Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  VII  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. KU TRZEŹWOŚCI Z KOŚCIOŁEM – pod takim hasłem rozpoczynamy w całym Kościele katolickim w naszej ojczyźnie 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 2. Zachęcam do nabycia i lektury naszego GOŚCIA NIEDZIELNEGO, w którym dzisiaj, między innymi, wprowadzenie
  w zaczynający się w najbliższą środę Wielki Post. Warto przeczytać m.in. o tym skąd się wziął i jaką treść kryje w sobie zwyczaj posypywania głowy popiołem oraz jak poszczono w czasach Jezusa.
 3. W tym tygodniu rozpoczynamy święty czas WIELKIEGO POSTU. Pierwszym dniem tego okresu jest ŚRODA POPIELCOWA ,
  w którą Msze Święte zostaną odprawione o godzinie 9.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty
  i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znowu obróci się w proch. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie
  i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 4. Pamiętajmy, że w POPIELEC obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożycia jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych też zachęcamy do włączenia się w ten wielki akt pokuty, na miarę ich możliwości.
 5. Podobnie jak w latach ubiegłych w środę będzie można wziąć z naszej świątyni puszkę na jałmużnę wielkopostną, tak by ofiary Wielkiego Postu stały się osobistym wsparciem jeszcze bardziej potrzebujących.
 6. Już od najbliższego piątku, i przez wszystkie piątki Wielkiego Postu, od godziny 17.30 rozważać będziemy wraz z Jezusem Chrystusem i Jego Matką wydarzenia jakie miały miejsce na DRODZE KRZYŻOWEJ. Natomiast w niedzielę o godzinie 16.15 będą odprawiane nabożeństwa GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym o męce, cierpieniu i śmierci naszego Zbawiciela. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci.
 7. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca, po Mszach Świętych składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni będziemy mogli wesprzeć rodziny w cięgle ogarniętym wojną i ponadto trzęsieniem ziemi mieszkańców syryjskiego Aleppo, i uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy.
 8. Pragnę podziękować za wielką ofiarność ubiegłej niedzieli i okazane samarytańskie serce na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji
  i Syrii. Do skarbony złożono aż 1137 złotych, a na konto Caritas Polska zostało przekazane 1637 złotych.
 9. Do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1,5 % naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy o przekazanie 1,5 % należnego podatku na hospicjum stacjonarne przy naszej świątyni.
 10. Trwanie w przykazaniu miłości Boga i bliźniego to wyzwanie dla wszystkich uczniów Chrystusa. Jeżeli będziemy się mocno trzymać Jego nauki, nie zabraknie nam miłości do ludzi i Bożej mądrości.

 ks.. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  19  LUTEGO  2023  ROKU.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *