Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

 1. Dzisiejszą niedzielą w całym Kościele katolickim na świecie rozpoczyna się TYDZIEŃ MISYJNY, którego mottem przewodnim są słowa: „BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI”. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy świeckich i zakonnych. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby; dzisiaj ofiary składane na tacę na wszystkich Mszach Świętych przeznaczone są w całości na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. Dobiega końca maryjny miesiąc październik. Zapraszamy jeszcze dzisiaj na nabożeństwo różańcowe, które zostanie odprawione o godzinie 16.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 18.00.
 3. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego warto zwrócić uwagę m. in. na tekst o posłudze penitencjarzy.
 4. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Jana Wojciecha Balickiego, prezbitera. Jako grekokatolik wychowany
  w obrządku łacińskim w nim także przyjął święcenia kapłańskie. Oddał się studiom i wykładaniu teologii w rzeszowskim seminarium. Gorliwie służył w konfesjonale i sprawował Eucharystię, pełnił dzieła miłosierdzia. Umarł w Przemyślu w 1948 roku. Jest wzorem kapłana czerpiącego całą swoją moc z Eucharystii.
  – środa – wspomnienie błogosławionej Celiny Borzęckiej, zakonnicy. Była żoną, matką, wdową, emigrantką, zakonnicą, założycielką Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Jej życie przypadło na przełom XIX i XX wieku, w dużej części na okres rozbiorów Polski. Na wszystkich etapach usilnie i rzetelnie starała się rozpoznawać i wypełniać wolę Bożą.
  – piątek – święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W ewangeliach nie znajdujemy o nich wielu wzmianek. Wymienieni są w „katalogu” dwunastu jako krewni Pana Jezusa. Szymonowi dodany jest przydomek „Gorliwy”, a Juda wspominany jest w czasie Ostatniej Wieczerzy, gdy podczas tzw. mowy pożegnalnej zadaje Jezusowi pytanie. Więcej informacji
  o ich życiu i działalności znajdujemy w Tradycji Kościoła, która mówi, że mieli oni razem głosić ewangelię i razem ponieść śmierć męczeńską. Judzie przypisywane jest autorstwo jednego z Listów w Nowym Testamencie oraz skuteczne wstawiennictwo
  w bardzo trudnych sprawach, które zwykło określać się beznadziejnymi.
 5. W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu. Przesuniemy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu. Tak więc będzie to najdłuższa noc w roku.
 6. Za tydzień, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca ofiarami składanymi do puszki będziemy mogli wesprzeć syryjskie rodziny zamieszkałe w Aleppo, jak i uchodźców ukraińskich.
 7. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu w naszej świątyni Najświętsza Ofiara będzie sprawowana tylko
  o godzinie 9.00 i 11.00. W tym dniu na naszym szczecineckim cmentarzu nie będzie celebrowana Eucharystia.
 8. Za dziewięć dni, 1 listopada, podobnie jak w latach ubiegłych, na wszystkich cmentarzach naszego powiatu odbywać się będzie kwesta na rzecz naszego Hospicjum. Hospicjum jest przeznaczone dla osób w terminalnych stanach chorobowych. Pobyt dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia jest bezpłatny. Jednak środki z NFZ nie pokrywają całkowicie kosztów działalności Hospicjum. Dlatego w tym dniu wesprzyjmy tę działalność darem serca i ofiarą, bowiem: „Hospicjum to też życie”.
 9. Na parapetach wyłożone są kartki wspominkowe, na których można wypisać naszych bliskich zmarłych, których będziemy wspominać we wspólnej modlitwie w miesiącu listopadzie. Wypominki można składać bezpośrednio w kancelarii parafialnej lub zakrystii. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, zwracam się z prośbą, aby na kartkach wypisać ulicę, na której mieszkają składający kartki z poleconymi, gdyż modlitwy będą za zmarłych: poniedziałki – Jesionowa, Orzechowa i Kasztanowa wtorki – Brzozowa i Dębowa; środy – ulica Miodowa, Fabryczna, Boczna, Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów ; czwartki – Pilska, Łukasiewicza, Sosnowa, Wierzbowa, Leśna i Czarnobór ; piątki – Klonowa i Bukowa ; soboty – Eucharystia o godzinie 11.30 za powołanych do Domu Ojca, który jest w niebie z naszego hospicjum.
 10. Pragnę podziękować wszystkim, którzy w ubiegłą niedzielę wsparli Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, troszczącą się o ubogą a zdolną młodzież. Ofiary wyniosły 395 złotych.
 11. Wielu misjonarzy odnosiło wielkie sukcesy, nawracając na prawdziwą wiarę rzesze ludzi. Jednak nadal, pomimo rozwoju środków transportu oraz komunikacyjnych, wielu nie miało okazji poznać Zbawiciela, który oddał za nich życie. Wspierajmy więc dzieło misyjne Kościoła przez wsparcie materialne, a przede wszystkim przez modlitwę.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  23 PAŹDZIERNIKA  2022  ROKU

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *