klonowa
– 14 stycznia – ulica Jesionowa, Orzechowa i Kasztanowa.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *