Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  NA VI  NIEDZIELĘ  WIELKANOCNĄ.

 1. Dziś kolejna, szósta niedziela Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Możemy ten Wielkanocny Sakrament przyjąć i pozwolić, by przemieniał nas wewnętrznie, czynił coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by już tu, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość Nieba.
 2. Zapraszam do uczestnictwa w NABOŻEŃSTWCH MAJOWYCH KU CZCI NMP, które dzisiaj zostanie odprawione o godzinie 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 3. Zapraszam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym znajdziemy, między innymi, o tym, że Kościół marzeń już istnieje, o pokucie, która decyduje o losach świata, i o przesłani św. Stanisława dla współczesnych Polaków.
 4. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionej Zofii Maciejowskiej Czeskiej, zakonnicy. Urodziła się w 1584 roku. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego. Po sześciu latach małżeństwa owdowiała. Dalsze życie poświęciła pełnieniu dzieł miłosierdzia. Szczególną opiętą otaczał osierocone oraz pochodzące z ubogich rodzin dziewczęta. W 1621 roku w Krakowie,
  w posiadanej przez siebie kamienicy, założyła tzw. Dom Panieński. Była to pierwsza tego typu szkoła żeńska w Polsce, mająca własny program i wykładowców. Chcąc zapewnić trwałość swemu dziełu, założyła Zgromadzenie Zakonne Sióstr Ofiarowania NMP, zwane prezentkami. Zmarła w 1650 roku. Pochowano ją w kościele mariackim w Krakowie.
  – wtorek – święto świętego Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski. To jezuita urodzony na ziemi sanockiej pod konie XVI wieku. Apostołował wśród zaniedbanych duchowo mieszkańców Polesia, a jego gorliwa działalność, oprócz posługi sakramentalnej, polegała także na wędrownym głoszeniu Ewangelii także wśród prawosławnych. Mimo porywczego charakteru, dzięki ciężkiej pracy nad sobą, oddał życie za wiarę w opinii świętości. Poddany bestialskim katuszom do końca świadczył
  o swojej przynależności do Chrystusa.
 5. – czwartek – wspomnienie świętego Jana I, papieża i męczennika. Żył na przełomie V i VI wieku. Był człowiekiem schorowanym i w podeszłym wieku, gdy w 523 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej. Wprowadził do kalendarza aleksandryjski system obliczania daty Wielkanocy autorstwa Dionizego Małego. Za jego czasów rozpoczęto praktykę liczenia lat od narodzin Jezusa Chrystusa, nazywając ją erę chrześcijańską. Przymuszony przez króla Teodoryka odbył podróż do Konstantynopola, aby prosić cesarza Justyna I o złagodzenie dekretu przeciw arianom. Misja zakończyła się połowicznym sukcesem, co król Teodoryk potraktował jako zdradę. Nakazał uwięzić Jana w rzymskim więzieniu, w którym papież zmarł śmiercią głodową w 526 roku. By ukryć fakt zbrodni, król zgodził się na uroczysty pogrzeb z udziałem licznego duchowieństwa i wiernych.
  – piątek – wspomnienie błogosławionej Elżbiety Róży Marii Czackiej, zakonnicy. Miała powody do narzekania, użalania się nad sobą, utyskiwania na los i pogrążania się w otchłani rozpaczy. A jednak jawi się jako osoba zanurzona w modlitwie, pełna troski o innych i trudząca się dla ich dobra. Utrata wzroku w młodym wieku, jak później sama napisze, stała się drogą jej powołania i uświęcenia, gdyż pozwoliła stworzyć piękne dzieło, w którym niewidomi mogą stać się użyteczni dla społeczeństwa. Dzięki temu dziełu możemy zrozumieć, że żadne kalectwo nie wyklucza, wręcz przeciwnie- może stać się drogą do spotkania Pana Boga i wcielania ideałów Ewangelii w życie.
  – sobota – wspomnienie świętego Bernardyna ze Sjeny, prezbitera. Urodził się w 1380 roku. Wcześnie został osierocony,
  a jego wychowaniem wykształceniem zajął się stryj. W 1402 roku rozdał swój majątek i wstąpił do zakonu franciszkanów. Studiował Pismo święte i pisma Ojców Kościoła oraz dzieła teologiczne. W 1417 roku został mianowany kaznodzieją na całą Italię. Przeszedł cały kraj, nawołując do pokuty i moralności katolickiej oraz traktaty o Matce Bożej. Przeprowadził głęboką reformę zakonu franciszkańskiego, dając początek gałęzi Zakonu Braci Mniejszych Regularnej Obserwancji, nazywanych obserwantami. W 1439 roku wziął udział w soborze we Florencji. Zmarł w 1444 roku.
 1. Od piątku rozpoczniemy NOWENNĘ DO DUCHA ŚWIĘTEGO, poprzez którą będziemy przygotowywać się do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą obchodzić będziemy za dwa tygodnie.
 2. Natomiast za tydzień, w siódmą niedzielę Wielkiej Nocy, przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PANA JEZUSA.
 3. W sobotę przypadać będą 103 urodziny Karola Wojtyły – papieża świętego Jana Pawła II. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność wszystkim, którzy bezinteresownie troszczą się o wygląd kapliczek na Szlaku Testamentu Jana Pawła II.
 4. 3 czerwca odbędzie się pielgrzymka na Górę Chełmską w Koszalinie. Jest to pielgrzymka Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej, ale mogą w niej uczestniczyć wszyscy chętni. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
 5. Znakiem naszej miłości do Boga jest wypełnienie Jego przykazań. Niech błogosławieństwo Boże umacnia nas na tej drodze.

 ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  14  MAJA  2023  ROKU.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *