Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

 OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA I  NIEDZIELĘ  ADWENTU  2023  ROKU  .

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, którego mottem przewodnim dla wszystkich ludzi wierzących są słowa: „UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA”.
 2. Wkroczyliśmy w okres Adwentu, czasu oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela. Do 16 grudnia będziemy rozważać zapowiedź paruzji, eschatologicznego przyjścia Jezusa Chrystusa na końcu czasów. Natomiast od 17 grudnia będziemy przygotowywać się do Bożego Narodzenia.
 3. Najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Pana jest Maryja. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom. Wyrazem tego niech będzie nasz udział w rekolekcjach, roratach i dniach skupienia. Niech nie zabraknie dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od udziału w hucznych zabawach.
 4. Od jutra w dni powszednie Adwentu rozpoczniemy MSZE ŚWIĘTE RORATNIE ku czci Najświętszej Maryi Panny, które będą odprawiane o godzinie 6.00.
 5. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek, w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwanie na Chrystusowej drodze.
 6. W piątek przeżywać będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Pan Bóg wybrał Ją spośród niewiast i zachował Ją od wszelkiego grzechu, także pierworodnego. Czysta i nieskalana Dziewica została Matką Syna Bożego. „Serce Maryi zwrócone jest całkowicie ku wypełnianiu woli Bożej. Dlatego Najświętsza Panna jest wzorem chrześcijańskiego oczekiwania i nadziei” pisał święty Jan Paweł II.
  Ta uroczystość znosi piątkowy post.
 7. Ponadto w kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętej Barbary, dziewicy i męczennicy. Pozostała wierna Chrystusowi aż do męczeńskiej śmierci. Żyła na przełomie III i IV wieku. Odznaczała się niezwykłą urodą i inteligencją. Należała do bogatej i sytuowanej rodziny, która niestety nie podzielała jej wiary, a nawet stała się przyczyną jej śmierci. Miłość do Boga pozwoliła jej znieść zadawane przez oprawców tortury. Przed śmiercią, którą poniosła w skalnej grocie, Pan Bóg wysłał do niej anioła, aby mogła przyjąć Komunię św. Od wieków pod jej opiekę uciekają się ci, którym zagraża nagła i niespodziewana śmierć, w tym górnicy i hutnicy.
  – środa – wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa. Żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z Patras. Od młodości wyróżniał się pobożnością, dobrocią serca i wrażliwością na potrzeby innych. Kiedy został biskupem Mytry, okazał się gorliwym i oddanym pasterzem, dbającym o potrzeby materialne swojego ludu. Został uwięziony w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarza Dioklecjana i Maksymiliana. Uwolnił go dopiero edykt miediolański w 313 roku. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei w 325 roku, na którym potępiono błędy Ariusza, kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej.
  – czwartek – wspomnienie świętego Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. Żył w IV wieku w Mediolanie. Gruntownie wykształcony, uważany za człowieka na wskroś uczciwego i sprawiedliwego, został wybrany na biskupa tego miasta.
  W niełatwych sporach z heretykami bronił prawdy o prawdziwym bóstwie i człowieczeństwie Jezusa Chrystusa. Swoją mądrością i bezkompromisową postawą pociągał wielu ludzi, wśród których znalazł się św. Augustyn.
  – sobota – wspomnienie świętego Jana Diego Cuauhtlatoatzin. „Dziękuję Ci, Ojcze, że te rzeczy objawiłeś prostaczkom”. Te słowa sprawdzają się wobec prostego Indianina z terenów dzisiejszego Meksyku. Dzięki objawieniu się Maryi w 1531 roku łatwiej uznano prawdę, że również ludy nowo odkrytej Ameryki są powołane do królestwa Bożego i odkupione przez Jezusa Chrystusa.
 8. W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego przejdzie Męski Różaniec, który zakończy się Eucharystią w naszej świątyni.
 9. Za tydzień, w II Niedzielę Adwentu, przeżywać będziemy dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, ale także będzie możliwość wsparcia i pomocy materialnej. Dlatego w całej naszej Ojczyźnie odbywać się będzie zbiórka do puszek na rzecz Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 10. Od dzisiaj po Mszy Świętej, oprócz Gościa Niedzielnego jest możliwość nabycia, między innymi:
  – poświęconych opłatków wigilijnych
  – świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
  – sianka na stół wigilijny
  – stroiki adwentowe wykonane przez siostrę Barbarę
  – zgodnie z decyzją naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej wszelkie ofiary składane zostają przeznaczone na instalacje fotowotaiki na naszym kościele.
 11. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która rozpoczyna się o godzinie 10.30, jak i nastąpi zmiana tajemnic różańcowych, a podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 dzieciom komunijnym zostaną poświęcone medaliki.
 12. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, ofiary składane na tacę, w czasie wszystkich Mszy Świętych przeznaczone zostaną na utrzymanie naszej świątyni, a w tym czasie szczególnie na opłatę ogrzewania.
 13. Składam serdeczne „Bóg zapłać” ze złożone ubiegłej niedzieli ofiary na rzecz wsparcia syryjskich rodzin zamieszkałych w Aleppo oraz uchodźców Ukraińskich przebywających wśród nas. Ofiary w wysokości 798 złotych zostały przekazane na konto Caritas Polska.
 14. Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia odbywa się kapłańska wizyta duszpasterska – kolęda. Po latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19 planowany jest powrót do tej tradycji. Jednak z pewną modyfikacją – bowiem tylko do tych, którzy pragną pobłogosławić swój dom i całą swoją rodzinę poprzez posługę kapłańską i złożą zgłoszenie by przybyć do ich mieszkania. Takie zgłoszenie można wziąć po Mszy Świętej i złożyć je do 23 grudnia w osobiście w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
 15. W przyszłą niedzielę na wszystkich Mszach świętych rozpoczniemy nasze PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. Trwać będą do środy, a nauki rekolekcyjne będą podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 9.00 i 18.00. Zaplanujmy sobie czas na to duchowe przygotowanie.
 16. Wczoraj naszą wspólnotę opuściła siostra Aniela, która została przeniesiona do posługi w Poznaniu.
 17. „Gdybym mógł porozmawiać z cesarzem, chciałbym go poprosić o wydanie ogólnego rozkazu, aby wszyscy, którzy mogą, porozsypywać pszenicę i zboża na ulicach w Boże Narodzenie, aby w dzień tej uroczystości ptaki miały pod dostatkiem pożywienia” – Święty Franciszek z Asyżu. Zachęcam w tym czasie Adwentu do wsłuchania się w ten głos. Może niech rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami zrobią karmik w domu i do „Zwierzyńca” dla ptaków? Przez Adwent spróbujmy przynosić zboże i karmę dla zwierząt składając koło garażu.
 18. We wtorek na naszym cmentarzu zakończy swą ziemską pielgrzymkę świętej pamięci Genowefa Najborowska, która mieszkała w Czarnoborze. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej święci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 19. Dzisiaj zostaliśmy wezwani do postawy gotowości i czujności na przyjście Pana. Sam Chrystus napełnił nas swoimi łaskami, abyśmy nie ustali w drodze. Przyjmując Boże błogosławieństwo, zechciejmy wytrwale iść na spotkanie z Panem.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 SZCZECINEK  ,  DNIA  03 GRUDNIA  2023  ROKU  .

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *