Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA X NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .
- Dzisiaj nasz chór zaprasza na PIKNIK PARAFIALNY w godzinach 12.00-17.00. W programie zaplanowany jest nie tylko wspólny posiłek, ale także występ Kapeli Podwórkowej (12.30-13.30), koncert organowy(14.30-15.00) zakończony Koronką do Miłosierdzia Bożego(15.00) oraz film o naszym patronie o św. Franciszku z Asyżu(16.00-17.00). Zebrane podczas pikniku środki będą przeznaczone na działalność chóru. Obecność chóru będzie na wszystkich Mszach świętych. Wszyscy, którzy zaśpiewają lub zagrają przynajmniej jeden utwór na instrumencie otrzymają bezpłatny posiłek.
- Trwa miesiąc czerwiec, miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Z codziennie odprawianą Ofiarą Pańską łączymy nabożeństwo czerwcowe, podczas którego przy wystawionym Najświętszym Sakramencie śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Uczęszczajmy na to nabożeństwo, aby wynagrodzić Panu Bogu za nasze grzechy i nieprawości, i prosić o nawrócenie siebie i innych. Może to nabożeństwo scementuje nasze rodziny, tak często zapracowane, zabiegane i zatroskane o godną codzienność? Dzisiaj nabożeństwo o godzinie 18.15, a w tygodniu bezpośrednio po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 19.00.
- Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym miedzy innymi, polecamy tekst o świętych szczególnie związanych z Chrystusem Eucharystycznym.
- W czwartek zakończymy Oktawę Uroczystości Bożego Ciała. W czasie Mszy Świętej zostaną poświęcone wianki, pierwociny tegorocznych płodów ziemi.
- W piątek celebrować będziemy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z rangi uroczystości nie obowiązuje nas post piątkowy.
- W piątek podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 16.30, której będzie przewodniczył ordynariusza naszej diecezji, ksiądz biskup Zbigniew Zieliński, zostanie udzielony sakrament bierzmowania młodzieży naszej parafii, jak i młodzieży parafii w Jeleninie.
- Ponadto w tym tygodniu w liturgii Kościoła świętego przypadać będzie :
– poniedziałek – wspomnienie błogosławionych męczenników II wojny światowej. W dniu 13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II beatyfikował w Warszawie 108 osób. W ich gronie są świeccy, osoby duchowne i zakonne. Niektórzy z nich nigdy się nie spotkali ani nie poznali w ciągu ziemskiego życia. Połączyła ich jednak męczeńska śmierć poniesiona z rąk Niemców podczas II wojny światowej. Połączyła ich także wiara w Jezusa Chrystusa i heroizm jej wyznawania. Wielu z nich mogło przecież ocalić swoje życie , idąc na drobne ustępstwa czy współpracę z okupantem. Ich postawa była jednak bezkompromisowa i klarowna
– wtorek – wspomnienie świętego Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła. Właściwie to Ferdynand Bulonne, urodził się w Lizbonie w 1195 roku. Pochodził z bogatej rodziny. Przed 20 rokiem życia wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1219 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Rok później opuścił swój zakon i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Posiadał niezwykły dar przemawiania. Jego kazania gromadziły rzesze ludzi. Głosząc słowo Boże, przewędrował Afrykę, Francję i Włochy. Spotkał się ze św. Franciszkiem. Pracował także dla papieża Grzegorza IX oraz nauczał na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie. Zmarł, mając 36 lat w klasztorze św. Marii w Padwie.
– środa – wspomnienie błogosławionego Michała Kozala, biskupa i męczennika. Jego dewiza życiowa brzmiała: „Zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie”. Urodził się w 1893 roku w rodzinie chłopskiej w Nowym Folwarku pod Krotoszynem.
W seminarium w Gnieźnie pełnił posługę ojca duchownego oraz rektora. Przed wybuchem II wojny światowej został biskupem pomocniczym we Włocławku. Odznaczał się gorliwością kapłańską, wiele godzin spędzał w konfesjonale. Był wyrozumiały, uczynny i miłosierny wobec wiernych. Jego nieustraszona, pełna poświęcenia postawa w czasie wojny stała się wzorem dla duchowieństwa oraz świeckich. Zginął w 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau uśmiercony zastrzykiem fenolu.
– czwartek – wspomnienie błogosławionej Jolanty, zakonnicy. Jej życie przypadało na wiek XIII, ale pamięć o niej trwa nadal. Przybyła do Polski z woli swojego ojca króla węgierskiego Beli IV, który chciał ją wydać za mąż za jednego z Piastów. Okazał się nim książę kaliski Bolesław, który dzięki jej dobremu wpływowi na swoje rządy, życie dworskie oraz osobistą postawę zyskał przydomek Pobożny. Po śmierci męża wstąpiła do klarysek w Starym Sączu, potem przeniosła się do Gniezna, gdzie ostatnie lata życia poświęciła Bogu. Zmarła 17 czerwca 1298 roku. Jej cztery najbliższe krewne także dostąpiły chwały ołtarzy.
– sobota – wspomnienie Niepokalanego Serca NMP. Dla całego Kościoła ustanowił je papież Pius XII w czasie II wojny światowej w 1944 roku. Wpatrując się w Maryję, w Jej życie, uczmy się otwartości na słowo Boże i owocność współpracy z łaską Bożą
- Jeszcze raz pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości Bożego Ciała. Dzieciom, które sypały kwiaty, służbie liturgicznej ołtarza, niosącym poduszki, sztandary i feretrony, budującym przepiękne ołtarze, ale przede wszystkim za wspaniałe świadectwo wiary.
- Przyszły rok to czas jubileuszu. Bowiem przeżywać będziemy XXV rocznicę powołania parafii Świętego Franciszka z Asyżu, która przypadać będzie 21 marca. Wypadałoby odnowić wnętrze naszego domu Bożego. Widzimy ile jest pęknięć, jakie już brudne są ściany. Nikt nie chciałby mieszkać w takim domu. Dlatego może nastąpi – chociaż trudny jest czas – nasza wspólna mobilizacja. Jeżeli nie całego kościoła, to chociaż jego część, na przykład prezbiterium. Oferta od firmy, która zaoferowała się odnowy całej świątyni, z zakupem materiału i robocizną, to 60 tysięcy złotych.
- Parafia w Parsęcku serdecznie zaprasza na warsztaty pisania ikon. Propozycja skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby spotkać Boga w modlitwie i pisaniu ikon Matki Bożej. Warsztaty obejmują sześć dni, od 24 do 29 lipca br. i będą
w Parsęcku. Obowiązują zapisy, bowiem jest ograniczona liczba miejsc. Szczegóły na plakacie w gablocie. - „Idźcie i głoście” – takie zadanie otrzymuje uczeń Jezusa Chrystusa. Bardzo podobne słowa usłyszymy za moment podczas błogosławieństwa kończącego naszą niedzielną liturgię. Idźmy więc i głośmy Dobrą Nowinę Jezusa Chrystusa w naszych miejscach pracy, w naszej codzienności. Bądźmy apostołami, których Pan posyła.
Ks. Marek Kowalewski, proboszcz
SZCZECINEK , DNIA 11 CZERWCA 2023 ROKU .