Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  VIII  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. POSŁANI + TRZEŹWI + WOLNI – pod takim hasłem rozpoczynamy w całym Kościele katolickim w naszej ojczyźnie 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni możemy wesprzeć rodziny
  w cięgle ogarniętym wojną syryjskim Aleppo, ale przede wszystkim mieszkańców i uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego GOŚCIA NIEDZIELNEGO,  w którym dzisiaj, między innymi znajdziemy inspiracje do dobrego przeżycia rozpoczynającego się w tym tygodniu Wielkiego Postu. Tematem wiodącym są rodzaje wielkopostnych umartwień oraz ich sens. Zachęcamy do lektury i skorzystania z naszych podpowiedzi.
  Jeszcze dzisiaj po Mszy Świętej w zakrystii można zapisać się na specjalny numeru Gościa – Ekstra, poświęcony  św. Ojcu Pio. Wydanie przewidziane jest na 13 marca. Koszt to 10 złotych.
 4. Zapraszam do uczestnictwa nie tylko w Eucharystii w dni powszednie, ale także w cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 5. We wtorek po Mszy Świętej i Nowennie nastąpi zmiana tajemnic Różańca świętego.
 6. W tym tygodniu rozpoczynamy święty czas WIELKIEGO POSTU. Pierwszym dniem tego okresu jest ŚRODA POPIELCOWA ,
  w którą Msze Święte zostaną odprawione o godzinie 9.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty
  i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znowu obróci się w proch. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie                                  i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń  i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 7. Pamiętajmy, że w POPIELEC obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożycia jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych też zachęcamy do włączenia się w ten wielki akt pokuty, na miarę ich możliwości.
 8. Podobnie jak w latach ubiegłych w środę będzie można wziąć z naszej świątyni puszkę na jałmużnę wielkopostną, tak by ofiary Wielkiego Postu stały się osobistym wsparciem jeszcze bardziej potrzebujących.
 9. Już od najbliższego piątku, i przez wszystkie piątki Wielkiego Postu, od godziny 17.30 rozważać będziemy wraz z Jezusem Chrystusem i Jego Matką wydarzenia jakie miały miejsce na DRODZE KRZYŻOWEJ. Natomiast w niedzielę o godzinie 16.15 będą odprawiane nabożeństwa GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym o męce, cierpieniu i śmierci naszego Zbawiciela. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci.
 10. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej wspólnoty parafialnej, a dla powołanych o wytrwałość w kroczeniu za Chrystusem.
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 11. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 12. W sobotę ulicami naszego miasta przejdzie kolejny MĘSKI RÓŻANIEC – wynagradzająca modlitwa różańcowa mężczyzn za zniewagi, grzechy i bluźnierstwa. Wymarsz o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie też na zakończenie będzie sprawowana Eucharystia.
 13. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 14. Do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1 % naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy o przekazanie 1 % należnego podatku na powstałe hospicjum stacjonarne przy naszej świątyni.
 15. Jawicie się jako źródło światła w świecie, trzymając się mocno Słowa Życia” w aklamacji przed Ewangelią znajdujemy wskazane na dobre i uczciwe życie. Naprawdę warto je podjąć: niech w tym pomagają Boże błogosławieństwo i rozpoczynający się czas Wielkiego Postu.
 16. ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 

 SZCZECINEK  ,  DNIA  27  LUTEGO  2022  ROKU.

                                                 APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa. Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy. W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia. Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

 

Warszawa, dnia 24 lutego 2022 roku

 

✠ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

Czcigodni Księża, Drogie Osoby Życia Konsekrowanego, Siostry i Bracia,

Nawiązując do Komunikatu Rady Stałej KEP, wskazującego potrzebę maksymalnego zaangażowania się Kościoła w Polsce w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, proszę, o przygotowanie w parafiach (biorąc pod uwagę całą infrastrukturę parafialną czy zakonną) ewentualnych miejsc, w których można będzie przyjąć uchodźców wojennych, napływających do naszej Ojczyzny. Apeluję także do wszystkich diecezjan o otwarte serca i przyjęcie,
w miarę swoich możliwości uchodźców.

Na ten moment, wg informacji przekazywanych przez Rząd Polski, do naszego kraju może napłynąć wielka liczba osób, chcących ocalić swoje życie. Ogrom bólu i cierpienia, towarzyszący narodowi ukraińskiemu musi spotkać się
z naszym zrozumieniem i pomocą.

Informacje na temat gotowości naszych parafii, domów zakonnych, instytucji diecezjalnych należy niezwłocznie przekazywać Dyrektorowi Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomaszowi Rodzie (tel. 516 156 808,
e-mail: troda@caritas.pl).

Jeszcze raz wzywam wspólnoty parafialne do wielkiej modlitwy o pokój, proszę aby podczas każdej Eucharystii modlić się o pokój na Ukrainie, a także organizować różne formy modlitw w tej intencji (np. adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec Święty, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz śpiew Suplikacji .
Kolejny raz, nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona jako dzień postu
i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.
Przypominam, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej została zorganizowana zbiórka ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ofiary należy niezwłocznie przekazać na konto Caritas Diecezjalnej 60 1020 2791 0000 7002 0234 4976 z dopiskiem „Ukraina”.

Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, która wymaga zaangażowania nas wszystkich. Prośmy Dobrego Boga o jak najszybsze ustanie toczącej się wojny
i o to, by nie przeobraziła się w konflikt ogólnoeuropejski lub światowy.

Ogarniam wszystkich swoją modlitwą i udzielam pasterskiego błogosławieństwa

+ Edward Dajczak 

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski 

 

POSŁANI + TRZEŹWI + WOLNI

Słowo Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

i Osób Uzależnionych na 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (27 II – 5 III 2022)

Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” – to hasło, które w roku 2022 będzie nas inspirowało i mobilizowało do pracy w apostolstwie trzeźwości, a także w duszpasterstwie osób uzależnionych i ich współcierpiących rodzin.

Każdy z nas, jako uczeń Jezusa Chrystusa, jest posłany przez Boga do swoich bliskich i do wszystkich ludzi, z którymi spotykamy się na co dzień: w domu, w parafii, w miejscu pracy, w środowisku, w którym żyjemy. Miłość bliźniego oznacza, że nie pozostajemy bierni w obliczu tego, co dzieje się wokół nas. Bóg do tego stopnia nas kocha, że o każdego z nas troszczy się bardziej niż o swój własny los. To dlatego oddał za nas życie na krzyżu i pozostał w Eucharystii, by nas wspierać w czynieniu dobra i pomagać nam
w pokonywaniu naszych słabości, grzechów, lęków, zobojętnienia na to, co dzieje się z ludźmi, których spotykamy. Uczeń Jezusa to ktoś, komu los poszczególnych ludzi, rodzin i całego narodu leży na sercu. Miłość Boga i bliźniego przynagla nas do codziennej troski o tych, których kochamy.

W sytuacji coraz większego zagrożenia nadużywaniem alkoholu i alkoholizmem, a także innymi nałogami, jesteśmy posłani przez Chrystusa, żeby odnawiać i przemieniać na lepsze oblicze naszej Ojczyzny, żeby Polska miała oblicze trzeźwego narodu. Odpowiedzialnie i odważnie podjąć nasze posłannictwo, to stawać się ludźmi aktywnymi, zaangażowanymi, wytrwale działającymi na rzecz dobra wspólnego. Bóg dał nam oczy po to, żeby uważnie przyglądać się rzeczywistości i wyciągać z niej wnioski. Pijaństwo
i uzależnienie od alkoholu to prawdziwa pandemia i źródło dramatu kilku milionów polskich rodzin i kilkunastu milionów Polaków. Kto kocha, ten działa. Potrzebny jest nasz dobry przykład i nasza modlitwa. Potrzebny jest nasz dar abstynencji i dar abstynencji wielu innych ludzi. Potrzebne jest nasze zaangażowanie na rzecz solidnego wychowania samych siebie i naszych bliskich oraz tych, na których mamy jakiś wpływ. Potrzebne jest aktywne interesowanie się ustawodawstwem i egzekwowaniem obowiązującego prawa
z zakresu wychowania w trzeźwości i rozwiązywania problemów alkoholowych. Potrzebne jest nasze uważne patrzenie na to, co czynią i jakie decyzje podejmują samorządowcy, przedstawiciele rządu, poszczególni parlamentarzyści, politycy, celebryci, czy też media.

Gdy podejmujemy nasze chrześcijańskie posłanie do czynienia dobra i do troski o los narodu, wtedy zaczynamy budowanie tego, co dobre. Budowanie trzeźwości i obrona wolności Polaków to zadanie ciągle aktualne, które trzeba podejmować w każdej epoce i w każdej sytuacji na nowo. Trzeźwość Narodu nie jest bowiem dana raz na zawsze. Wiemy z historii, że okresy odrodzenia narodowego i zrywów patriotycznych zawsze wiązały się ze wzmożoną pracą trzeźwościową, z darem abstynencji ze strony wielu Polaków, bo abstynencja wielu prowadzi do trzeźwości wszystkich. W okresie odzyskiwania wolności politycznej po rozbiorach, Polacy imponowali troską o wolność osobistą. Odnosiliśmy wtedy spektakularne wręcz sukcesy w tym względzie. Średnia spożycia alkoholu na głowę mieszkańca w skali roku wynosiła wtedy niewiele ponad jeden litr. Obecnie to już ponad dziesięć litrów czystego spiritusu na statystycznego Polaka. Potrzeba zatem budowania warunków powrotu do abstynencji wielu i do trzeźwości wszystkich. Budowanie takich warunków odzyskiwania trzeźwości wymaga systematycznej troski o dwa fundamenty: formowanie trzeźwego, wolnego człowieka oraz tworzenie dobrego prawa i jego bezwzględne respektowanie.

Podstawą budowania trzeźwości poszczególnych ludzi i całego Narodu jest trzeźwość każdego z nas. Trzeźwość to coś znacznie więcej niż abstynencja, czy jedynie rzadkie i minimalne spożywanie alkoholu. Podstawą trzeźwości rozumianej w pogłębiony sposób jest trzeźwy duch i trzeźwe myślenie, a zatem dojrzałość duchowa i mądrość. W praktyce taka dojrzałość i mądrość oznacza kierowanie się zasadą, że w każdej sytuacji i w każdej sprawie warto słuchać Boga bardziej niż ludzi i respektować wszystkie Jego przykazania. Trzeźwość to także pamiętanie o tym, że „Nie zabijaj!” jest piątym, a nie pierwszym przykazaniem. Nie szkodzi sobie na zdrowiu i nie zabija siebie na raty poprzez uzależnienia ten, kto stawia Boga na pierwszym miejscu, kto z szacunkiem się do Boga odnosi, kto umie mądrze świętować, bo na co dzień ofiarnie pracuje i kto szanuje swoich bliskich, począwszy od rodziców. W praktyce trzeźwe myślenie przejawia się poprzez świadomość tego, że nie istnieje łatwo osiągalne szczęście: bez Boga, bez pracy nad własnym charakterem, bez miłości i odpowiedzialności. Trzeźwość to nie tylko mądre, realistyczne myślenie. To także mądre postępowanie, czyli wierność Bogu i przyjętym przez daną osobę zobowiązaniom stanu. Owocem takiego uczciwego, szlachetnego i roztropnego postępowania jest to, że nie mamy pokusy, by uciekać w alkohol od prawdy o sobie, czy od bolesnych skutków popełnianych przez nas błędów, gdyż postępujemy szlachetnie. Pełnia trzeźwości w myśleniu i postępowaniu to trwanie w coraz dojrzalszej miłości: ofiarnej i mądrej jednocześnie.

Kto buduje w sobie trzeźwość w myśleniu i postępowaniu, ten rzeczywiście dba o swoją wolność, a przez to podejmuje coraz mądrzejsze decyzje. Wolność to coś innego niż robienie tego, co chcę. Ludzie uzależnieni są zniewoleni, czyli czynią to, czego już nie chcą i co ich niszczy właśnie dlatego, że wcześniej czynili to, co chcieli, zamiast czynić to, co dobre i mądre. Pierwszym krokiem ku dojrzałej wolności jest zachowywanie Dekalogu, bo przykazania Boże chronią nas przed wyrządzaniem krzywdy samemu sobie
i bliźnim. A pełnią wolności jest miłość. To dlatego św. Augustyn pisze: „Kochaj i czyń, co chcesz!” Największy stopień wolności osiąga ten człowiek, który ma władzę nad samym sobą: nad swoim ciałem, popędem, emocjami, słabościami, skłonnościami do zła. Jedynie taki człowiek jest w stanie używać wolności w błogosławiony sposób, czyli wyłącznie po to, żeby chronić siebie i innych ludzi przed każdym złem i przed każdym zagrożeniem, w tym przed dramatem pijaństwa i przed tragedią popadania w alkoholizm, który radykalnie rani rodziny i osłabia Ojczyznę.

Troska o Ojczyznę i jej los, o jej teraźniejszość i przyszłość to nasz wspólny obowiązek. Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy. Uczniów Jezusa i patriotów bardzo smuci to, że coraz więcej nastolatków, czasem już dzieci, sięga po alkohol. Smuci także to, że nadal dozwolona jest reklama tej substancji toksycznej i uzależniającej, jaką jest alkohol. Smuci to, że tak często bezkarnie łamane jest w Polsce prawo, które zakazuje sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym.

Cieszy natomiast to, że jest w Polsce rzesza katolików – świeckich i duchownych, ludzi dobrej woli, którym rzeczywiście leży na sercu ich własny los, los ich bliskich, a także los wszystkich Polaków. Niech każdy z nas będzie w gronie tych szlachetnych osób. Jedynie wtedy, gdy będziemy aktywni społecznie i solidarni w dobru, możemy skutecznie chronić Ojczyznę i naszych rodaków przed zagrożeniami, jakie płyną z pijaństwa, z rozpijania Narodu i z choroby alkoholowej. Jedynie wtedy, gdy wykażemy się wiernością Bogu, Ewangelii i Kościołowi, trwać będziemy w trzeźwości i w prawdziwej wolności, do jakiej wyswobodził nas Chrystus.

Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę! Na to dzieło z serca wszystkim błogosławię!

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu KEP

Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *