Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  XV  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. Pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie, nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin, często dotkniętych bezrobociem, rozbitych patologicznie, nie pojechało na wakacyjny wypoczynek ? Ilu ludzi jest dotkniętych kataklizmem powodzi, burz i nawałnic ? Pamiętajmy też o wielkim trudzie rolników podczas żniw, że każda kromka chleba to pot
  i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć : Szczęść Boże !
 2. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” kolejna płyta z Biblią Audio, a na niej cztery księgi Starego Testamentu – dwie Księgi Królewskie i dwie Księgi Kronik.
 3. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – czwartek – adoracja Najświętszego Sakramentu
  – piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 4. W tym tygodniu patronować nam będą:
  – poniedziałek – święto świętego Benedykta, opata, patrona Europy. Urodził się około 480 roku. Mając 20 lat, rozpoczął życie pustelnicze. W 529 roku założył klasztor na Monte Cassino i opracował tam słynną Regułę. Zmarł 21 marca 547 roku. Papież Paweł VI ogłosił go patronem Europy.
  – wtorek – wspomnienie świętego Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Dzisiejszy patron poświęcił swoje życie na służbę Panu Bogu i jako biskup-misjonarz głosił Ewangelię także na Pomorzu i Prusach. Tam poniósł śmierć w roku 1009. Natomiast jako przyjaciel cesarza Henryka II i króla Bolesława Chrobrego zapobiegał o pokój między narodami. Napisał żywoty pierwszych męczenników Kościoła w naszym kraju.
  – środa – wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Andrzej urodził się pod koniec X wieku
  i praktykował umartwienia. Został benedyktyńskim mnichem w Nitrze, na pograniczu królestw Węgier i Polski. Całymi dniami pracował ciężko przy karczowaniu puszczy i trwał w modlitewnym skupieniu. Wycieńczony zmarł w wyniku infekcji w wieku około 50 lat. Jego uczeń, Benedykt, kontynuował dzieło mistrza. Został zabity przez bandytów w swojej pustelni.
  – czwartek – wspomnienie świętego Henryka. Panował w X wieku jako cesarz Niemiec. Dbał o rozwój, także duchowy, poddanych. Bogactw, które posiadał, nie zachowywał dla siebie, lecz sprawiał, by były użyteczne także dla innych. Dbał o to, by stolice biskupie były obsadzane najgodniejszymi pasterzami, fundował klasztory. Zmarł w 1024 roku, nie pozostawiając po sobie potomka. Przypisywano to ślubowi czystości, jaki miał złożyć Panu Bogu ze swoją małżonką.
  – piątek – wspomnienie świętego Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. Żył w XIII wieku. Po studiach w Paryżu wstąpił do zakonu franciszkańskiego. Początkowo pracował jako wykładowca teologii, a następnie został przełożonym generalnym zakonu. Łączył aktywność w życiu publicznym z głębokim życiem wewnętrznym i pracą naukową. Został mianowany kardynałem biskupem Albano. Brał udział w pracach soboru w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku został ogłoszony doktorem Kościoła
  i otrzymał zaszczytne miano jednego z najwybitniejszych teologów epoki średniowiecza. Jest patronem matek oczekujących potomstwa, dzieci i teologów.
  – sobota – wspomnienie NMP z Góry Karmel. To wspomnienie związane jest z osobą św. Szymona Stocka, karmelity, który
  w obliczu niebezpieczeństwa grożącego jego zakonowi błagał Matkę Bożą o pomoc. 16 lipca 1251 r. św. Szymon ujrzał Maryję
  w otoczeniu aniołów, która powiedziała do niego: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego”. Z biegiem czasu do łask obiecanych przez Maryję dołączono tzw. przywilej sobotni, a po szkaplerz zaczęły sięgać rzesze czcicieli Maryi. Papież Pius XII, odwołując się do wielowiekowej tradycji noszenia szkaplerza karmelitańskiego, powiedział: „Nie omieszka zapewne najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci, oczyszczając się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej Ojczyzny”.
 5. Zapraszamy do udziału w 40 jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Wyruszamy 1 sierpnia ze Skrzatusza, a 13 sierpnia pokłonimy się Pani Jasnogórskiej. Zapisy i wszelkie informacje na stronie internetowej: pielgrzymkikoszalin.pl.
 6. W piątek zmarł świętej pamięci Jan Świokła, chociaż nie mieszkał w naszej parafii to nieustannie troszczył się o naszą świątynię, ubogacając zawsze świeżymi kwiatami. Msza święta w jego intencji zostanie odprawiona w piątek o godzinie 19.00,
  a sam pogrzeb we wtorek. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 7. Od Pana Jezusa uczmy się prawdziwej miłości. On jest jedynym wzorem najpełniejszej miłości – miłości aż po krzyż. Niech udział w tej Eucharystii zaowocuje w naszym życiu wzrostem wiary, nadziei i miłości.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  10  LIPCA  2022  ROKU  .

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *