Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE   NA  XXV  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ .

 1. Dzisiaj w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym, któremu patronuje Matka Boża Bolesna w Skrzatuszu przeżywany jest odpust diecezjalny. Centralnym i najważniejszym punktem tego dnia jest Najświętsza Ofiara.
 2. Dzisiaj oprócz naszej prasy katolickiej – tygodnika „Gościa Niedzielnego” – jest możliwość nabycia na 2023 rok kalendarza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Koszt kalendarza to 10 złotych i jest to „cegiełka” na wsparcie naszego sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu.
 3. Mszą świętą o godzinie 11.00 rozpocznie się dzisiaj spotkanie duszpasterskie z rodzicami i dziećmi komunijnymi, a o godzinie 17.00 z rodzicami i młodzieżą klas ósmych i straszą, która pragnie przygotować się do sakramentu bierzmowania.
 4. Zapraszam do uczestnictwa w liturgii Eucharystii również w dni powszednie, która odprawiana jest codziennie o godzinie 18.00.
 5. W świętej liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Januarego, biskupa i męczennika. Z nim związany jest cud, na który czekają zwłaszcza mieszkańcy Neapolu, gdzie znajdują się jego relikwie. Polega on na rozpuszczeniu się przechowywanej w ampułkach zakrzepłej krwi świętego. January żył na przełomie III i Iv wieku i był biskupem Benewentu. Został aresztowany, gdy chciał
  w więzieniu odwiedzić swojego diakona, i skazany na ścięcie mieczem. Według podań, gdy ciało męczennika krwawiło po ścięciu głowy, jedna z chrześcijańskich kobiet miała zebrać do flakonika jego krew. O jego relikwiach tak pisał  boloński kardynał Lambertinii, przyszły papież Benedykt XIV: „Istnieje w Neapolu krew, która nie może doczekać się zmartwychwstania”.
  – wtorek – wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i towarzyszy. Listę stu trzech świętych męczenników koreańskich, w większości świeckich, którzy zginęli w latach 1838-1867, otwiera Andrzej Kim Taegon. Jego ojciec bł. Ignacy Kim, również oddał życie za wiarę. Andrzej przyjął chrzest, mając 15 lat. Zaraz potem wyruszył do oddalonego o dwa tysiące kilometrów seminarium w Kakao, w Chinach. Po studiach wrócił do ojczyzny.
  W Szanghaju przyjął święcenia kapłańskie. Organizował przerzut misjonarzy chrześcijańskich do Korei. Wkrótce po święceniach został aresztowany i po torturach ścięty niedaleko Seulu.
  – środa – święto świętego Mateusza, apostoła i ewangelisty. Wcześniej Lewi, syn Alfeusza, pochodził z Kafarnaum. Gdy Pan Jezus powołał go do grona apostołów, pełnił urząd celnika. Kiedy usłyszał wezwanie: Pójdź za Mną, zostawił swoje dotychczasowe życie i poszedł za Mistrzem. Napisana przez niego Ewangelia, adresowana do chrześcijan nawróconych
  z judaizmu, najpełniej ukazuje związek Starego i Nowego Przymierza. Według Tradycji głosił Ewangelię na Wschodzie. Poniósł śmierć męczeńską, ścięty mieczem w Etiopii albo Persji.
  – czwartek – wspomnienie błogosławionej Bernardyny Marii Jabłońskiej, zakonnicy. Duchowa córka św. Brata Alberta i współzałożycielka zgromadzenia sióstr albertynek. Życie konsekrowane rozpoczęła wbrew woli ojca i ks. proboszcza. Dzięki wsparciu brata Alberta i rozważaniu męki Pańskiej pokonała skrupuły i wątpliwości. W służbie ubogim i w adoracji Najświętszego Sakramentu znajdowała siły i mądrości. Siostrom ciągle powtarzała: „czyńcie dobrze wszystkim”.
  – piątek – wspomnienie świętego Pio z Pietrelciny, prezbitera. Włoski kapucyn, mistyk, stygmatyk, żyjący w latach 1887 – 1968. Jego duchowy profil określa posłuszeństwo Kościołowi, oddany surowej pokucie, gorliwy w modlitwie, wrażliwy na potrzeby chorych, pełne oddanie posłudze jednania ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty. Dzięki swej duchowej postawie stał się narzędziem w rękach Chrystusa, który wielu pobudził do nawrócenia i gorliwego praktykowania chrześcijańskiej wiary.
 6. W czwartek Eucharystią sprawowaną o godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie synodalne, na które serdecznie zapraszamy tych, którym bliskie są sprawy parafii, diecezji i Kościoła na świecie.
 7. W przyszłą niedzielę będzie możliwość złożenia ofiary do skarbony na wsparcie rodzin zamieszkałych w objętym walkami wojennymi w syryjskim Aleppo oraz uchodźców ukraińskich.
 8. Za tydzień rozpoczynają się w naszym mieście XI Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Kościół w drodze”. O godzinie 17.00 w kościele Narodzenia NMP koncert „Laudate omnes gentes” chóru kameralnego Exordium pod dyrekcją Karola Wojtowicza z okazji 50-lecia diecezji koszlińsko-kołobrzeskiej.
 9. Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich tylko żyć powinienem” – mówił święty Stanisław Kostka. Bądźmy Bogu wierni
  w małych rzeczach, a dostąpimy łaski największej, czyli chwały zbawionych w niebie.     

 ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  18  WRZEŚNIA  2022  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *