Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XIII  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. Czas wakacji niech sprzyja pogłębianiu naszych relacji z Panem Bogiem, umacnianiu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego spotkania z Panem Jezusem, wybierając plażę czy spacer ? Niewiele jest miejsc, gdzie nie ma świątyni !
 2. Starajmy się znaleźć czas na spotkanie z Panem Bogiem w Eucharystii, również w ciągu tygodnia. Ofiara Pańska w naszym parafialnym Wieczerniku sprawowana jest o godzinie 19.00, oprócz soboty. We wtorek w Nowennie polecamy się Matce Bożej Nieustającej Pomocy; w czwartek od godziny 18.30 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu ; a w piątek wspólna modlitwa w intencji pokoju na świecie na Koronce do Miłosierdzia Bożego.
 3. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym m.in., przeczytamy o wymarzonych parafiach proboszczów i o licznych formach pomocy Kościoła matkom w potrzebie.
 4. We wtorek po Eucharystii i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 5. W tym tygodniu kalendarz liturgiczny wyznacza nam:
  – poniedziałek – święto świętego Tomasza, apostoła. Odpowiedział na zaproszenie Jezusa, aby pójść za Nim. Pytał Go o drogę prowadzącą do życia wiecznego. Po zmartwychwstaniu Jezusa trudno było mu uwierzyć w świadectwo apostołów, że On żyje. Jednak bezpośrednie spotkanie ze Zmartwychwstałym wszystko zmieniło. Według Tradycji zaniósł Dobrą Nowinę mieszkańcom terenów obecnego Iranu oraz Indii, gdzie miał ponieść śmierć męczeńską w miejscowości Calamina około roku 67.
  – wtorek – wspomnienie świętej Elżbiety Portugalskiej. Urodziła się w 2171 roku w Saragossie. Pochodziła z królewskiej rodziny. W bardzo młodym wieku wyszła za mąż za króla Portugalii, Dionizego. W 1283 roku przeniosła się na dwór królewski do Bragi. Urodziła dwoje dzieci, córkę i syna Alfonsa, który stał się następcą portugalskiego tronu. Jej mąż prowadził rozwiązłe życie, ona zaś oddawała się modlitwie, pracom charytatywnym i wychowaniu dzieci, także tych z nieprawego łoża. Gdy dochodziło do konfliktów między ojcem a synem, robiła wszystko, by zapobiec rozlewowi krwi. Uważano ją za „anioła pokoju”. Po śmierci męża została franciszkańską tercjarką. Dwukrotnie pielgrzymowała do Composteli. Zmarła w 1336 roku. Pochowano ją w katedrze Świętej Klary w Coimbrze.
  – środa – wspomnienie świętej Marii Goretti, dziewicy i męczennicy. Pochodziła z ubogiej wiejskiej rodziny. Po śmierci ojca to ona dodawała otuchy swojej mamie, której też potem pomagała w prowadzeniu domu i wychowywaniu młodszego rodzeństwa. Zginęła 5 lipca 1902 roku z rąk sąsiada, który nie umiał opanować pożądania, jakim wobec niej zapłonął. Przed śmiercią darowała winę swojemu zabójcy. Lekarze stwierdzili, że miała na ciele 14 kłutych ran. Bardzo szybko zaczęto ja nazywać „świętą Agnieszką XX wieku”.
  – czwartek – wspomnienie błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy. Urodziła się w 1863 roku w dobrze sytuowanej, kultywującej tradycje rodzinie. Poświęciła swoje życie propagowaniu idei misji w Afryce. Założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek świętego Piotra Klawera. Choć nigdy nie była w Afryce, nazywana jest „matką Afryki”. Zmarła w 1922 roku i pół wieku później została beatyfikowana.
  – sobota – wspomnienie świętego Jana z Dukli, prezbitera. Żył w XV wieku. Najstarsze świadectwa wspominają, iż w młodości prowadził życie pustelnicze. Potem wstąpił do zgromadzenia franciszkanów, jednak jego pragnieniem była jeszcze bliższa relacja z Panem Bogiem. Został przyjęty do bernardynów – franciszkańskiej wspólnoty o zaostrzonej regule. Wybrał to co trudniejsze, aby być bliżej Pana Boga i poświęcić się modlitwie. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja.
 6. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek miesiąca:
  – czwartek – w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej wspólnoty parafialnej, a dla powołanych o wytrwałość w kroczeniu za Chrystusem.
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii.
 7. Za tydzień przypadać będzie druga niedziela miesiąca, w którą ofiarami składanymi na tacę w czasie wszystkich Mszy Świętych wspieramy utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 8. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, którą rozpoczynamy o godzinie 10.30.
 9. Składam serdeczne „Bóg zapłać” za złożone ubiegłej niedzieli ofiary na wsparcie syryjskiej rodziny z Aleppo. Wysokość ofiar to 438 złotych.
 10. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność wszystkim Panom, którzy wczoraj dali wspaniałe świadectwo uczestnicząc w męskim różańcu.
 11. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność, tym którzy już włączyli się odpowiedzialnie za odnowę wnętrza naszej świątyni składając ofiarę, bądź wpłacając na konto parafialne. Prace rozpoczną się po 15 lipca. Na dzisiaj już jest złożony i czeka materiał na całe prezbiterium, którzy zakupiły dwie rodziny naszej parafii.
 12. Relacje z innymi wiele mówią o naszej drodze wiary. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej otrzymaliśmy pomoc, aby właściwie je kształtować.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  02  LIPCA  2023  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *