Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA I NIEDZIELĘ WIELKIEGO  POSTU  .

 1. Na obecnie przeżywany czas warto przypomnieć słowa świętego Jana Pawła II, oto one : „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Zwracam się do wszystkich wiernych, by czas przygotowania do świąt wielkanocnych poświęcili modlitwie o pokój i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących”.
  Starajmy się, by duchowe owoce, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujemy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.
 2. Dzisiaj, w ostatnią niedzielę miesiąca, mamy okazję wesprzeć ofiary wojny i trzęsienia ziemi w syryjskim Aleppo oraz uchodźców ukraińskich przebywających wśród nas, jak i tych broniących swojego kraju. Ofiarę można złożyć do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni.
 3. Okres Wielkiego Postu winien być czasem wsparcia jeszcze bardziej potrzebujących. Dlatego na parapetach przy stopniu komunijnym znajdują się puszki na jałmużnę wielkopostną, które możemy zabrać do domu i przynieść je – jak w poprzednich latach – w Wielką Sobotę.
 4. Po Mszy Świętej jest możliwość nabycia i lektury Gościa Niedzielnego, w którym pierwszy odcinek cyklu rekolekcyjnego, poświęconego uczynkom miłosierdzia względem duszy – o upomnieniu grzeszących – oraz OR do rozważań Drogi Krzyżowej inspirowanych tym uczynkiem.
 5. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek o godzinie 17.30
  z Chrystusem i Jego Matką Bolesną przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedzielę o godzinie 16.15 rozpamiętujemy Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali. Nie żałujmy czasu i odwagi, by pokazać, że mocno trwamy przy Krzyżu Chrystusowym – znaku zbawienia. Tę najbliższą Drogę Krzyżową poprowadzą dzieci komunijne.
 6. Zapraszam do również do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – czwartek – adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu.
 7. We wtorek o godzinie 16.30 spotkanie z dziećmi komunijnymi, a w piątek o godzinie 19.00 spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
 8. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej wspólnoty parafialnej, a dla powołanych o wytrwałość w kroczeniu za Chrystusem.
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 9. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 10. W sobotę przeżywać będziemy święto świętego Kazimierza, królewicza. Był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w Krakowie w 1456 roku. „Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu” – napisał jego nauczyciel Jan Długosz. Królewicz bardzo angażował się w pomoc królowi i życie polityczne. Obowiązki państwowe nie przeszkadzały jemu w prowadzeniu bogatego życia duchowego. Czcił Najświętszy Sakrament i Matkę Bożą. Prawdopodobnie złożył Panu Bogu ślub czystości. Zmarł 4 marca 1484 roku. Jego relikwie spoczywają w Wilnie.
 11. W sobotę o godzinie 11.00 rozpocznie Ingres czyli liturgiczne wprowadzenie Biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry. Zachęcamy do licznego udziału, a natomiast ci, którzy nie mogą się udać, mogą śledzić uroczystość transmitowane przez Telewizję Trwam oraz Dobre Media.
 12. W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego wyruszy kolejny „Męski Różaniec”, który przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy się wspólną Eucharystią w kościele Ducha Świętego.
 13. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 14. Do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1,5 % naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy o przekazanie 1,5 % należnego podatku na powstałe hospicjum stacjonarne przy naszej świątyni.
 15. Jak nieposłuszeństwo Adama sprowadziło grzech na człowieka, tak posłuszeństwo Chrystusa przyniosło nam łaskę. Owocnie przeżyty Wielki Post to ponowne otwarcie naszego życia na przemieniającą łaskę Pana.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

     SZCZECINEK  ,  DNIA  26 LUTEGO 2023  ROKU  .

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

       W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

✠ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *