Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA UROCZYSTOŚĆ

WNIEBOWSTĄPIENIA  PAŃSKIEGO.

 1. Dzisiaj UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO. W Kościele jest to uroczystość obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza, wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc tej wędrówki czerpiemy od samego Chrystusa obecnego w Eucharystii,, odwagę i siły – od Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej ofiarą składaną do skarbony możemy okazać wsparcie dla uchodźców z Ukrainy oraz mieszkańców ogarniętego nieustającymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo.
 3. Zapraszam jeszcze dzisiaj na godzinę 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 19.00 na nabożeństwo majowe ku czci NMP, które łączymy z Nowenną do Ducha Świętego, która ma nas przygotować na przyjście Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.
 4. Od środy rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
 5. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym warto przeczytać między innymi o tym, co dla nas wynika z wniebowstąpienia Pana Jezusa.
 6. Na 12 czerwca planowane jest specjalne wydanie Gościa Niedzielnego – Extra, które będzie poświęcone cudom eucharystycznym. Chętni na to wydanie proszeni są o zapisanie się po Mszy Świętej w zakrystii.
 7. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień modlitw w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, a dla powołanych o wytrwanie
  w kroczeniu za Chrystusem
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 1. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 2. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętej Zdzisławy. Żyła w XIII wieku na terenie zachodnich Czech. Urodziła się na Morawach
  w rodzinie rycerskiej. Pragnęła prowadzić życie pustelnicze, lecz Bóg wybrał dla niej inną drogę. Kiedy miała 16 lat, wyszła za mąż za rycerza z zamku Lemberk. Mąż okazał się człowiekiem gwałtownym, łatwo wpadającym w gniew. Zdzisława gorącą modlitwą, troską o męża i dzieci, których mieli czworo, a także przez swoją delikatność i łagodność doprowadziła do przemiany małżonka. Prowadziła intensywne życie wewnętrzne oparte na modlitwie i wyrzeczeniach. Za zgodą małżonka przyjęła habit trzeciego zakonu dominikańskiego dla świeckich. Zmarła w 1252 roku.
  – wtorek – święto Nawiedzenia NMP. Święto istnieje już od blisko 800 lat, a obchodzone jest oficjalnie od ponad 500. Wspomina się spotkanie dwóch matek, Maryi i Elżbiety, ale tym bardziej spotkanie Jezusa i Jana Chrzciciela.
  – środa – wspomnienie świętego Justyna, męczennika. Urodził się na początku II wieku w pogańskiej rodzinie. Od młodości zajmował się filozofią. Około roku 130 przyjął chrzest w Efezie. Mimo grożącej kary śmierci publicznie bronił wiary w Chrystusa. Został ścięty mieczem w Rzymie około 165 roku. Jest autorem jednego z najwcześniejszych opisów Eucharystii, który przetrwał do naszych czasów.
  – czwartek – wspomnienie błogosławionych męczenników Sadoka i towarzyszy. Ich życie przypadało na połowę XII wieku, kiedy Polska była nękana tatarskimi najazdami. Sadok był przeorem klasztoru św. Jakuba w Sandomierzu i tam wraz ze swymi współbraćmi poniósł śmierć męczeńską z rąk Tatarów. Ich kult rozwinął się zaraz po ich śmierci, a miejsce ich męczeństwa stało się celem pielgrzymek. Św. Jan Paweł II powiedział tak: „Użyźniła tę ziemię w trzynastym wieku krew błogosławionych męczenników sandomierskich, duchownych i świeckich, którzy w wielkiej liczbie zginęli za wiarę z rąk Tatarów”.
  – piątek – wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i towarzyszy. Pochodził z afrykańskiego plemienia Nagweya, który dzięki pracy misjonarzy poznał Chrystusa i przyjął chrzest. Mimo tortur i nacisków nie wyrzekł się Ewangelii. 3 czerwca 1886 roku został wrzucony w płomienie. Wraz z nim zginęło 13 męczenników.
 1. W sobotę ulicami naszego miasta przejdzie męski różaniec – wynagradzająca modlitwa różańcowa. Wymarsz o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego,
  a zakończenie Eucharystią sprawowaną około godziny 15.00 w naszym kościele. Po Mszy Świętej spotkanie przy ognisku.
 2. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 3. Za tydzień po Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 zapraszam dzieci klasy czwartej i ich rodziców w sprawie rocznicy Pierwszej Komunii świętej.
 4. W przyszłą niedzielę przypada UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu Spowiedź i Komunię Świętą. W tym dniu parafia prowadzona przez Ojców Redemptorystów przeżywa odpust parafialny.
 5. Dla chrześcijanina ufającego Bogu nie ma pożegnań na zawsze i nie ma śmierci. Jest tylko miłość Boga, z której wszystko i do której wszystko zmierza. Niech ta świadomość napełnia nas otuchą.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  29 MAJA  2022  ROKU  .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *