Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA XII  NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ  .

 1. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. Tam na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Weźmy sobie do serca, że w świątyni obowiązuje strój godny, a nie swobodny.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej mamy możliwość złożenia do skarbony ofiary na wsparcie rodzin dotkniętych działaniami wojennymi
  w Syrii i na Bliskim Wschodzie oraz pomoc uchodźcom ukraińskim.
 3. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Niech to ewangeliczne błogosławieństwo z Kazania na Górze, towarzyszy nam na ostatnie nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które zostaną  odprawione dzisiaj o godzinie 18.15, a od poniedziałku do piątku włącznie po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 4. Dzisiaj jest możliwość nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, przeczytamy o tym, że w dniu ojca na ogół pamiętamy o mężczyznach, którzy nas wychowali, ale rzadko myślimy o Ojcu, który nas stworzył i nas, i ich.
 5. W czwartek przeżywać będziemy uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego papieża i apostoła narodów, jak zwykło się o nich mówić. Piotr był skromnym rybakiem z Galilei, Paweł natomiast prześladowcą pierwszej wspólnoty Kościoła. Pan Bóg powołał obu i wyznaczył im nowe zadania: głosić Ewangelię, dobrą nowinę o zbawieniu całemu światu.
 6. Ponadto w tym tygodniu patronować nam będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera. Urodził się w 1845 roku. Od dzieciństwa chorował na nieuleczalną wówczas gruźlicę. Podjął studia prawnicze na uniwersytecie we Lwowie, ale je przerwał, by wstąpić do seminarium lwowskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1871 roku. Od początku pracy kapłańskiej wydawał wiele dzieł katechetyczno- religijnych, w tym katechizm dla dzieci. W 1877 roku rozpoczął pracę duszpasterską we Lwowie. Był inicjatorem wielu dzieł chrześcijańskiego miłosierdzia. Do ich prowadzenia, powołał w 1884 roku Zgromadzenie Sióstr św. Józefa. Zmarł w opinii świętości w 1920 roku. Pozostał w pamięci jako lwowski „apostoł Bożego miłosierdzia”, zwany „Ojcem ubogich” i „Księdzem dziadów”.
  – wtorek – wspomnienie świętego Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła. Urodził się w Aleksandrii między rokiem 370 a 380. W młodym wieku opuścił rodzinne miasto i zamieszkał na pustyni. Wezwany przez wuja Teofila, który był biskupem Aleksandrii, wrócił do domu. Przyjął święcenia diakonatu i wraz z nim uczestniczył w synodzie w Konstantynopolu
  w 403 roku. W 412 roku Cyryl został patriarchą Aleksandrii. Wypowiedział naukę Nesteriuszowi, patriarsze Konstantynopola, który w Chrystusie Panu widział dwie odrębne osoby, a Matce Najświętszej odmawiał przywileju boskiego macierzyństwa. Synod
  w Rzymie w 430 roku potępił naukę Nesteriusza. Aby definitywnie zakończyć ten spór, zwołano sobór w Efezie w 431 roku. Tam jeszcze raz potępiono błędne nauczanie i proklamowano tytuł Theotokos –Bogarodzica, Święty Cyryl zmarł w 444 roku.
  – środa – wspomnienie świętego Ireneusza, biskupa i męczennika. Był uczniem Polikarpa, a ten uczniem Jana apostoła. Został biskupem Lyonu. To jemu zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej oraz opracowania pocztu papieży. Poniósł śmierć męczeńską w 202 roku.
  – piątek – wspomnienie pierwszych męczenników Kościoła rzymskiego. Pierwsi chrześcijanie poczytywali sobie za chwałę śmierć męczeńską, ponieważ łączyła ich w pełni z Jedynym Mistrzem. To wspomnienie jest upamiętnieniem śmierci tych, którzy dali świadectwo wierze w Rzymie w czasie prześladowania rozpętanego przez cesarza Nerona (64 r.). Chrześcijanie ze swoim systemem wartości, który zakładał niesienie pomocy każdemu, miłość nieprzyjaciół i nieoddawanie czci boskiej ludziom (cesarzowi), nie mieścili się w pogańskim świecie. Ale to świat pogański zginął, a wierni Chrystusowi osiągnęli życie wieczne.
  – sobota – wspomnienie świętego Ottona, biskupa. Urodził się około 1060 roku. Gdy został biskupem Bambergu przyjechał do Polski na zaproszenie Bolesława Krzywoustego, aby ewangelizować tereny zdobyte przez polskiego władcę. Wyprawa misyjna rozpoczęła się w 1124 roku od Gniezna, a potem przeniosła się na Pomorze. Tutaj głosił kazania, chrzcił mieszkańców i budował kościoły. W czasie swojej pierwszej ośmiomiesięcznej wyprawy ochrzcił 22 tysiące Pomorzan. Niewątpliwie położył znaczące fundamenty pod chrześcijaństwo w naszej diecezji. Zmarł w Bambergu w 1139 roku, a 50 lat później został kanonizowany.
 7. W tym tygodniu przypadać będzie pierwsza sobota miesiąca – dzień oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 8. Okazja z posługi sakramentu pokuty i pojednania – Spowiedzi świętej w naszej świątyni jest w każdy dzień powszedni na kwadrans przed Eucharystią.
 9. W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego wyruszy kolejny „Męski Różaniec”, który przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy się wspólną Eucharystią.
 10. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 11. Pragnę wyrazić już wielką wdzięczność, tym którzy już włączyli się odpowiedzialnie za odnowę wnętrza naszej świątyni składając ofiarę, bądź wpłacając na konto parafialne. Prace rozpoczną się najpóźniej 15 lipca. Na dzisiaj już jest złożony i czeka materiał na całe prezbiterium, którzy zakupiły dwie rodziny naszej parafii.
 12. W tej Mszy Świętej rozpoznaliśmy Mesjasza Bożego przychodzącego do nas w słowie Bożym i Komunii Świętej. Zechciejmy cały tydzień przeżyć razem z Nim i prośmy o błogosławieństwo na dźwiganie codziennych krzyży i cierpień.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  25 CZERWCA 2023  ROKU  .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *