Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXXII  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  .

 1. Dzisiaj cały Kościół katolicki na świecie przeżywa już XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a szczególnie
  w tym roku SOLIDARNI Z PALESTYNĄ.
  Ponadto warto wiedzieć, że:
  – w 62 krajach łamana jest wolność religijna,
  – w 26 krajach chrześcijanie doświadczają krwawych prześladowań (to 51 % ludności świata),
  – 40,3 miliona ludzi rocznie staje się ofiarami handlu ludźmi
  – więcej na www. wp.org.
 2. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” warto dowiedzieć się, którzy święci patronują Polsce i jaki znaczenie ma modlitwa za Ojczyznę. Natomiast rozmowa z watykanistą oraz z polskimi uczestnikami Synodu o sydonalności pomogą zrozumieć znaczenie i przebieg tego ważnego dla Kościoła wydarzenia.
 3. Jutro w naszym kościele nie będzie sprawowana Najświętsza Ofiara.
 4. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przeżywać będziemy :
  – poniedziałek – wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. Żyli w X wieku. Żyli w pustelni w Międzyrzeczu, blisko ujścia Obry do Warty. Benedykt i Jan, włoscy benedyktyni, byli misjonarzami. Dołączyli do nich Polacy: Mateusz, Izaak i Krystyn. Napadnięci w środku nocy modlili się za rabusiów, gdy ci brutalnie pozbawili ich życia. W 1004 roku zostali wyniesieni na ołtarze jako wyznawcy Chrystusa.
  – wtorek – wspomnienie błogosławionej Marii Luizy Merkert, dziewicy. Urodziła się w 1817 roku i żyła w Nysie. Doświadczona śmiercią rodziców, a także dość ubogim życiem, złożyła śluby bezwzględnego niesienia pomocy potrzebującym i chorym.
  Z czasem założyła Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety. Utworzyła wiele domów zakonnych i szpitali. Zmarła w 1872 roku
  w opinii świętości. Swoim życiem naśladowała Chrystusa, który rozdał się cały dla potrzebujących.
  – środa – wspomnienie świętego Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła. „Mało wiedzy oddala od Boga, wiele do Boga przybliża” – to jego motto życiowe. Żył w XIII wieku. Działał na terenie dzisiejszych Niemiec, Francji i Włoch. W swoim nauczaniu umiał dobrze godzić rozum i wiarę. Był mistrzem świętego Tomasza z Akwinu.
  – czwartek – wspomnienie świętej Gertrudy, dziewicy. Urodziła się w Turyngii w 1256 roku. Osiągnęła głębokie zjednoczenie
  z Bogiem przez studium nauk humanistycznych i filozofii oraz przez oddanie modlitwie i kontemplacji.
  – piątek – wspomnienie świętej Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy. Urodziła się w 1207 roku i była córką króla Węgier. W wieku 14 lat została żoną Ludwika IV, władcy Turyngii. Urodziła trójkę dzieci, szybko została wdową. Po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, podejmowała surową pokutę i uczynki miłosierdzia. W wieku 21 lat przyjęła habit tercjarski Św. Franciszka
  i wyrzekła się dóbr świata. W ostatnich latach życia oddała się pracy na rzecz chorych i ubogich. Zmarła w 1231 roku mając zaledwie 24 lata.
  – sobota – wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówney, dziewicy i męczennicy. Oddała swoje życie w obronie cnoty czystości na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku. Przyszła na świat we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem, jako czwarte dziecko z jedenaściorga dzieci ubogich rodziców. Wzrastała w atmosferze żywej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie i częstym przystępowaniu do sakramentów świętych. Stała się apostołką wiary. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, chętnie odwiedzała chorych  i starszych, ofiarując im pomoc. Zginęła, mając zaledwie 17 lat. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc, propagującego wśród młodzieży idee zachowania czystości do czasu zawarcia małżeństwa.
 5. Zapraszam do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartek od godziny 17.30.
 6. Za tydzień po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie z rodzicami i dziećmi komunijnymi.
 7. W ramach XII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szczecinku zapraszamy do obejrzenia wystawy w kościele Narodzenia NMP pt.: „Idąc ku przyszłości” o błogosławionym Kardynale Wyszyńskim i Millennium Chrztu Polski – 11-22.11.2023 roku.
 8. Umocnieni podczas Mszy Świętej trwajmy w łasce spotkania z żywym Bogiem. Zanieśmy Chrystusowy pokój do miejsc naszej pracy i do rodzin. Bądźmy świadkami, że miłość i mądrość Boża są podstawą zgody pośród nas.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 12 LISTOPADA 2023 ROKU.

 

MODLITWA  ZA KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie
Twej miłości,
pozwoliłeś swemu Kościołowi
uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna,
wzmocnij nasze Siostry i Braci,
którzy z powodu swej wiary
są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,
aby w każdym ucisku
pokładali w Tobie całą swą ufność,
a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa
w ofierze Chrystusa
i obdarz pewnością, że ich imiona
są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa,
która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża
a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *