Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  III  NIEDZIELĘ  WIELKANOCNĄ  .

 1. Dzisiaj już Trzecia  Niedziela  Wielkiej  Nocy. Nadal wypełnia nas radość płynąca z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki niej stajemy się wolni od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najpełniej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii.
 2. WIERZĘ W KOŚCIÓŁ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO !„ – pod takim hasłem rozpoczyna się dzisiaj w Kościele katolickim w naszej Ojczyźnie XV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Szczególnie w tym tygodniu starajmy się w naszych domach sięgnąć po Pismo Święte, bowiem czytając Słowo Boże najpiękniej do każdego z nas przemawia sam Pan Bóg.
 3. Niedziela Biblijna jest równocześnie Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Po powrocie do domu otwórzmy rodzinne Pismo święte i przeczytajmy w najgłębszym skupieniu i powadze jego fragment. Niech on posłuży jako przedmiot medytacji
  w codziennej modlitwie i w rachunku sumienia – przez cały rok. Zaznaczmy go sobie. Niech będzie dla nas światłem i mocą na drodze naszego osobistego i narodowego życia przez wszystkie dni aż do następnej Niedzieli Biblijnej.
 4. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym szczególnie polecamy tekst przygotowany na Niedzielę Biblijną. Kilka osób, znanych z mediów, dzieli się z nami świadectwem obecności słowa Bożego i jego przemieniającej mocy w ich życiu.
 5. Jutro przeżywać będziemy uroczystość świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Przybył na nasze ziemie z Czech i próbował rzucać ziarno słowa Bożego, co spotkało się z wielkim oporem, a nawet z nienawiścią. Wojciech został zamordowany podczas wyprawy misyjnej w Prusach. W ten sposób sam stał się ziarnem, które obumarło na naszych ziemiach, by wydać plon stokrotny. Tym plonem jest chrześcijaństwo w naszej ojczyźnie.
 6. Ponadto w liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – wtorek – święto świętego Marka , ewangelisty. Według tradycji towarzyszył Pawłowi w podróży misyjnej. Był potem uczniem Piotra apostoła i napisał najstarszą Ewangelię dla chrześcijan w Rzymie, by dać im katechezę o Jezusie Chrystusie. Marek ukazuje nam Jezusa jako Syna Bożego, który swoimi czynami i swoim nauczaniem niszczy potęgę złego ducha.
  – środa – wspomnienie świętego Jerzego, męczennika. Choć urodził się w III wieku, jego kult trwa nadal. Już w starożytności jego imieniem nazywano rzymską prowincję, czyli Gruzję – Goergię. Jako legionista i uczyń Chrystusa Jerzy stanął w obronie chrześcijan prześladowanych za Dioklecjana. W konsekwencji torturowano go i ścięto mieczem. Niektóre źródła podają, że męczono go przez 7 lat. Choć nie możemy tego zweryfikować, to wiemy, że w starożytności, kiedy wielu chrześcijan ginęło za wiarę, właśnie jego nazywano mianem Wielkiego Męczennika.
  – piątek – wspomnienie świętego Piotra Chanela, prezbitera i męczennika. Urodzony we Francji w 1803 roku. Od dziecka chciał być misjonarzem. Pochodził z bardzo ubogiej rodziny, ale dzięki pomocy miejscowego proboszcza ukończył seminarium
  i w 1827 roku przyjął święcenia kapłańskie. Realizując swoje powołanie, wstąpił do nowo utworzonego zgromadzenia marystów, które zajmował się misjami. W 1836 roku stanął na czele misjonarzy, która wyruszyła ewangelizować Oceanię. Osiadł na wyspie Futuna i tam prowadził działalność misyjną. Początkowo przychylny władca zmienił do niego stosunek. Zginął śmiercią męczeńską w 1841 roku. Kiedy o jego tragicznej śmierci dowiedzieli się mieszkańcy wyspy, wszyscy w ciągu kilku miesięcy przyjęli chrzest.
  – sobota – święto świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Jako skromna tercjanka dominikańska mocno angażowała się nie tylko w spawy wewnątrzkościelne, ale także w sprawy społeczno-polityczne. Dzięki jej nawoływaniom papież podjął decyzję o powrocie z Awinionu do Rzymu, co zakończyło czas tak zwanej niewoli awiniońskiej. Mimo że nie miała wykształcenia, Kościół czci ją jako doktora, gdyż Pan nie objawił jej swych spraw mędrcom tego świata, lecz pokornym i prostym.
 7. Koło teatralne Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku przy ulicy Klasztornej 16 serdecznie zaprasza wszystkich miłośników twórczości Adama Mickiewicza, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji, na przedstawienie „Dziady” część 2 – 25 kwietnia o godzinie 16.00 do kina „Wolność”/ Wstęp wolny, wejściówki można odebrać w kasie kina. Nie może nas ominąć to kulturalne wydarzenie, dlatego serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia.
 8. Za tydzień, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, ofiarami składanymi do skarbony będziemy mogli wesprzeć syryjskie rodziny zamieszkałe w Aleppo, jak i uchodźców ukraińskich.
 9. Jeszcze do najbliższej niedzieli będzie taki układ Najświętszej Ofiary w naszym kościele jaki jest obecnie. Od 1 maja Msze święte będą odprawiane w niedzielę i święta o godzinie 9.00, 11.00 i 19.00, a w dni powszednie o godzinie 19.00. Taki układ Eucharystii będzie od maja do końca sierpnia.
 10. Wczoraj na naszym cmentarzu zakończyła ziemską pielgrzymkę świętej pamięci Krystyna Gabryś, która mieszkała przy ulicy Orzechowej. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa
  w pokoju wieczny. Amen.
 11. Pokrzepieni słowem Bożym i Najświętszym Sakramentem powinniśmy z radością i pałającym sercem wyjść z tej świątyni i mówić tym, których spotykamy o wielkich rzeczach, których dokonał Jezus Chrystus. Sięgajmy w tym tygodniu po Pismo Święte. Niech stanie się naszą codzienną lekturą.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  23 KWIETNIA 2023  ROKU.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *