Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA II NIEDZIELĘ ADWENTU 2023 ROKU.

 1. Dzisiaj na wszystkich Mszach świętych rozpoczynamy PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. Jutro, we wtorek i w środę nauki rekolekcyjne będą podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 9.00 i 18.00. Szczególnym dniem niech będzie środa, gdzie z posługą sakramentu pojednania i pokuty przybędą też inni kapłani. Przewodnikiem duchowym w tym wyjątkowym czasie jest ksiądz Jacek Lewiński, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Szczecinku.
 2. Dzisiaj, jak w każdą II Niedzielę Adwentu, przeżywamy dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie.
 3. W tym czasie adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Najświętsza Ofiara w naszym kościele sprawowana jest o godzinie 6.00 i są to roraty ku czci Najświętszej Maryi Panny. Do tej Eucharystii powrócimy od czwartku.
 4. Po Mszy Świętej jest możliwość nabycia:
  – naszej prasy katolickiej:  Gościa Niedzielnego,
  – opłatków wigilijnych
  – sianka na stół wigilijny
  – stroików adwentowych wykonanych przez siostrę Barbarę
  – gratisowo zabranie rozważania niedzielnego przygotowanego na cały tydzień przez siostrę Joannę, seniorkę naszych sióstr albertynek
  – zgodnie z decyzją naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej wszelkie ofiary składane zostają przeznaczone na instalacje fotowoltaiki na naszym kościele.
 5. Dzisiaj podczas Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii świętej zostaną poświęcone medaliki.
 6. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Damazego, papieża. Po edykcie mediolańskim cesarza Konstantyna Wielkiego z 313 roku, gdy Kościół uzyskał wolność w cesarstwie rzymskim, pojawiła się potrzeba obrony prawd wiary o Trójcy Świętej i o Jezusie przed błędnym ich rozumieniem i wyjaśnianiem. Wybrany na papieża, na mocy swego urzędu, wzmocniony światłem Ducha Świętego, wiele się natrudził, by zachować i przekazywać wiernie prawdy objawione.
  – wtorek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. W 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi, świętemu Janowi Diego na terenie dzisiejszego Meksyku. To wydarzenie stało się natchnieniem dla niemal dwudziestu zgromadzeń zakonnych Ameryki Łacińskiej. Podjęły się misji głoszenia i realizacji przekazanego tam orędzia Matki Bożej, że wszyscy ludzie się dziećmi Bożymi, a wzajemni dla siebie braćmi, niezależnie od koloru skóry, rasy czy narodowości.
  – środa – wspomnienie świętej Łucji, dziewicy i męczennicy. Urodziła się na Sycylii. Odmówiła poślubienia bogatego, młodego poganina, który z zemsty doniósł władzom, że jest chrześcijanką. W obliczu tortur nie wyrzekła się wiary. Śmierć męczeńską poniosła za cesarze Dioklecjana około 304 roku. Niech przykład jej męstwa i wierności Chrystusowi będzie wzorem dla chrześcijańskich rodzin, tak często wystawianych na próby wiary w XXI wieku.
  – czwartek – wspomnienie świętego Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła. Ten żyjący w XVI wieku w Hiszpanii zakonnik podjął się trudnej reformy męskiej gałęzi zakonu karmelitańskiego. Jego głębokie spotkanie  życie wewnętrzne i przeżycia mistyczne znalazły wyrazy w napisanych przez niego dziełach, które do dzisiaj kształtują duchowość wielu osób. Święty Jan od Krzyża przez całe swoje życie kontemplował Jezusa Chrystusa, Słowo, które stało się Ciałem. 
 7. W sobotę na godzinę 8.30 zapraszam Panów do pomocy w instalacji drzewek świątecznych i szopki bożonarodzeniowej, a na godzinę 11.00 zapraszam Panie do pomocy w sprzątnięciu już na święta naszego kościoła.
 8. Wpisani w Serce Jezusa pod takim hasłem w sobotę o godzinie 19.00 w kościele mariackim rozpocznie się Adwentowe Spotkanie Młodzieży, które jest kontynuacją spotkań skrzatuskich z księdzem biskupem.
 9. „Gdybym mógł porozmawiać z cesarzem, chciałbym go poprosić o wydanie ogólnego rozkazu, aby wszyscy, którzy mogą, porozsypywać pszenicę i zboża na ulicach w Boże Narodzenie, aby w dzień tej uroczystości ptaki miały pod dostatkiem pożywienia” – Święty Franciszek z Asyżu. Zachęcam w tym czasie Adwentu do wsłuchania się w ten głos. Może niech rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami zrobią karmik w domu i do „Zwierzyńca” dla ptaków? Przez Adwent spróbujmy przynosić zboże i karmę dla zwierząt składając koło garażu.
 10. Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia odbywa się kapłańska wizyta duszpasterska – kolęda. Podobnie jak w roku ubiegłym będzie ona tylko do tych, którzy pragną pobłogosławić swój dom i całą swoją rodzinę poprzez posługę kapłańską i złożą zgłoszenie, by przybyć do ich mieszkania. Takie zgłoszenie można wziąć po Mszy Świętej i złożyć je do 23 grudnia osobiście
  w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
 11. Usłyszeliśmy dzisiaj zaproszenie do przygotowania dróg Pana i wyprostowania dla Niego ścieżek. Podejmijmy ten wysiłek wielkodusznie, pamiętając o naszych siostrach i braciach na Wschodzie.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  10  GRUDNIA  2023  ROKU  .

 

 

 

                                                           

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *