Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Na progu maryjnego miesiąca sierpnia łączymy się duchowo i modlitewnie z pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie wierni tradycji naszych przodków, zanośmy do Matki Bożej Jasnogórskiej nasze sprawy narodowe, rodzinne i osobiste.
 2. Dzisiaj, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, po wszystkich Mszach Świętych ofiarą składaną do skarbony mamy okazję wsparcia mieszkańców ogarniętego nieustannymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo oraz uchodźców ukraińskich.
 3. Jutro przypada 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, najkrótszego zrywu Polaków, bo trwające zaledwie 63 dni, ale najkrwawszego, gdyż oddało życie od 150 do 200 tysięcy naszych rodaków. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie
  w walce o wolną stolicę i Polskę – zwłaszcza harcerzach i bohaterskiej polskiej młodzieży, a dla żyjących powstańców prośmy
  o błogosławieństwo i dar jak najdłuższego życia. Jutro w godzinę „W” – 17.00, gdy w naszej Ojczyźnie zawyją syreny
  i rozkołyszą się dzwony naszych świątyń zatrzymajmy się na chwilę, by oddać cześć tym, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny.
 4. Sierpień jest miesiącem wielkich wydarzeń patriotycznych: „Cud nad Wisłą” w 1920 roku; Powstanie Warszawskie w 1944 roku
  i wielki zryw narodowy i powstanie Solidarności w 1980 roku – to tylko niektóre z ważnych wydarzeń w historii Polski, które miały miejsce w sierpniu. Szczególnie w tym miesiącu pamiętajmy o naszej ojczyźnie i polecajmy ją w gorącej modlitwie.
 5. W miesiącu sierpniu Episkopat Polski wzywa do dobrowolnej abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych w intencji trzeźwości polskiego narodu.
 6. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” znajdziemy, między innymi, o tym, jak chronić młodzież przed uzależnieniem od alkoholu
  i innych substancji i zachowań oraz istocie i znaczeniu cudów, które zdarzają się po modlitwie za wstawiennictwem świętych.
 7. W sobotę przeżywać będziemy święto Przemienienia Pańskiego. Jezus zaprowadził wybranych uczniów „na górę wysoką osobno”, wobec nich objawił swoje Bóstwo. Święto Przemienienia Pańskiego było już obchodzone w VI wieku, ale jako obowiązujące dla całego Kościoła wprowadził je papież Kalikst III z podziękowaniem za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego nad Turkami pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456 roku. Całą obronę i bitwę przygotował święty Jan Kapistran.
 8. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie:
  poniedziałek – wspomnienie świętego Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. Urodził się 27 września 1696 roku w Marinelli, zmarł 1 sierpnia 1787 roku, mając 90 lat. Lata swojej młodości poświęcił studiom prawniczym, jednak jego marzeniem było życie zakonne. W 1727 roku został kapłanem, a w 1732 roku założył zakon ojców redemptorystów, którego charyzmatem jest praca wśród najbardziej opuszczonych i zaniedbanych.
  – wtorek – wspomnienie błogosławionego Augustyna Czartoryskiego, prezbitera. Pochodził z arystokratycznej rodziny. Jako najstarszy syn miał odziedziczył tytuł księcia i ogromny majątek. Jednak Bóg wybrał go dla siebie. Kiedy miał 25 lat, spotkał się
  z księdzem Janem Bosko i od tej chwili zaczęła dojrzewać w nim decyzja o wstąpieniu do salezjanów. Musiał pokonać opory własnego ojca i salezjanów, którzy obawiali się przyjąć księcia. Jednak trwał przy swoim powołaniu. W 1888 roku złożył śluby zakonne. Odznaczał się gorliwością w wypełnianiu zobowiązań wynikających ze ślubów. Jest szczególnym przykładem pójścia za głosem powołania.
  – czwartek – wspomnienie świętego Jana Marii Vianneya, prezbitera. Wzór kapłańskiej świętości. Żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Przepojony głęboką troską o powierzony lud, a nade wszystko dojrzałą pobożnością, przemieniała ludzkie serca. To wierność powołaniu i poświęcenie ludowi Bożemu sprawiły, że św. proboszcz z Ars stał się nie tylko narzędziem Dobrego Pasterza dla wiernych, ale także inspiracją dla pokoleń kapłanów, a zwłaszcza proboszczów, którym patronuje.
  – piątek – rocznica poświęcenia rzymskiej bazyliki NMP – MB Śnieżnej. 5 sierpnia 352 roku, w okresie upałów, rzymskie Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem. Był to znak dany przez Maryję papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, gdzie mają wybudować kościół Jej poświęcony. Tak powstała bazylika MB Większej. Maryja jest tam czczona jako „Ocalenie Ludu Rzymskiego”.
 9. We wtorek po Mszy Świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 10. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza z naszej parafii
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Eucharystii naszą modlitwą ogarniemy wszystkich chorych i cierpiących  w naszej wspólnocie
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 11. W sobotę, 6 sierpnia, ulicami naszego miasta przejdzie kolejny męski różaniec. Wymarsz o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego, do parafii Ducha Świętego, gdzie na zakończenie będzie sprawowana Eucharystia.
 12. 16 sierpnia z koszalińskiej katedry wyruszy XXII Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia do sanktuarium w Myśliborzu. Pielgrzymi wyruszą po Mszy Świętej o godzinie 7.00. Do Myśliborza dotrą 24 sierpnia, by dzień później uczestniczyć w uroczystościach urodzin świętej Faustyny.
 13. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 14. Głośmy swoim życiem potęgę Pana, Jego dobro i Jego obecność. Niech nie brakuje nam odwagi do dawania świadectwa
  o Jezusie, który ciągle jest obecny w naszym życiu. Niech Jego błogosławieństwo umocni nas i pozostanie z nami na zawsze.

                                                                                        Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  31 LIPCA  2022  ROKU  .

 

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

na sierpień – miesiąc abstynencji 2022

 „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” – to hasło w obecnym roku inspiruje nas i mobilizuje do pracy
w apostolstwie trzeźwości, a także w duszpasterstwie osób uzależnionych i ich współcierpiących rodzin. W świetle tego przesłania podejmujemy temat reklamy alkoholu, wszechobecnej w naszym życiu publicznym. Jest to poważny problem, który wymaga natychmiastowego rozwiązania.

 1. Ocena aktualnych problemów alkoholowych
  Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym znalazła się gorzka ocena obecnej sytuacji: nauka mówi jasno, że alkohol jest jedną z najbardziej szkodliwych substancji dla zdrowia indywidualnego i społecznego. Mimo to jego sprzedaż i promocja są słabiej regulowane, niż w przypadku innych substancji psychoaktywnych. Tymczasem na świecie aż 13,5 proc. wszystkich zgonów osób w wieku 20-39 lat jest związanych ze spożywaniem alkoholu.
  Tak wiele mówimy o inflacji, o rosnących cenach i trudnościach w domowych budżetach. A mimo to, co roku Polacy są w stanie wydać na alkohol ok. 40 mld złotych. To równowartość 2/3 wydatków polskiego budżetu na obronność, a zdecydowanie więcej, niż w Polsce wydaje się na naukę i szkolnictwo wyższe.
 1. Wpływ reklamy alkoholu na życie społeczne
  Gdy rozumiemy, jak wielka jest skala wydatków alkoholowych, łatwiej nam pojąć, dlaczego producenci tak wiele inwestują
  w reklamę. W ciągu roku tylko producenci piwa wydają na reklamy kilkaset milionów złotych. Te ogromne środki przeznacza się na tworzenie fałszywego obrazu alkoholu, jako niezbędnego i niezwykle atrakcyjnego elementu ludzkiego życia.
  Obecnie reklama alkoholu to nie tylko telewizja, prasa czy radio. Pojawiają się coraz to nowe formy przyzwyczajania ludzi do picia. Marki alkoholowe sponsorują wydarzenia sportowe i artystyczne. Celują przede wszystkim tam, gdzie koncentruje się uwaga i emocje młodych ludzi. Łączą alkohol z radością, wolnym czasem, letnim wypoczynkiem, ale też silnymi emocjonalnie chwilami, jak wspólny mecz na stadionie czy uczestnictwo w dużym festiwalu muzycznym. Coraz większym polem działania producentów są też media społecznościowe. W filmikach i zdjęciach tworzonych przez tzw. influencerów często pojawiają się jawne lub zakamuflowane formy promowania alkoholu. Reklama w internecie i na platformach cyfrowych jest szczególnie niebezpieczna. Opiera się bowiem na precyzyjnej analizie danych o użytkownikach, dzięki czemu można wyświetlać im takie formy promocji, które mają największą szansę wpłynąć na ich zachowania.
  Groźnym trendem w marketingu jest promowanie napojów bezalkoholowych. Napoje te mają tych samych producentów i niemal identyczne nazwy i opakowania jak ich alkoholowe odpowiedniki. W ten sposób przyzwyczaja się, zwłaszcza młodych odbiorców, do logotypów, marek i opakowań alkoholu, rzekomo nie reklamując alkoholu. Należy pamiętać, że napój określany jako bezalkoholowy w rzeczywistości może posiadać do 0,5% alkoholu.
  Reklamy pokazują świat atrakcyjny, ale gruntownie fałszywy. Widzimy w nich młodych, przebojowych, uśmiechniętych ludzi, radośnie spędzających czas w gronie przyjaciół. Czujemy wspaniałą atmosferę przyjaźni i dobrej zabawy. Alkohol to znak ich wysokiego statusu, udanego życia, znak akceptacji przez przyjaciół i umiejętności doskonałego spędzania wolnego czasu. Alkohol jest w nich ważnym elementem wspaniałych przygód w górach lub na morzu. To znak siły, odwagi, wytrzymałości
  i prawdziwego męstwa.
  Kłamliwość tych wizji dostrzegamy lepiej, gdy zestawimy je z rzeczywistymi sytuacjami codziennego życia. Jakże często docierają do nas informacje o dzieciach zaniedbywanych czy nawet katowanych przez pijanych rodziców. Informacje
  o nietrzeźwych osobach, które są ofiarami lub sprawcami wielu tragicznych wypadków. Dlaczego tych obrazów nie widzimy
  w reklamach? Dlaczego mówi się o alkoholu, jako źródle radości, a nie mówi się prawdy, że to także źródło bólu i cierpienia, źródło samotności i poniżenia? Dlaczego reklamodawcy pokazują tylko rozpromienione twarze pijących, a nie pokazują zapłakanych oczu ich ofiar? Dlaczego pokazywani są aktorzy odgrywający ludzi sukcesu, a nie widać autentycznych twarzy młodych, którzy przez alkohol zmarnowali talenty i zaprzepaścili pomyślną przyszłość?
  Podobnych zestawień można przywołać bardzo wiele. Musimy przeciwko takim zakłamaniom protestować. Głośno wypowiedzieć nasz sprzeciw wobec manipulacji zwłaszcza najmłodszymi. Nie możemy pozwolić na promowanie wizji świata, w której alkohol jest jedynie pozytywnym zjawiskiem, z którym nie wiążą się żadne niebezpieczeństwa. Reklama alkoholu jest niemoralna. Występuje w niej nagminne posługiwanie się kłamstwem i ukrywanie prawdy o rzeczywistym działaniu alkoholu, a także
  o skutkach jego nadużywania.
 1. Ochrona narodu, zwłaszcza młodego pokolenia, przed szkodliwym wpływem reklamy alkoholu
  Reklama alkoholu wywiera ogromny wpływ na inicjację alkoholową młodych Polaków i systematyczne sięganie po trunki, głównie po piwo. W Europejskiej Deklaracji w Sprawie Alkoholu Światowej Organizacji Zdrowia, którą przyjęto w 1995 roku, znajduje się ważne stwierdzenie: „Wszystkie dzieci i młodzież mają prawo do wzrastania w środowisku chronionym przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu, i powinni być chronieni przed promowaniem napojów alkoholowych”.
  Ochrona młodego pokolenia przed zgubnymi skutkami reklamy alkoholu jest obowiązkiem instytucji państwowych i samorządowych. One powinny poświęcać odpowiednie zasoby finansowe i ludzkie na promocję piękna życia bez alkoholu. Odpowiedzialni za Ojczyznę muszą podjąć zdecydowane działania, szanując wolę rodaków, którzy w większości opowiadają się za całkowitym zakazem reklamy alkoholu, w tym piwa. Powtórzmy za bł. ks. Bronisławem Markiewiczem: „Zdrajcą narodu i wiary jest ten, kto dzieci i młodzież chciałby wychować ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina w ręku”. Te słowa są wciąż aktualne. Są skierowane do wszystkich bez wyjątku dorosłych, ale zwłaszcza do rodziców i wychowawców. Te słowa wskazują na wielką naszą odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia w cnocie trzeźwości. Tylko na fundamencie trzeźwości można budować silną, bogatą i wolną Ojczyznę. Aby tak było, musi zjednoczyć nas wspólna troska o trzeźwość narodu.
 1. Troska Kościoła o trzeźwość narodu
  Warto promować postawę licznych kapłanów, biskupów, przedstawicieli zgromadzeń zakonnych, a także świeckich działaczy
  i członków ruchów trzeźwościowych, dzięki którym jeszcze nie przegraliśmy tej wielkiej walki o trzeźwość narodu. Nie wolno tej ogromnej pracy lekceważyć. Nie wolno jej umniejszać. Nie wolno jej zbywać milczeniem. Trzeba o niej mówić głośno
  i zdecydowanie. Co stałoby się z Polską, gdyby nie ofiarna praca Kościoła, który od wieków zajmuje się tym zagadnieniem?Przypomnijmy, że napoje alkoholowe nie są zwykłym towarem. Naukowcy dowodzą, że każda ilość alkoholu jest niebezpieczna dla naszego organizmu. Narodowy Program Trzeźwości podkreśla, że regulacje prawne na poziomie centralnym są niezbędne dla osiągnięcia trzeźwości narodu. Konieczna jest oprócz likwidacji reklamy redukcja liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu,
  a rynek alkoholowy powinien być regulowany za pomocą cen i polityki fiskalnej. Jest to sprawa pilna i ważna, gdyż spożycie alkoholu dramatycznie rośnie. Dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku wskazują, że w populacji powyżej 15. roku życia na głowę każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu.
  Wielki apostoł trzeźwości bł. kard. Stefan Wyszyński przypominał, że „Troska o trzeźwość, to Polska racja stanu”. Prosimy rodziny, by były szkołami trzeźwości. Wspólnoty parafialne miejscami ożywionego duszpasterstwa trzeźwości. Instytucje samorządowe i państwowe miejscami autentycznej troski o dobro narodu.
 1. Cenny dar dobrowolnej abstynencji
  Tym, którzy nie rozumieją w pełni inicjatywy „abstynenckiego sierpnia”, podjętej przed laty przez pasterzy Kościoła z inicjatywy bł. Prymasa Tysiąclecia, wyjaśniamy, że trzeźwość obowiązuje dorosłych zawsze i w każdej sytuacji. W sierpniu, miesiącu ważnych rocznic patriotycznych i świąt maryjnych, zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania abstynencji od alkoholu. Podkreślamy z całą mocą, że abstynencja jest dobrowolnym darem, którego źródłem jest miłość Boga i bliźniego, a także odpowiedzialność za przyszłość polskiego narodu. Podejmijmy tę decyzję w duchu odpowiedzialności za siebie i za Polskę. Za ten niezwykle cenny dar z całego serca dziękuję.
  Pamiętajmy zawsze o nauczaniu św. Jana Pawła II, który wzywał do troski o trzeźwość narodu i jak sam podkreślał, był „szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie – zwłaszcza w miesiącu sierpniu”. Prośmy jego słowami: „Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość narodu”.

Łomża, dnia 7 czerwca 2022 r.

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *