Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA IV NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU.

 1. Dzisiejsza, już czwarta, niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją „letare”, czyli niedzielą radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 2. Zapraszamy jeszcze dzisiaj na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o Męce Pańskiej o godzinie 16.15, a w piątek o godzinie 17.30 rozważamy wydarzenia na Drodze Krzyżowej.
  Jeszcze raz pragniemy podziękować  Paniom, które w miniony piątek prowadziły i uczestniczyły w Drodze Krzyżowej. Najbliższą przygotuje nasz  Chór Parafialny.
 3. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym najważniejszym tematem jest reakcja na niesprawiedliwe i krzywdzące oskarżenia pod adresem św. Jana Pawła II.
 4. Niedziela Wielkiego Postu znosi wszelkie uroczystości. Dlatego jutro przeżywać będziemy uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca NMP. Pochodził on z królewskiego rodu Dawida i był cieślą. Wspominamy go jako Oblubieńca Maryi oraz przybranego ojca Pana Jezusa. Ewangelia nazywa go mężem sprawiedliwym, co świadczy o jego nieprzeciętnych cnotach. Postrzega się go jako wzór bezgranicznego zawierzenia Panu Bogu, czystości, pokory, pracowitości i skromności. Od wieków pod jego opiekę wierni chętni się uciekają. Jemu zawierzają się narody i zakony.
 5. We wtorek, 21 marca, przypadać będzie dwudziesta czwarta rocznica powołania naszej parafii. Bowiem w dniu 21 marca 1999 roku obecny arcybiskup senior wrocławski a wówczas nasz ksiądz biskup ordynariusz Marian Gołębiewski powołał do życia parafię pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu. Podstawowym zadaniem nakreślonym w dekrecie erekcyjnym było wybudowanie kościoła i plebanii. Za wielkie dzieło budowy i tego co je otacza, które udało się – dzięki Bożej Opatrzności
  i wspaniałych ludzi – dokonać wspólnie dziękować będziemy podczas Eucharystii o godzinie 18.00.
 6. W piątek, 31 marca, ulicami naszego miasta przejdzie Droga Krzyżowa. Będzie to okazja do wspólnego rozważania męki Pana Jezusa i do publicznego wyznania naszej wiary. Rozpoczęcie w parafii Miłosierdzia Bożego o godzinie 19.30, a zakończenie około 21.30. Przejdziemy ulicami: Polną, Mierosławskiego, Kościuszki, Jana Pawła II, Bohaterów Warszawy, Placem Wolności, Zamkową i Ordona.
 7. W sobotę przeżywać będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która przypomina nam o tym, że dzięki fiat Maryi Syn Boży przyjął ludzkie ciało. Maryja, za sprawą Ducha Świętego, została Matką Wcielonego Słowa. Pan Bóg posyła swego Syna, aby odkupił upadłą ludzkość. Jest to dzień wdzięczności i szacunku każdego poczętego życia, a które jest zagrożone w łonach matek.
  Najświętsza Ofiara w tym dniu zostanie odprawiona w kościele o godzinie 11.00.
 8. Ponadto w liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie wspomnienie świętego Tyberiusza z Mongrovejo, biskupa. Żył w XVI wieku. Odbył gruntowne studia prawnicze na uniwersytetach w Salamance, Valladolid i Coimbrze. Król Hiszpanii Filip II mianował go – mimo że był osobą świecką – sędzią trybunału Świętej Inkwizycji w Granadzie. Później z rąk króla otrzymał godność arcybiskupa Limy. Po otrzymaniu święceń kapłańskich wyjechał na misji do Peru. Odbył wiele podróży ewangelizacyjnych po swojej diecezji, w czasie których ochrzcił ponad pół miliona Indian. Troszczył się o dyscyplinę i rozwój intelektualny kleru. Zakładał szkoły i domy pomocy dla tubylczej ludności. W Limie założył pierwsze seminarium duchowne. Zmarł wyczerpany pracą misyjną w 1606 roku.
 9. W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy o godzinę do przodu. Tak więc będzie to najkrótsza noc w ciągu roku.
 10. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca, po Mszach Świętych składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni będziemy mogli wesprzeć rodziny w cięgle ogarniętym wojną i ponadto trzęsieniem ziemi mieszkańców syryjskiego Aleppo i uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy.
 11. Bóg wlewa słodycz w nasze serca i nas pociesza. W niedzielę radości oddalmy od siebie to, co nas od Boga oddziela, a przyjmijmy światło, które nas łączy, a którym jest Jezus Chrystus.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 19 MARCA 2023 ROKU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *