Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym między innymi, odpowiedź na coraz częstszy zarzut, że do niedawna Kościół zabraniał indywidualnego czytania Pisma Świętego, a w wakacyjnym cyklu reportaż
  o duchowych i kulinarnych smakach Podhala.
 2. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – we wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – w środę – adoracja Najświętszego Sakramentu
  – w piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 3. W tym tygodniu ponadto w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Dominika, prezbitera. Urodził się w Hiszpanii w 1170 roku w pobożnej rodzinie. Będąc kapłanem, na swojej drodze zetknął się z heretykami. Prowadząc ewangeliczne życie, obchodząc różne miasta i wsie, słowem
  i poprawną nauką Kościoła postanowił ich nawrócić. Stylem swojego życia pociągał innych do ku Bogu. To w 1215 roku zaowocowało powstaniem Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów.
  – wtorek – święto świętej Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy. Urodziła się jako Edyta Stein w 1891 we Wrocławiu, w pobożnej żydowskiej rodzinie. Od dziecka uzdolniona osiągnęła coraz lepsze wyniki w nauce. Szukając prawdy, odrzuciła na pewnym etapie swego życia wiarę w Pana Boga. Jako ateistka zgłębiała fenomenologię, modny wówczas prąd filozofii. Jednak źródło prawdy odkryła dopiero w katolicyzmie. Przełomową lekturą okazała się dla nie autobiografia świętej Teresy Wielkiej. Po przyjęciu chrztu św., idąc w jej ślady, wstąpiła do Karmelu i poświęciła swoje życie  zgłębianiu tajemnicy Chrystusowego krzyża. Otrzymała w nim udział, ginąc – jako Żydówka – w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz.
  – środa – święto świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Stanowi wzór troski o ubogich i sprawy Kościoła, a ostatecznie męczennik za wyznawaną wiarę. Żył w III wieku. Choć kult sięga IV wieku, pozostawiony przez niego ponadczasowy przykład niezachwianej wierności Ewangelii nada winien pociągać naśladowców.
  – czwartek – wspomnienie świętej Klary, dziewicy. Urodziła się w 1193 lub w 1194 roku w Asyżu. Pochodziła z rycerskiego
  i zamożnego rodu, jednak pod wpływem działalności św. Franciszka pozostawiła dobra tego świata i postanowiła żyć w ubóstwie. W ten sposób dała początek nowej gałęzi zakonnej o nazwie Panien Ubogich, a popularnie zwanej klaryskami. Św. Klara swoimi modlitwami i surowymi pokutami wspierała gromadzących się wokół św. Franciszka. Miała też głęboki kult Eucharystii. Wyczerpujące posty, umartwienia i czuwania spowodowały, że zmarła 11 sierpnia 1253 roku.
  – piątek – wspomnienie świętej Joanny Franciszki de Chantal. Żyła we Francji pod koniec XVI wieku. Po tragicznej śmierci męża, zabitego przypadkowo podczas polowania, poświęciła się wychowaniu dzieci i służbie Bożej. Kidy poznała św. Franciszka Salezego, poddała się jego kierownictwu duchowemu. Razem założyli kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia NMP, w Polsce nazywany zakonem wizytek. Jest autorką wielu pism poświęconych ascezie i duchowości.
  – sobota– wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera. Poncjan został biskupem Rzymu
  w 230 roku. Jego pontyfikat przypadł na czas konfliktu w Kościele, spowodowany wyborem antypapieża Hipolita. W 234 roku, kiedy ponownie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, obaj, papież Poncjan antypapież Hipolit, wraz z innymi duchownymi zostali zesłani do kamieniołomów na Sardynię. Tam święty Poncjan abdykował, aby umożliwić wybór swojego następcy. Zmarł
  w październiku 235 roku pogodzony z Hipolitem. Poncjan wprowadził do liturgii formułę spowiedzi powszechnej, pozdrowienie: Pan z wami oraz śpiew psalmów.
 4. Za tydzień przypada druga niedziela miesiąca, w którą ofiary składane podczas każdej Mszy Świętej przeznaczone są w szczególny sposób na utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 5. W przyszłą niedzielę o godzinie 10.30 zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej.
 6. Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie za wsparcie mieszkańców ogarniętego nieustannymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo oraz uchodźców ukraińskich, które dokonało się ubiegłej niedzieli. Złożone ofiary to 490 złotych.
 7. Dziękuję za piękne świadectwo swojej wiary wszystkim Panom, którzy wczoraj uczestniczyli w męskim różańcu.
 8. 16 sierpnia z koszalińskiej katedry wyruszy XXII Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia do sanktuarium w Myśliborzu. Pielgrzymi wyruszą po Mszy Świętej o godzinie 7.00. Do Myśliborza dotrą 24 sierpnia, by dzień później uczestniczyć w uroczystościach urodzin świętej Faustyny.
 9. Jeszcze przez trzy niedziele będzie odprawiana Msza Święta o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września nastąpi zmiana sparowania Eucharystii – w niedzielę będzie to o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00, a w dni powszednie o godzinie 18.00 z wyjątkiem soboty, bowiem w tym dniu Eucharystia sprawowana jest o godzinie 11.30 w hospicyjnej kaplicy pod wezwaniem świętego Jana Pawła II.
 10. Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Poseł na Sejm RP zaprasza serdecznie do udziału
  w obchodach Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia (poniedziałek). Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Mariackim o 09:30. (szczegóły na plakacie). WAŻNE: w tym roku oprócz głównych uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się mini wystawa pojazdów militarnych (od 09:30 do 13:00).
 11. Liturgia słowa Bożego i liturgia eucharystyczna ukazuje nam, w jaki sposób w człowieku kształtuje się postawa wiary. Aby zasiąść do Bożego stołu, musimy przyjąć postawę słuchania i akceptacji.

                                                                                   ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  07  SIERPNIA  2022  ROKU  .

 

KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

Już dziś pragnę Was z serca zaprosić na nasze wspólne spotkanie rodzin, na Górę Chełmską w Koszalinie. Jest to szczególna okazja, ponieważ w tym roku przeżywamy jubileusz 50-lecia naszej diecezji. W zachęcie do modlitwy za rodziny proponowanej przez Papieża Franciszka słyszymy wezwanie do tego, aby świat, który po sobie zostawimy, był światem z rodzinami. Papież wzywa nas do szczególnej dbałości o rodziny, ponieważ one są prawdziwymi szkołami jutra, są przestrzenią wolności, są ośrodkami człowieczeństwa. W tym papieskim wezwaniu widać bardzo konkretnie, że o rodzinę trzeba się troszczyć. Właśnie dlatego, co roku spotykamy się u Matki Bożej na Górze Chełmskiej, aby każdy z nas mógł poczuć się wspierany przez wspólnotę braci i sióstr oraz doświadczyć piękna miłości rodzinnej.      Zapraszam wszystkie małżeństwa i rodziny, a także osoby samotne, na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W dniu 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy tam wspólnie trwać na modlitwie w intencji nas wszystkich. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 1100 modlitwą różańcową, natomiast o godz. 1200 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, którą wraz z biskupami i kapłanami ofiaruję Bogu, prosząc we wszystkich sprawach, które nosicie, Siostry i Bracia, w swoich sercach. Po Eucharystii czeka nas wspólne świętowanie – piknik rodzinny. Na trud pielgrzymowania i na radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *