Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

 1. Dzisiejszą niedzielą w całym Kościele katolickim na świecie rozpoczyna się TYDZIEŃ MISYJNY, którego mottem przewodnim są słowa: „MISJE SERCEM KOŚCIOŁA”. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy świeckich i zakonnych. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby; dzisiaj ofiary składane na tacę na wszystkich Mszach Świętych przeznaczone są w całości na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. Dobiega końca maryjny miesiąc październik. Zapraszamy jeszcze dzisiaj na nabożeństwo różańcowe, które zostanie odprawione o godzinie 16.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 18.00.
 3. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego, w którym rozpoczyna się cykl analizujący wizję Kościoła wyłaniającą się z każdej z czterech Ewangelii. Na początek zaglądamy do Ewangelii wg św. Marka.
 4. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Józefa Bilczewskiego, biskupa. „Oddanie się całopalne na sprawę Kościoła” – te słowa stały się mottem programu duszpasterskiego jednego z najwybitniejszych biskupów przełomu XIX i XX wieku. Obejmując archidiecezję lwowską, od pierwszych dni starał się o budowę nowych kościołów, tworzył ośrodki duszpasterskie, zakładał ochronki dla dzieci i szkoły. Wskazywał na potrzebę rozwijania nabożeństwa do Najśw. Sakramentu, kultu Eucharystii i częstego przyjmowania Komunii św. Wszystkie swe siły oddawał sprawie budowania królestwa Bożego. Zmarł 20 marca 1923 roku
  z nadmiaru wytężonej pracy i ascetycznego trybu życia. Został kanonizowany 23.10.2005 roku przez Benedykta XVI.
  – wtorek – wspomnienie błogosławionego Jana Wojciecha Balickiego, prezbitera. Jako grekokatolik wychowany w obrządku łacińskim w nim także przyjął święcenia kapłańskie. Oddał się studiom i wykładaniu teologii w rzeszowskim seminarium. Gorliwie służył w konfesjonale i sprawował Eucharystię, pełnił dzieła miłosierdzia. Umarł w Przemyślu w 1948 roku. Jest wzorem kapłana czerpiącego całą swoją moc z Eucharystii.
  – czwartek – wspomnienie błogosławionej Celiny Borzęckiej, zakonnicy. Była żoną, matką, wdową, emigrantką, zakonnicą, założycielką Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Jej życie przypadło na przełom XIX i XX wieku, w dużej części na okres rozbiorów Polski. Na wszystkich etapach usilnie i rzetelnie starała się rozpoznawać i wypełniać wolę Bożą.
  – sobota – święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W ewangeliach nie znajdujemy o nich wielu wzmianek. Wymienieni są w „katalogu” dwunastu jako krewni Pana Jezusa. Szymonowi dodany jest przydomek „Gorliwy”, a Juda wspominany jest w czasie Ostatniej Wieczerzy, gdy podczas tzw. mowy pożegnalnej zadaje Jezusowi pytanie. Więcej informacji
  o ich życiu i działalności znajdujemy w Tradycji Kościoła, która mówi, że mieli oni razem głosić ewangelię i razem ponieść śmierć męczeńską. Judzie przypisywane jest autorstwo jednego z Listów w Nowym Testamencie oraz skuteczne wstawiennictwo
  w bardzo trudnych sprawach, które zwykło określać się beznadziejnymi.
 5. W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu. Przesuniemy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu. Tak więc będzie to najdłuższa noc w roku.
 6. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13) – pod takim hasłem w sobotę w kościele mariackim od godziny 19.00 rozpocznie się Wieczór uwielbienia.
 7. W naszym mieście trwają XII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Szczegóły programu zamieszczone są okolicznościowym plakacie.
 8. Za tydzień, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca ofiarami składanymi do puszki będziemy mogli wesprzeć syryjskie rodziny zamieszkałe w Aleppo, jak i uchodźców ukraińskich.
 9. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu w naszej świątyni Najświętsza Ofiara będzie sprawowana tylko
  o godzinie 9.00 i 11.00. W tym dniu na naszym szczecineckim cmentarzu nie będzie celebrowana Eucharystia.
 10. Za dziesięć dni, 1 listopada, podobnie jak w latach ubiegłych, na wszystkich cmentarzach naszego powiatu odbywać się będzie kwesta na rzecz naszego Hospicjum. Hospicjum jest przeznaczone dla osób w terminalnych stanach chorobowych. Pobyt dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia jest bezpłatny. Jednak środki z NFZ nie pokrywają całkowicie kosztów działalności Hospicjum. Dlatego w tym dniu wesprzyjmy tę działalność darem serca i ofiarą, bowiem: „Hospicjum to też życie”.
 11. Na parapetach wyłożone są kartki wspominkowe, na których można wypisać naszych bliskich zmarłych, których będziemy wspominać we wspólnej modlitwie w miesiącu listopadzie. Wypominki można składać bezpośrednio w kancelarii parafialnej lub zakrystii. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, zwracam się z prośbą, aby na kartkach wypisać ulicę, na której mieszkają składający kartki z poleconymi, gdyż modlitwy będą za zmarłych: poniedziałek – ulica Klonowa i Bukowa ; wtorek – ulica Jesionowa, Orzechowa i Kasztanowa środa – ulica Brzozowa i Dębowa; czwartek – ulica Miodowa, Fabryczna, Boczna, Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów; piątek – Pilska, Łukasiewicza, Sosnowa, Wierzbowa, Leśna i Czarnobór; sobota – Eucharystia o godzinie 11.30 za powołanych do Domu Ojca, który jest w niebie z naszego hospicjum.
 12. Pragnę podziękować wszystkim, którzy w ubiegłą niedzielę wsparli Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, troszczącą się o ubogą a zdolną młodzież. Ofiary wyniosły 463 złotych.
 13. Pamiętajmy w tym tygodniu słowa papieża Franciszka: „W każdym ochrzczonym, od pierwszego do ostatniego, działa uświęcająca moc Ducha, skłaniająca do ewangelizowania”. Idźcie i bądźcie świadkami Chrystusa.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  22 PAŹDZIERNIKA  2023  ROKU. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *