Ogøoszenia duszpasterskie

Ogøoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  NIEDZIELĘ  PALMOWĄ  .

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas w WIELKI TYDZIEŃ. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak: że stoimy w tym tłumie, który dzisiaj woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie krzyczał: „Na krzyż z Nim”. Na progu Wielkiego Tygodnia prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, by przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, którą ofiaruje nam Chrystus Zmartwychwstały.
 2. Ostatnie już w tym roku nabożeństwo wielkopostne Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o Męce Pańskiej zostanie odprawione dzisiaj o godzinie 16.15.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury Gościa Niedzielnego, w którym warto przeczytać m.in. o Triduum Paschalnym, aby jak najlepiej przygotować się do świętowania tajemnic naszego zbawienie, oraz o tym, jak wybór Jana Pawła II zmienił układ sił na świecie
  i dał nadzieję milionom chrześcijan żyjących w krajach komunistycznych.
 4. Dzisiaj, w 18-tą rocznicę powołania do wieczności Świętego Jana Pawła II, spotkajmy się o godz. 20.00 w naszym kościele na wspólnych wspomnieniach i modlitwie w obronie godności papieża – Polaka.
  W programie tego wieczoru zaplanowane są utwory muzyczne, film dotyczący życia Jana Pawła II oraz część modlitewna. Na zakończenie, o 21.37 złóżmy znicze pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II.
  (Szczegółowy program tego wieczoru zamieszczony jest w gablocie i stronie internetowej).
 5. Jutro na godzinę 16.00 zapraszam Panów z pomocą w ustawieniu dekoracji świątecznej: Ciemnicy i Grobu Pańskiego i założeniu nowych wolier w „Zwierzyńcu”, natomiast w środę na 19.00 zapraszam Panie do posprzątania kościoła na czas świąt.
 6. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pojednania i Pokuty – Spowiedzi Świętej jest do środy włącznie, szczególnie we wtorek, bowiem od godziny 16.30 przybędą jeszcze dwaj kapłani. Wykorzystajmy tę okazję, tak by czas świąteczny był czasem, w którym zwycięża Chrystus Zmartwychwstały, a nie trwanie w grzechu.
 7. We wtorek po Eucharystii i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic różańca świętego.
 8. Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 imienia Księdza Stanisława Staszica w Szczecinku w ramach projektu „Akademia Lidera – INNYM SIEBIE DAJ W WIELKANOC” – podjęli kolejny już raz akcje charytatywną na rzecz naszego hospicjum. Inicjatywa ma na celu uświadomienie lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży szkolnej potrzeby pomagania i dzielenia się z bliźnimi.
  W ramach projektu zorganizowane będą wielkanocne warsztaty cukiernictwa oraz kwesta na ulicach Szczecinka, podczas której za datki na rzecz hospicjum rozdawane będą wielkanocne „babeczki”, wcześniej upieczone przez uczniów szkoły.
  Kwesta zaplanowana jest na środę i czwartek .
 9. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek miesiąca:
  – czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych.
  – piątek – od godziny 8.00 odwiedziny chorych z Komunią świętą.
 10. Na parapetach przy stopniu komunijnym są jeszcze paschaliki, które niech zapłoną na świątecznym stole. Można je również wykorzystać w Wielką Sobotę podczas liturgii – odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Koszt paschalika to 10 złotych.
 11. Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie wszystkim Panom, którzy wczoraj dali wspaniałe świadectwo wiary uczestnicząc
  w męskim różańcu.
 12. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za złożone ofiary w ubiegłą niedzielę na rzecz wsparcia mieszkańców syryjskiego Aleppo oraz uchodźców ukraińskich. Ofiary wyniosły 839 złotych.
 13. Przed nami Wielki Tydzień, wielki wydarzeniami, w których dokonało się nasze Zbawienie. Przeżyjmy je jak najpełniej i najgłębiej duchowo.

O B C H O D Y       T R I D U U M       P A S C H A L N E G O

     WIELKI  CZWARTEK   –  w Katedrze Koszalińskiej księża biskupi z kapłanami  z naszej diecezji uczestniczyć będą we Mszy Świętej Krzyżma o godzinie 9.00, w czasie której zostaną odnowione przyrzeczenia kapłańskie i zostaną poświęcone oleje do sakramentów świętych: Chrztu, Bierzmowania, Namaszczenia Chorych i Kapłaństwa.

O godzinie 18.00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Po Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu  do Ciemnicy
i adoracja Pana Jezusa do godziny 21.00.

WIELKI  PIĄTEK   –   W tym dniu obowiązuje nas wszystkich post ścisły, ilościowy i jakościowy, to znaczy, trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.. Obowiązuje nas wszystkich powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych.

W ciągu dnia nie będzie prowadzona adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy, a kto będzie chciał przybyć na osobistą modlitwę ma taką możliwość, bowiem świątynia nasza otwarta jest od wczesnego poranka do późnego wieczora.

W godzinę śmierci naszego Zbawiciela, czyli o godzinie 15.00, zapraszamy na wspólną modlitwę na Koronce do Miłosierdzia Bożego.

Dzień Wielkiego Piątku to dzień wyciszenia. W tym dniu milkną we wszystkich świątyniach dzwony kościelne, od wieczoru Wielkiego Czwartku do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, a w świątyniach sprawowane są nabożeństwa Męki Pańskiej: liturgię słowa Bożego, adorację Krzyża świętego, obrzęd Komunii świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego – rozpoczniemy o godzinie 18.00.

Adoracja Chrystusa Pana w Grobie Pańskim będzie trwała do godziny 21.00.

WIELKA  SOBOTA   –   adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim będzie tylko w czasie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Poświęcenie pokarmów nastąpi o godzinie 11.00, 11.30  i  12.00, a w Czarnoborze przy Krzyżu o godzinie 12.30.. Wraz z pokarmami do poświęcenia przynieśmy puszki z jałmużną postną, którą wzięliśmy do naszych domów na początku Wielkiego Postu.

Msza Święta Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszej Eucharystii w ciągu całego roku, rozpocznie się o godzinie 20.00 od poświęcenia ognia i liturgii światła, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i po raz pierwszy po okresie Wielkiego Postu wyśpiewaniem Panu Bogu i całemu światu radosnego ALLELUJA.

NIEDZIELA  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO –  niech rozpocznie się  w naszych domach wspólnym świątecznym śniadaniem w rodzinnym gronie, gdzie złożymy sobie nawzajem życzenia, dzieląc się poświęconym jajkiem, symbolem nowego życia i poświęconym pokarmem.
Niechaj później zjednoczy nas Zmartwychwstały Pan wokół ołtarza na Mszy Świętej.

W pierwszy dzień świąt Eucharystie o godzinie 11.00 i 17.00. Nie będzie Ofiary Pańskiej sprawowanej o godzinie 9.00.

W drugi  dzień świąt Msze Święte zostaną odprawione jak w każdą niedzielę.

  Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  02  KWIETNIA  2023  ROKU  .

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *