Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  III  NIEDZIELĘ  WIELKANOCNĄ  .

 1. Od dzisiaj następuje zmiana odprawiania Mszy świętej w naszej świątyni. Będą one odprawione w niedziele i święta o godzinie 9.00, 11.00 i 19.00, a w dni powszednie o godzinie 19.00. Taki układ będzie do końca sierpnia.
 2. Również od dzisiaj rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci NMP. W niedzielę i święta będą one odprawiane o godzinie 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio na zakończenie Najświętszej Ofiary.
 3. Dzisiaj już Trzecia  Niedziela  Wielkiej  Nocy. Nadal wypełnia nas radość płynąca z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki niej stajemy się wolni od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najpełniej realizuje się poprzez nasz pełny udział  w Eucharystii.
 4. JEZUS STANĄŁ POŚRÓD NICH I RZEKŁ: POKÓJ WAM ” (por. Łk 24,16) – pod takim hasłem rozpoczyna się dzisiaj w Kościele katolickim w naszej Ojczyźnie XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Szczególnie w tym tygodniu starajmy się w naszych domach sięgnąć po Pismo Święte, bowiem czytając Słowo Boże najpiękniej do każdego z nas przemawia sam Pan Bóg.
 5. Niedziela Biblijna jest równocześnie Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Po powrocie do domu otwórzmy rodzinne Pismo święte i przeczytajmy w najgłębszym skupieniu i powadze jego fragment. Niech on posłuży jako przedmiot medytacji
  w codziennej modlitwie i w rachunku sumienia – przez cały rok. Zaznaczmy go sobie. Niech będzie dla nas światłem i mocą na drodze naszego osobistego i narodowego życia przez wszystkie dni aż do następnej Niedzieli Biblijnej.
 6. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym szczególnie polecamy artykuł o nabożeństwie majowym, z którego można dowiedzieć się, kto
  i kiedy je wymyślił, dlaczego głównym elementem jest Litania Loretańska oraz dlaczego to maryjne nabożeństwo odprawiamy właśnie w maju.
 7. Jutro o godzinie 11.00 podczas Najświętszej Ofiary dwanaścioro dzieci naszej parafii przystąpi do Pierwszej Komunii świętej.
 8. We wtorek, 3-go maja, przeżywać będziemy uroczystość NMP, Królowej Polski, głównej patronki Polski. To Ona, jako najbardziej posłuszna uczennica Pana i jako pomocnica planu Bożego, uczy nas rozpoznania woli Bożej i zgadzania się z nią. To przed Jej obliczem tysiące Polaków zanosiły przez wieki swoje prywatne i wspólne modlitwy.
  Msze święte zostaną odprawione o godzinie 9.00, 11.00 i 19.00.
 1. Ponadto w liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Żył w IV wieku i całe życie walczył
  z popularnymi w Cesarstwie Rzymskim błędnymi twierdzeniami na temat Chrystusa. Z tego powodu popadał w konflikty z władzą cesarską, wielokrotnie był na wygnaniu, odbierano mu też urząd biskupa w Aleksandrii. Zmarł w 373 roku.
  – środa – wspomnienie świętego Floriana. Męczennika. Urodził się około 250 roku na terenie dzisiejszej Austrii. Był rzymskim żołnierzem, a potem dowódcą, odmówił jednak złożenia ofiar pogańskim bóstwom, za co był torturowany i zabity w 304 roku. Święty Florian jest patronem Wiednia i Austrii, a od XII wieku także Krakowa.
  – czwartek – wspomnienie świętego Stanisława Kazimierczyka. Lata jego życia przypadają na XV wiek. Ukończył teologię na Akademii Krakowskiej i wstąpił do zakonu kanoników regularnych w Krakowie, po przyjęciu święceń został oficjalnym kaznodzieją i spowiednikiem w klasztorze. Św. Jan Paweł II nazwał go „przewodnikiem dla wielu na drogach życia duchowego”. Prowadził głębokie życie kontemplacyjne, a przez swoje kazania wpływał na życie wielu ludzi. Zmarł w opinii świętości w 1489 roku.
  – piątek – święto apostołów Filipa i Jakuba. Symbolizują dwa skrzydła Kościoła. Filip prawdopodobnie po części miał pogańskie pochodzenie. Tradycja przekazuje też, że po zmartwychwstaniu dotarł aż w okolice dzisiejszej Ukrainy. Jest więc dla nas symbolem Kościoła misyjnego. Z kolei Jakub przewodził od początku Kościołowi w Jerozolimie złożonego z Żydów. Wskazuje on na biblijne i historyczne korzenie naszej wiary.
 1. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień modlitw w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, a dla powołanych o wytrwanie
  w kroczeniu za Chrystusem
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 1. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 2. Za tydzień zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która rozpoczyna się o godzinie 10.30, jak również nastąpi zmiana tajemnic Różańca świętego.
 3. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za wsparcie rodzin dotkniętych działaniami wojennymi w syryjskim Aleppo, jak i uchodźców ukraińskich. Bowiem ofiary złożone do skarbony to 523 złotych.
 4. W sobotę ulicami naszego miasta przejdzie kolejny męski różaniec – wynagradzająca modlitwa różańcowa mężczyzn, za grzechy i bluźnierstwa. Wymarsz o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego, do kościoła Miłosierdzia Bożego, gdzie na zakończenie będzie sprawowana Eucharystia.
 5. W czwartek na naszym cmentarzu zakończyła ziemskie pielgrzymowanie świętej pamięci Maria Nowak, która mieszkała przy ulicy Kasztanowej. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 6. Pokrzepieni słowem Bożym i Najświętszym Sakramentem powinniśmy z radością i pałającym sercem wyjść z tej świątyni i mówić tym, których spotykamy o wielkich rzeczach, których dokonał Jezus Chrystus. Sięgajmy w tym tygodniu po Pismo Święte. Niech stanie się naszą codzienną lekturą.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  01 MAJA 2022  ROKU.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *