Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXXIII  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. Dzisiaj cały Kościół katolicki na świecie przeżywa już XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a szczególnie w tym roku SOLIDARNI Z UKRAINĄ.
  Ponadto warto wiedzieć, że:
  – w 62 krajach łamana jest wolność religijna,
  – w 26 krajach chrześcijanie doświadczają krwawych prześladowań (to 51 % ludności świata),
  – 40,3 miliona ludzi rocznie staje się ofiarami handlu ludźmi
  – więcej na www. wp.org.
 2. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” ostatnia już płyta z cyklu Biblia Audio, a na niej księgi Nowego Testamentu: Apokalipsa świętego Jana oraz Listy Apostolskie.
 3. Jutro w kościele Ducha Świętego po Mszy Świętej o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie autorskie z księdzem doktorem Markiem Żejmo, filozofem, wykładowcą akademickim, publicystą, autorem książki pod tytułem: „Między Piłatem a Piłatem”.
 4. W tym tygodniu odbędą się spotkania duszpasterskie:
  – wtorek o godzinie 16.30 z uczniami klas szóstych i siódmych
  – piątek o godzinie 19.00 klasy ósme i starsi, którzy pragną przystąpić do sakramentu bierzmowania.
 5. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przeżywać będziemy :
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionej Marii Luizy Merkert, dziewicy. Urodziła się w 1817 roku i żyła w Nysie. Doświadczona śmiercią rodziców, a także dość ubogim życiem, złożyła śluby bezwzględnego niesienia pomocy potrzebującym
  i chorym. Z czasem założyła Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety. Utworzyła wiele domów zakonnych i szpitali. Zmarła w 1872 roku w opinii świętości. Swoim życiem naśladowała Chrystusa, który rozdał się cały dla potrzebujących.
  – wtorek – wspomnienie świętego Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła. „Mało wiedzy oddala od Boga, wiele do Boga przybliża” – to jego motto życiowe. Żył w XIII wieku. Działał na terenie dzisiejszych Niemiec, Francji i Włoch. W swoim nauczaniu umiał dobrze godzić rozum i wiarę. Był mistrzem świętego Tomasza z Akwinu.
  – środa – wspomnienie świętej Gertrudy, dziewicy. Urodziła się w Turyngii w 1256 roku. Osiągnęła głębokie zjednoczenie
  z Bogiem przez studium nauk humanistycznych i filozofii oraz przez oddanie modlitwie i kontemplacji.
  – czwartek – wspomnienie świętej Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy. Urodziła się w 1207 roku i była córką króla Węgier.
  W wieku 14 lat została żoną Ludwika IV, władcy Turyngii. Urodziła trójkę dzieci, szybko została wdową. Po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, podejmowała surową pokutę i uczynki miłosierdzia. W wieku 21 lat przyjęła habit tercjarski Św. Franciszka i wyrzekła się dóbr świata. W ostatnich latach życia oddała się pracy na rzecz chorych i ubogich. Zmarła w 1231 roku mając zaledwie 24 lata.
  – piątek – wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówney, dziewicy i męczennicy. Oddała swoje życie w obronie cnoty czystości na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku. Przyszła na świat we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem, jako czwarte dziecko z jedenaściorga dzieci ubogich rodziców. Wzrastała w atmosferze żywej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie i częstym przystępowaniu do sakramentów świętych. Stała się apostołką wiary. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, chętnie odwiedzała chorych  i starszych, ofiarując im pomoc. Zginęła, mając zaledwie 17 lat. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc, propagującego wśród młodzieży idee zachowania czystości do czasu zawarcia małżeństwa.
  – sobota – wspomnienie błogosławionej Salomei, zakonnicy. Urodziła się na początku XIII wieku jako córka księcia Leszka Białego z dynastii Piastów i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Salomea, będąc książęcym dzieckiem, nie uniknęła włączenia swej osoby w sprawy politycznej. W młodym wieku została wydana za mąż za księcia węgierskiego Kolomana. Książę jednak uszanował złożony w dzieciństwie przez Salomeę ślub dziewictwa. Po śmierci męża niedoszła królowa Węgier wróciła do Polski
  i poświęciła się życiu zakonnemu. Została pierwszą polską klaryską. Przeniknięta duchem Ewangelii szukała ciszy i samotności, modląc się za Ojczyznę i swoją wspólnotę. Zmarła 17 listopada 1268 roku, a w 1673 roku została ogłoszona błogosławioną.
 1. Zapraszam do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartek od godziny 17.30.
 2. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w którą obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA. Po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego.
 3. Natomiast już za dwa tygodnie, 27 listopada, rozpocznie się czas ADWENTU, czas oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa.
 4. Nie zatwardzajmy serc naszych, gdy słyszymy krzyk biednych” – prosił nas święty Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski. Ubodzy i prześladowani za wiarę są wyrzutem dla naszych sumień. Otoczmy ich dzisiaj naszą szczególną modlitwą.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 13 LISTOPADA 2022 ROKU.

MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie
Twej miłości,
pozwoliłeś swemu Kościołowi
uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna,
wzmocnij nasze Siostry i Braci,
którzy z powodu swej wiary
są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,
aby w każdym ucisku
pokładali w Tobie całą swą ufność,
a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa
w ofierze Chrystusa
i obdarz pewnością, że ich imiona
są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa,
która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża
a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *