Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA UROCZYSTOŚĆ

WNIEBOWSTĄPIENIA  PAŃSKIEGO.

 1. Dzisiaj UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO. W Kościele jest to uroczystość obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza, wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc tej wędrówki czerpiemy od samego Chrystusa obecnego w Eucharystii,, odwagę i siły – od Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.
 2. Zapraszam jeszcze dzisiaj na godzinę 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 19.00 na nabożeństwo majowe ku czci NMP, które łączymy z Nowenną do Ducha Świętego, która ma nas przygotować na przyjście Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym polecany jest artykuł o wniebowstąpieniu Pański jako nowej formie obecności Jezusa pośród uczniów. Chrystus żyje i wciąż działa w Kościele poprzez swojego Ducha.
 4. W tym tygodniu patronować nam będą:
  – poniedziałek – wspomnienie świętej Rity z Cascii, zakonnicy. Urodziła się we Włoszech. Jej imię to zdrobnienie od imienia Margherita. Żyła w Xv wieku. Mając 12 lat, zgodnie z życzeniem rodziców, poślubiła Paola Manciniego. Był to człowiek o trudnym
  i wybuchowym charakterze. Pod wpływem Rity, która cierpliwie znosiła jego tryb bycia, jej małżonek złagodniał. Po 18 latach życia małżeńskiego zginął zamordowany przez swoich wrogów. Dwaj synowie, którzy chcieli pomścić ojca, zmarli z powodu zarazy. Po śmierci męża i synów, w wieku 36 lat, wstąpiła do zgromadzenia augustianek. Należała do grona sióstr konwersek, które wykonywały cięższe prace. Nigdy jednak nie skarżyła się na swój los. Jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych.
  – środa – wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Tytuł ten znany był już w starożytności. W pismach św. Efrema z IV wieku czytamy, że Matka Boża wspomaga każdego grzesznika pragnącego nawrócenia. Maryja jak czuła matka pragnie nas wspierać, bo z woli Chrystusa widzi w nas swoje dzieci. Skoro jesteśmy uczniami Jej Syna, szukając u niej pomocy, równie chętnie powinniśmy wypełniać przykazania Boże i naśladować w życiu cnoty Maryi.
  – czwartek – wspomnienie św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła. Należy do najbardziej znanych angielskich świętych. Żył na przełomie VII i VIII wieku. W wieku 7 lat został oddany benedyktynom na wychowanie. Po dwóch latach został przeniesiony do klasztoru św. Pawła w Jarrow, w którym spędził resztę swojego życia. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie. Całe jego klasztorne życie wypełnione było modlitwą i studiowaniem. Znał dobrze język hebrajski, łaciński i grecki. Był jednym z większych egzegetów swoich czasów. Zajmował się także chrystologią, mariologią i soteriologią. Miał opinię człowieka pobożnego i mądrego. Wiele osób szukało u niego rady i wsparcia.
  – piątek – wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera. Był o pogodnym usposobieniu. Przyjaźnił się ze świętymi: Ignacy, Franciszkiem Salezym, Karolem Boromeuszem. Wyświęcony na kapłana w 36 roku życia gorliwie oddał się służbie, poświęcając wiernym wiele uwagi, zwłaszcza w sakramencie pokuty i kierownictwie duchowym. To na tej płaszczyźnie dostrzegał, jak bardzo ludziom potrzebna jest formacja duchowa we wspólnocie. Zainicjował wiele wydarzeń religijnych, które niejednokrotnie gromadziły także ówczesną elitę intelektualną Rzymu.
  – sobota – wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa. W 596 roku papież Grzegorz Wielki wysłał do Anglii wyprawę misyjną. Stanął na jej czele, który do tej pory był przeorem w benedyktyńskim klasztorze na Monte Celio w Rzymie. Po drodze we Francji otrzymał sakrę biskupią. Został życzliwie przyjęty przez króla Kentu Etelberta i jego żonę Bertę, która była chrześcijanką. Praca misjonarzy okazała się na tyle skuteczna, że w 601 roku papież wysłał kolejną grupę misjonarzy, a Augustyn został arcybiskupem Canterbury. Nowy metropolita ustanowił biskupstwa w Londynie i Yorku. Zmarł w 605 lub 606 roku.
 1. W czwartek o godzinie 20.00 spotkanie z młodzieżą, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania, a w niedzielę po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 19.00 spotkanie z tą młodzieżą i ich rodzicami.
 2. W piątek przypadać będzie jeden z najpiękniejszych dni w ciągu roku, bowiem obchodzić będziemy DZIEŃ MATKI. Pamiętajmy
  o tym największym i najwierniejszym spośród ludzi przyjacielu każdego z nas, wypraszając Boże błogosławieństwo dla żyjących, a dla powołanych do Domu Ojca, który jest w Niebie o życie wieczne.
 3. Za tydzień po Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 zapraszam dzieci klasy czwartej i ich rodziców w sprawie rocznicy Pierwszej Komunii świętej.
 4. W przyszłą niedzielę przypada UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu Spowiedź i Komunię Świętą.
  W tym dniu parafia prowadzona przez Ojców Redemptorystów przeżywa odpust parafialny.
 5. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca, po Mszach Świętych składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni będziemy mogli wesprzeć rodziny w cięgle ogarniętym wojną i ponadto trzęsieniem ziemi mieszkańców syryjskiego Aleppo, i uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy.  Jednocześnie pragniemy podziękować za ofiary złożone dwa tygodnie temu
  w ramach akcji „Pola Nadziei”. Wówczas nasze siostry albertynki zebrały 1025 złotych.
 6. W sobotę w naszym sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu pod hasłem Święty Pokój odbędzie się IX Diecezjalny Dzień Dziecka. Zachęcamy dzieci i ich rodziców do udania się na to spotkanie.
 7. 3 czerwca odbędzie się pielgrzymka na Górę Chełmską w Koszalinie. Jest to pielgrzymka Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej, ale mogą w niej uczestniczyć wszyscy chętni. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
 8. Dla chrześcijanina ufającego Bogu nie ma pożegnań na zawsze i nie ma śmierci. Jest tylko miłość Boga, z której wszystko i do której wszystko zmierza. Niech ta świadomość napełnia nas otuchą.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  21 MAJA  2023  ROKU  .

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *