Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ ZESŁANIA  DUCHA  ŚWIĘTEGO 

 1. Dzisiejszą uroczystością, nazywaną w Polsce, ZIELONYMI ŚWIĄTKAMI, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się, aby: „Duch Święty dał głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził do całej prawdy”. On umacnia to co słabe; prostuje to, co błędne; rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Otwórzmy się na Jego działanie                          i pamiętajmy, że każda Ofiara Pańska jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni możemy złożyć ofiarę na wsparcie osób dotkniętych tragedią działań wojennych i trzęsienia ziemi w syryjskim Aleppo oraz uchodźców wojennych przybyłych z Ukrainy.
 3. Zapraszam jeszcze dzisiaj do uczestnictwa w nabożeństwie majowym ku czci NMP, które zakończymy w środę. Natomiast od czwartku rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo dzisiaj zostanie odprawione o godzinie 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 4. Jeszcze dzisiaj po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie z rodzicami i dziećmi klas czwartych w sprawie rocznicy Komunii świętej. Natomiast o godzinie 19.00 Mszą Świętą rozpocznie się spotkanie z rodzicami i młodzieżą, która 16 czerwca ma przystąpić do sakramentu bierzmowania.
 5. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, artykuł o ustanowionym dziś sanktuarium na Bachledówce – związanym z bł. kard. Wyszyńskim oraz odpowiedź na pytanie o znaczenie sformułowania
  z Koronki do Miłosierdzia Bożego o ofiarowaniu Bogu Ciała i Krwi, Duszy i Bóstwa Jezusa Chrystusa.
 6. Jutro przypada drugi dzień Zielonych Świątek, w którym oddajemy cześć NMP, Matce Kościoła. Maryja, która towarzyszyła swemu Synowi podczas Jego ziemskiego życia, od samego początku była także przy rodzącym się Kościele. Była obecna pod krzyżem Chrystusa i była w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy. Jest obecna w Kościele przez cały czas, aż do dzisiaj. Dlatego została nazwana Matką Kościoła. Święto to ustanowił papież Paweł VI, odpowiadając na inicjatywę polskich biskupów.
 7. Ponadto w liturgii Kościoła świętego przypadać będziemy :
  – wtorek – wspomnienie świętego Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika. Urodzony w Skoczowie, zmarły w Ołomuńcu łączy dzisiaj katolików w Polsce i Czechach. Żył w XVI i XVII wieku, w czasach wielu niepokojów, także na tle religijnym. Jako proboszcz w Holeszowie koło Ołomuńca gorliwie sprowadzał do Kościoła tych, którzy zmieniali swoje wyznanie. Szybko stał się obiektem niechęci i agresji. Po aresztowaniu zmuszono go torturami do złamania tajemnicy spowiedzi i ujawnienie wyznań wielkorządcy Moraw. Choć pojmany i maltretowany, Jan pozostał wewnętrznie wolny, niczego nie ujawniając.
  – środa – święto Nawiedzenia NMP. Jest to spotkanie Maryi z Elżbietą. Obie są w stanie błogosławionym. W nich spotykają się również Jan Chrzciciel i Jezus-Mesjasz.. Radość tego spotkania wylewa się z serca Elżbiety, która pod wpływem natchnienia Ducha Św. mówi, że Maryja jest błogosławiona między niewiastami.
  – czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Każdy z nas ma udział w Jego kapłaństwie. Kapłani w kapłaństwie hierarchicznym – służebnym wobec wspólnoty Kościoła, a każdy wierzący w kapłaństwie powszechnym przez chrzest święty.
  – sobota – wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i towarzyszy. To święci patronowie pochodzący z Afryki,
  z Ugandy, którzy pod koniec XIX wieku ponieśli śmierć męczeńską w czasie krwawych prześladowań chrześcijan. W miejscu ich męczeńskiej śmierci wznosi się obecnie narodowe sanktuarium.
 8. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej wspólnoty parafialnej, a dla powołanych o wytrwałośćw kroczeniu za Chrystusem.
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 9. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 10. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 11. W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego wyruszy kolejny „Męski Różaniec”, który przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy wspólną Eucharystią.
 12. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ, największej prawdy naszej wiary, że jest jeden Bóg w Trzech Osobach : Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
 13. Natomiast za dziesięć dni przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ – BOŻE CIAŁO (08 czerwca). W tym dniu zostanie odprawiona tylko jedna Eucharystia o godzinie 10.00, która niech zgromadzi i zjednoczy całą parafię. Po Mszy Świętej wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. W tym roku ołtarze staną przy ulicy Bukowej (na wysokości Acaru), ulicy Fabrycznej (przy Betoniarni) , ulicy Miodowej 5A i ulicy Szarych Szeregów 68, gdzie będzie zakończenie uroczystości.
 14. Księża neoprezbiterzy (ks. Ksawery, ks. Maksymilian, ks. Marek i ks. Michał), którzy niedawno przyjęli sakrament święceń
  w prezbitera, odprawią Mszę świętą prymicyjną w poniedziałek, 5 czerwca o godzinie 18.00 w kościele Miłosierdzia Bożego
  w Szczecinku. Serdecznie zapraszamy do udziału.
 15. Trzeciego dnia po męce i śmierci Pana Jezusa cała ziemia została opromieniona blaskiem Jego zmartwychwstania. Pięćdziesiąt dni po tych wydarzeniach cały Kościół otrzymuje dar Ducha Świętego, w którym wszyscy jesteśmy ochrzczeni, uzdolnieni do życia w wierze, ale i do odważnego głoszenia tych zbawczych prawd całym naszym życiem. Podejmijmy tę ważną odpowiedzialność.
  ks.Marek Kowalewski, proboszcz

 

SZCZECINEK  , DNIA 28 MAJA 2023 ROKU  .

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *