Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA XIII  NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ  .

 1. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. Tam na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Weźmy sobie do serca, że w świątyni obowiązuje strój godny, a nie swobodny.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej mamy możliwość złożenia do skarbony ofiary na wsparcie rodzin dotkniętych działaniami wojennymi
  w Syrii i na Bliskim Wschodzie oraz pomoc uchodźcom ukraińskim.
 3. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Niech to ewangeliczne błogosławieństwo z Kazania na Górze, towarzyszy nam na ostatnie nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które zostaną  odprawione dzisiaj o godzinie 18.15, a od poniedziałku do czwartku włącznie po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 4. Dzisiaj jest możliwość nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, przeczytamy o tym, jakiego duszpasterstwa potrzebują polskie rodziny, dlaczego nie należy odbierać zakonom możliwości prowadzenia Domów Pomocy Społecznej oraz jakie lektury warto zabrać na wakacje.
 5. W środę przeżywać będziemy uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego papieża i apostoła narodów, jak zwykło się o nich mówić. Piotr był skromnym rybakiem z Galilei, Paweł natomiast prześladowcą pierwszej wspólnoty Kościoła. Pan Bóg powołał obu i wyznaczył im nowe zadania: głosić Ewangelię, dobrą nowinę o zbawieniu całemu światu.
 6. Ponadto w tym tygodniu patronować nam będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła. Urodził się w Aleksandrii między rokiem 370 a 380. W młodym wieku opuścił rodzinne miasto i zamieszkał na pustyni. Wezwany przez wuja Teofila, który był biskupem Aleksandrii, wrócił do domu. Przyjął święcenia diakonatu i wraz z nim uczestniczył w synodzie w Konstantynopolu
  w 403 roku. W 412 roku Cyryl został patriarchą Aleksandrii. Wypowiedział naukę Nesteriuszowi, patriarsze Konstantynopola, który w Chrystusie Panu widział dwie odrębne osoby, a Matce Najświętszej odmawiał przywileju boskiego macierzyństwa. Synod
  w Rzymie w 430 roku potępił naukę Nesteriusza. Aby definitywnie zakończyć ten spór, zwołano sobór w Efezie w 431 roku. Tam jeszcze raz potępiono błędne nauczanie i proklamowano tytuł Theotokos –Bogarodzica, Święty Cyryl zmarł w 444 roku.
  – wtorek – wspomnienie świętego Ireneusza, biskupa i męczennika. Był uczniem Polikarpa, a ten uczniem Jana apostoła. Został biskupem Lyonu. To jemu zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej oraz opracowania pocztu papieży. Poniósł śmierć męczeńską w 202 roku.
  – czwartek – wspomnienie pierwszych męczenników Kościoła rzymskiego. Pierwsi chrześcijanie poczytywali sobie za chwałę śmierć męczeńską, ponieważ łączyła ich w pełni z Jedynym Mistrzem. To wspomnienie jest upamiętnieniem śmierci tych, którzy dali świadectwo wierze w Rzymie w czasie prześladowania rozpętanego przez cesarza Nerona (64 r.). Chrześcijanie ze swoim systemem wartości, który zakładał niesienie pomocy każdemu, miłość nieprzyjaciół i nieoddawanie czci boskiej ludziom (cesarzowi), nie mieścili się w pogańskim świecie. Ale to świat pogański zginął, a wierni Chrystusowi osiągnęli życie wieczne.
  – piątek – wspomnienie świętego Ottona, biskupa. Urodził się około 1060 roku. Gdy został biskupem Bambergu przyjechał do Polski na zaproszenie Bolesława Krzywoustego, aby ewangelizować tereny zdobyte przez polskiego władcę. Wyprawa misyjna rozpoczęła się w 1124 roku od Gniezna, a potem przeniosła się na Pomorze. Tutaj głosił kazania, chrzcił mieszkańców i budował kościoły. W czasie swojej pierwszej ośmiomiesięcznej wyprawy ochrzcił 22 tysiące Pomorzan. Niewątpliwie położył znaczące fundamenty pod chrześcijaństwo w naszej diecezji. Zmarł w Bambergu w 1139 roku, a 50 lat później został kanonizowany.
 7. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Eucharystii naszą modlitwą ogarniemy wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 8. Okazja z posługi sakramentu pokuty i pojednania – Spowiedzi świętej w naszej świątyni jest w każdy dzień powszedni na kwadrans przed Eucharystią.
 9. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 10. Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku organizuje w dniach 21 – 24 lipca pielgrzymkę na Dolny Śląsk. W programie: Gniezno, Częstochowa, Gidle, Góra św. Anny, Wrocław, Świdnica, Krzeszów, Trzebnica. Koszt wyjazdu to 1000 złotych. Zapisy pod numerem telefonu 798 146 826 lub w zakrystii kościoła Miłosierdzia Bożego.
 11.  Czasami trudno zostawić to, do czego się przyzwyczailiśmy, co jest przyjemne. Niestety, zdarza się, że dobra doczesne przeszkadzają nam w pełni otworzyć się na wolę Pana Boga. Zatem z Komunii świętej czerpmy siłę do działania.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  26 CZERWCA 2022  ROKU  .

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *